بدن رنجور مطبوعات هر روز ضعیف‌تر می‌شود

بدن رنجور مطبوعات هر روز ضعیف‌تر می‌شود

مدیر مسوول روزنامه «سیاست روز» به افزایش قیمت کاغذ در بازار اشاره کرد و گفت: چند روز بعد از اعلام خبر افزایش تعرفه کاغذ، قیمت کاغذ حدودا بالای ۵۰ درصد افزایش داشته؛ این در حالی است که با این افزایش قیمت، کاغذ در بازار موجود نیست.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، محمدعلی پیرعلی با اشاره به وضعیت رسانه‌ها در کشور بیان کرد: بدن و کالبد نحیف رسانه‌ها متاسفانه هر روز از سوی مسوولان امر در دولت‌های مختلف مورد عنایت جدی قرار می‌گیرد. ما معتقدیم که رسانه‌ها دارای نارسایی‌های جدی هستند اما اگر قرار باشد نگاه سلبی و مزیدی نسبت به مطبوعات و رسانه‌ها وجود داشته باشد، این مجموعه نیم‌بندی که داریم هم از بین خواهد رفت.

او ادامه داد: مسوولان برای افزایش قیمت کاغذ توجیهاتی دارند و مسائل اقتصادی را مطرح می‌کنند. همچنین می‌گویند مطبوعات و رسانه‌های ما در سطحی نیستند که خود را اداره کنند و ضرورت دارد که رسانه‌ها خودشان هزینه خود را تامین کنند و روی پای خود بایستند اما این مساله در صورتی اتفاق می‌افتد که بسترش فراهم باشد. اما اغلب روزنامه‌ها و نشریات این توان را ندارند و کماکان نیازمند حمایت و یارانه دولتی هستند.

به اعتقاد مدیر مسوول روزنامه سیاست روز «اگر مسوولان بخواهند مطبوعات را هدایت کنند تا آن‌ها روی پای خود بایستند، اول باید بستر آن را فراهم کنند.»

پیرعلی گفت: در حال حاضر با برخی از سیاست‌هایی که اتخاذ می‌شود اگر بخواهیم به مطبوعاتی که هنوز کوچک هستند و شرایط بد و شکننده‌ای دارند، بیشتر از این آسیب بزنیم از مطبوعات ما چیزی باقی نخواهد ماند.

او با بیان اینکه ارز مبادله‌ای برای بسیاری از کالاها برداشته شده است، اظهار کرد: من شنیده‌ام برای قسمتی از داروها ارز مبادله‌ای برداشته شده و این نشان می‌دهد که شرایط حاد است. این مسئله متاسفانه به کاغذ روزنامه هم مترتب شده است. برخی از اقلام مانند دارو و کاغذ روزنامه‌ها، دارای ضرورت جدی هستند و ما در گزارش‌های متعددی که می‌خوانیم وارادات عجیبی مانند شتر و اقلامی دیگر را شاهد هستیم که باعث تعجب و حیرت همگان می‌شود. با توجه به این مسائل، سیاست اعلامی یک نوع نقض غرض تلقی می‌شود.

بدن رنجور مطبوعات هر روز ضعیف‌تر می‌شود

مدیر مسوول روزنامه سیاست روز ادامه داد: متاسفانه بدن رنجور رسانه‌های مکتوب هر روز زیر آماج سیاست‌های غلط مسوولان رنجورتر و ضعیف‌تر می‌شود. شاید بعد از مدتی شاهد هیچ‌گونه‌ رسانه‌ای نباشیم البته منظور من روزنامه‌های دولتی نیست زیرا آن‌ها به آب کر وصل هستند و ممکن است بتوانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند. اما زمانی که ما می‌خواهیم بخش خصوصی و نگاه مستقل در مطبوعات حاکم شود، قطعا این مساله با تنش روبه‌رو خواهد شد.

او به وضعیت کارخانه تولیدکننده کاغذ داخل کشور اشاره و بیان کرد: ما کارخانه‌ تولیدکننده چوب و کاغذ مازنداران را داریم که با هزینه‌ی بسیار بالا فعالیت می‌کند و کاغذهایش کیفیت لازم را ندارد. این کارخانه نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیاز داخل کشور باشد و کیفیت آن قابل ملاحظه نیست و عملا به درد مطبوعات نمی‌خورد. مطبوعات در بسیاری از مواقع کاغذهای هندی و دست چندم خارجی را به کاغذهای داخلی ترجیح می‌دهند. این مساله یک نوع ضعف و نقص جدی است که با گذشت چند دهه نتوانستیم حداقل در حوزه تامین کاغذ روزنامه‌ها مجموعه‌ای را ایجاد کنیم تا برای وارد کردن کاغذ از کشورهای مختلف نیازی نداشته باشیم.

محمدعلی پیرعلی در پایان با اشاره به افزایش قیمت کاغذ گفت: حدودا چند روز بعد از اعلام خبر افزایش تعرفه کاغذ، قیمت کاغذ حدودا بالای ۵۰ درصد افزایش داشته؛ این در حالی است که با این افزایش قیمت، کاغذ در بازار موجود نیست. ما در گذشته به صورت چکی و کیلویی ۲۲۰۰ تومان، کاغذ را خریداری می‌کردیم و چک ۱ یا ۲ ماهه می‌دادیم، اما در حال حاضر قیمت کاغذ ۳۳۰۰ شده و موجودی‌ هم ندارند. بر این اساس مجبور شدیم تیراژ روزنامه خود را پایین بیاوریم و محدودیت ایجاد کردیم تا بتوانیم مدیریت کنیم و این بحران را از سر بگذارنیم.

بدن رنجور مطبوعات هر روز ضعیف‌تر می‌شود

او در پایان تصریح کرد: بسیاری از کاغذ فروش‌ها در انبار خود کاغذ دارند، اما احساس می‌کنند که ممکن است قیمت بالاتر برود و بتوانند به قیمت بالاتری کاغذها خود را بفروشند. اگر بازار آرامش پیدا کند ممکن است آنها کالای خود را در بازار عرضه کنند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، خبر افزایش تعرفه واردات کاغذ و تحریر روزنامه‌ در چند روز گذشته، واکنش برخی از روزنامه‌های خصوصی را به دنبال داشت و در این میان برخی روزنامه‌ها اعلام کردند که در اعتراض به گران شدن کاغذ برای مدتی فقط به صورت الکترونیکی منتشر خواهند شد. البته در ادامه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد که تعرفه انواع کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه تا پایان سال جاری کماکان مطابق روال قبل بوده و افزایش نخواهد یافت اما طبق گفته برخی مدیران مسوول روزنامه‌های خصوصی، اعلام صرف این خبر هم به افزایش قیمت کاغذ و کمبود آن منجر شده است.

عضو اینستاگرام گلونی شوید و اخبار روز ایران و جهان را دنبال کنید.

پایان پیام

کد خبر : 60080 ساعت خبر : ۶:۵۵ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=60080
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات