اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

کتاب درآمدی بر تأثیر ترجمه رمان بر رمان فارسی منتشر شد

کتاب درآمدی بر تأثیر ترجمه رمان بر رمان فارسی منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری گلونی  کتاب «درآمدی بر تأثیر ترجمه رمان بر رمان فارسی» اثر پژوهشی انجام‌شده در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که طی تفاهمنامه همکاری با انتشارات علمی و فرهنگی به‌صورت مشترک  منتشر شده است.

زینب صابر و نادر شایگان‌فر، پژوهشگران این اثر، ظهور رمان فارسی را نتیجه فرایندی تدریجی و حاصل عوامل متعدد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی می‌دانند و ترجمه آثار ادبی و رمان‌های غربی را یکی از مهمترین عوامل آشنایی ایرانیان با «رمان» تلقی می‌کنند.

 نویسندگان تلاش می‌کنند تا رمان را به منزله تبیین تجربه مواجهه سنت با مدرنیته تفسیر کنند و نشان ‌دهند که رمان معاصر فارسی چگونه تحت تأثیر ترجمه متون و رمان‌های غربی توانسته در بستری گفتمانی و در تعامل با عناصر بینامتنیِ دیگر شکل یابد.

کتاب درآمدی بر تأثیر ترجمه رمان بر رمان فارسی منتشر شد

در این پژوهش، وجوه اشتراک رمان فارسی معاصر با رمان‌های سایر فرهنگ‌ها مورد بررسی قرار گرفته و با بهره‌گیری از رهیافت‌های متفکرانی چون باختین و رورتی، نشان داده می‌شود که گفتمان سنت و مدرنیته چگونه از خلال شخصیت‌های رمان‌های بررسی‌شده، ظاهر می‌شود.

«بینامتنیت، مکالمه و رمان»، «مکالمه، مشروطه، ترجمه و پیدایش رمان فارسی» و «تأثیر ترجمه رمان رئالیست جادویی در رمان فارسی» سه فصل این کتاب است.

کتاب «درآمدی بر تأثیر ترجمه رمان بر رمان فارسی» در ۱۳۲ صفحه و با قیمت ۸ هزار تومان به‌صورت مشترک از سوی انتشارات علمی و فرهنگی و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است.

کتاب مجموعه‌ای از صفحاتِ نوشته‌شده، مصوّر، چاپ‌شده یا صفحات خالی (صفحه سفید و نانوشته)؛ ساخته‌شده از جوهر، کاغذ (ورق)، پوست حیوانات یا مواد دیگر (چسب، نخ و…) است که معمولاً از یک طرف یا سمت به یکدیگر محکم شده یا متصل می‌شوند. هر برگه در کتاب، ورق و هر سمت یا روی هر ورق، صفحه نامیده می‌شود.

به جلد کردن کتاب به اصطلاح صحافی گفته می‌شود. کتاب در اندازه‌هایِ گوناگون دیده می‌شود. در ایران، قطع رحلی، وزیری و جیبی از مشهورترین قطع‌های کتاب است. کوچک‌ترین کتاب دنیا یک انجیل است که در موزهٔ کلیسایِ وانک اصفهان نگهداری می‌شود. اولین کتاب به زبان فارسی در هند و به دست یک ارمنی به زیور طبع آراسته شده‌است. از انواع دیگر کتاب، کتاب دیجیتالی (e-Book) است که کتاب در قالب بسته‌های نرم‌افزاری مانندِ پی‌دی‌اف ارائه می‌شود که وسایلی نیز به نام کتابخوان الکترونیکی مانندِ آمازون کیندل برای خواندن آن به کار می‌رود. نمونهٔ دیگری از کتاب غیرِ چاپّی کتاب صوتی است.

پایان پیام

کد خبر : 53599

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=53599

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.