دکتر نمکی کیست؟ گزارش بی‌نظیرش چیست؟

مجلس به سعید نمکی رای اعتماد داد

دکتر نمکی وزیر بهداشت شد

در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی، نحوه زمانبندی بررسی صلاحیت، وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و با ۲۲۹ ‌رای موافق، ۲۵ ‌رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۵۹ ‌نماینده حاضر به سعید نمکی رأی اعتماد دادند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، سام خسروی‌فرد نوشت: نام او برای بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان محیط‌زیست ناآشناست.

رسانه‌ها درباه او نوشته‌اند، دکترای ایمونولوژی پزشکی دارد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. او در سال ۱۳۹۴ به معاونت امور اجتماعی و عمومی در سازمان مدیریت منصوب شد و به گفته خودش ۲۵ سال پیش از این تاریخ معاون بهداشتی وزیر بهداشت بوده است.

از دکتر نمکی تقریبا هیچ سابقه مشخصی در حوزه حفاظت از طبیعت در دست نیست.

جز این که مدتی مشاور معصومه ابتکار بوده و درباره حیات‌وحش و محیط‌بانان یکی دو بار اظهار نظرهایی کرده است. در حلقه مشاوران رییس سازمان محیط‌زیست قرار گرفتن بدون داشتن سابقه مشخص در یک حوزه تخصصی البته بسیار پرسش‌برانگیز است.

رئیس جدید سازمان محیط‌زیست گفته است: «آقای دبیری [معاون پیشین این سازمان] می‌گوید دکتر نمکی گزارش‌هایی درباره حیات وحش نوشته که در تاریخ قبل و بعد از انقلاب بی‌نظیر است.»

این گزارش‌های بی‌نظیر دقیقا چه بوده و چه زمان نوشته شده است؟ آیا در دسترس عموم  قرار دارد؟

آنچه جسته و گریخته درباره این معاون جدید سازمان محیط‌زیست گفته می‌شود این است که او شکارچی است و قرق اختصاصی دارد.

شکارچی بودن دکتر نمکی باعث نگرانی جمعی از دوست‌داران حیات‌وحش شده و آنان را به موضع‌گیری واداشته است.

نگاهی به گذشته سازمان محیط‌زیست نشان می‌دهد که اسکندر فیروز، بنیان‌گذار این سازمان و شماری از یاران موثر او نیز شکارچی‌هایی بوده‌اند. اینان خطر نابودی طبیعت را درک کردند و به حفاظت محیط‌زیست شتافتند. پس صرفِ شکارچی بودن نمی‌تواند نگران‌کننده باشد.

به جای این نگرانی، فعالان محیط‌زیست باید از سابقه او در پیوند با «حفاظت از طبیعت» باخبر شوند.

بی‌شک داشتن قرق اختصاصی و پرورش چند راس چهارپا در شرایط نیمه اسارت با هدف شکار آنها نمی‌تواند ملاک فعالیت‌های اجرایی و حفاظتی باشد.

هراس جدی‌تر این که لابی‌ شکارفروشانِ در خدمت شکارچیانِ فرنگی در آن معاونت همچنان فعال بماند.

پرسشی که شاید طرح آن از سوی فعالان محیط‌زیست ضروری باشد این است که چرا کارشناسان خوشنام، پیشکسوت، مطلع و آشنا به طبیعت و حیات‌وحش ایران سال‌هاست کنار گذاشته شده‌اند.

این در حالی است که حلقه نزدیک به خانم ابتکار یا همسر او که از قضا در زمینه شکار یا شکارفروشی نیز فعال هستند نه تنها از سازمان کنار گذاشته نمی‌شوند بلکه دامنه فعالیت‌شان توسعه می‌یابد.

به راستی دکتر نمکی کیست و گزارش‌های بی‌نظیرش چیست؟

پایان پیام

کد خبر : 53561 ساعت خبر : 8:11 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=53561
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات