وقتی هاشمی، صیاد را از سپاه انقلابی‌تر دید؟

«مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود از روز ۲۸ آذرماه ۱۳۶۰ از چرایی مخالفت سپاه با نظر عملیاتی صیاد شیرازی گفت و عنوان کرد که برای اولین بار است که فرمانده ارتش را از سپاه انقلابی‎تر می‌بینم.»

به گزارش پایگاه خبری گلونی، خبرآنلاین در ادامه نوشت: «در کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی از روز ۲۸ آذرماه ۱۳۶۰ آمده است:

«ظهر آقایان‌ خامنه‌ای‌، موسوی‌ اردبیلی‌، احمد آقا و ولایتی‌ ناهار را در مجلس‌، برای‌ مذاکره‌ درباره‌ سیاست‌ خارجی‌ و کیفیت‌ برخورد با دولت‌ها و نهضت‌ها، مهمان‌ من‌ بودند. غذای‌ مجلس‌ عدس‌‌پلو بود. بدون‌ خورش‌ و مقداری‌ مرغ‌ هم‌ از رستوران‌ بیرون‌ گرفتیم‌. پس‌ از بحث‌ طولانی‌، تصمیم‌ گرفتیم‌، افرادی‌ را مأمور کنیم‌ که‌ به‌ طور غیر رسمی‌، با حکام‌ خلیج‌ فارس‌ من‌جمله‌ عربستان‌ وارد مذاکره‌ شوند و به‌ آنها اعتماد دهند و برای‌ این‌ منظور قرار شد، آقای‌ شمس‌ [اردکانی‌]، سفیر ما در کویت‌، برای‌ مشورت‌ احضار شود. در مورد عملکرد نهضت‌های‌ آزادیبخش‌ هم‌ کنترلی‌ به‌ وجود آید که‌ هماهنگ‌ با سیاست‌ دولت‌ باشند.

عصر آقایان‌ سرهنگ‌ صیاد شیرازی‌ و محسن‌ رضایی‌ از جبهه‌ آمدند، وضع‌ جبهه‌ها را گزارش‌ دادند. در گیلان‌ غرب‌، پس‌ از چند روز درگیری‌، حدود سیصد نفر شهید داده‌ایم‌ و پنجاه‌ درصد هدف‌ را به‌ دست‌ آورده‌ایم‌ و برنامه‌ آینده‌ را گفتند. گرفتن‌ شهرک‌ کوچک‌ عراق‌ در مرز و حمله‌ وسیع‌ به‌ عراق‌ در جنوب‌ در آینده‌ نسبتا دور.

صیاد، طرفدار سرعت‌ در حمله‌ بود ولی‌ سپاه‌ مخالف‌ عجله‌ بود. برای‌ اولین‌ بار، فرمانده‌ ارتشی‌ را از سپاه‌ انقلابی‌تر می‌بینم‌. سپاه‌ به‌ خاطر شهدای‌ زیادش‌ در حمله‌ گذشته‌، محتاط شده‌ و معتقد شده‌ تا افراد را کاملا تعلیم‌ نداده‌، وارد جنگ‌ نشود. شب‌ در جلسه‌ شورای‌ عالی‌ دفاع‌ شرکت‌ نکردم‌ و برای‌ انجام‌ کارهای‌ معوق‌ در مجلس‌ خوابیدم‌.»

پایان پیام

کد خبر : 63143 ساعت خبر : ۹:۲۹ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=63143
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات