هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

رونمایی از نسل جدید سازهای کوبه‌ای

رونمایی از نسل جدید سازهای کوبه‌ای

سازهای دف‌کوکی و دم دم که با تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی توسط محسن فرمانی تولید شده و به تایید بیژن کامکار و همایون نصیری رسیده است، رونمایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، محسن فرمانی (سازنده ساز) درباره سازهای جدید “دف کوکی” و “دم دم” در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: دو ساز ویژه تولید کرده‌ایم که یکی ساز “دف کوکی” و دیگری ساز “دم دم” است. این دو ساز به امضای استاد بیژن کامکار و همایون نصیری رسیده است و ما روز شنبه ۱۸ شهریور در برج میلاد (گالری هنری غربی) این دو ساز را رونمایی خواهیم کرد.

این سازنده ساز در ادامه افزود: ساز دم دم هم یک ساز جنوبی است که همایون نصیری همیشه از این ساز استفاده کرده‌ است اما به دلیل مشکلات فیزیکی و ساختاری این ساز، نوازنده‌ها زیاد به سمت این ساز نمی‌رفتند. ما با تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی که روی این ساز داده‌ایم گونه‌ای جدید از این ساز را ساخته‌ایم که به تایید و امضای همایون نصیری نیز رسیده است.

رونمایی از نسل جدید سازهای کوبه‌ای

وی همچنین عنوان کرد: درباره ساز “دف کوکی” نیز باید بگویم کوک این ساز به وسیله چهارده پیچ “توکار” که دیده نمی‌شوند و اصطلاحا درون مغز ساز قرار دارند انجام می‌شود. وجه تمایزی که این ساز با دف‌های مرسوم دارد به جنس چوب آن و تعداد تکه‌های آن مربوط می‌شود. این دف از ۶۰ تیکه چوب با استفاده از صنعت تراش نوین ساخته شده است. “دف کوکی” پیش از ما در اسپانیا نیز ساخته شده است که حدود یک کیلوگرم وزن دارد؛ اما آنچه ما ساخته‌ایم ۶۵۰ گرم وزن دارد. در واقع این دف از دف‌های مرسوم هم سبک‌تر است.

فرمانی درباره ساختار “دف کوکی” گفت: این دف از کمانه‌ی دو تکه ساخته شده و عرض آن شش سانت است. این شش سانت نیز به دو فاصله سه سانتی تقسیم می‌شود و پوست ساز به یکی از این قطعات سه سانتی متصل می‌شود. پیچ‌هایی که درون ساز قرار داده شده‌اند با سفت کردنشان باعث کشیده شدن قطعه سه سانتی دوم می‌شوند و به وسیله آن می‌توان صدای ساز را زیر یا بم کرد.

45

46

عضو اینستاگرام گلونی شوید و اخبار روز ایران و جهان را دنبال کنید.

پایان پیام

کد خبر : 53502 ساعت خبر : ۹:۱۷ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=53502

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات