هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

تئاتر نصر روز شنبه به شهرداری تحویل داده می‌شود

شهردار تهران از واگذاری تئاتر نصر به شهرداری تهران در روز شنبه ۹ دی‌ماه جاری خبر داد.

 به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از ایسنا، محمد علی نجفی شهردار تهران در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره تئاتر شهر که در محل پردیس تئاتر تهران برگزار شد از تعیین تکلیف تئاتر نصر تهران خبر داد و گفت: طی قراردادی که با کمیته امداد امام خمینی(ره) و جهاد دانشگاهی منعقد کردیم، روز شنبه تئاتر نصر تحویل شهرداری تهران خواهد شد و بلافاصله فعالیت‌های عملیاتی برای تبدیل تئاتر نصر به موزه تئاتر شهر انجام خواهد شد.

نجفی ادامه داد: حدود ۱۰ سال پیش استاد عزت الله انتظامی درخواست کردند تئاتر نصر دوباره به هنرمندان تئاتر برگردد و به‌عنوان موزه تئاتر تجهیز و آماده شود چراکه همه ما میتوانیم رد پای تاریخ فرهنگی کشور را به‌نوعی در تئاتر نصر ببینیم؛ جایی‌که بسیاری از بزرگان هنر نمایش روی صحنه رفتند و در آنجا با هنر خودشان مردم را مسحور کردند.

شهردار تهران تصریح کرد: شهرداری تهران و بعضی نهادها و ارگان‌های دیگر از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از همان دوره تا به امروز برای تحقق این خواسته تلاش کردند؛ در نتیجه عرض می‌کنم که بالاخره دیروز قرارداد واگذاری و خرید تئاتر نصر توسط شهرداری تهران به امضا رسید.

محمدعلی نجفی در ادامه با اشاره به نقش موثر هنرمندان در پیشبرد اهداف و ماموریت‌های مدیریت شهری، گفت: اگر ما اصرار داریم که شهروندانی آگاه، مسئولیت پذیر و مشارکت پذیر داشته باشیم، در این مسیر هنر به طور خاص می‌تواند به ما به‌عنوان یک نهاد اجتماعی کمک کند.

به گفته نجفی یک ابزار پر قدرت و تأثیر گذار در اختیار هنرمندان تئاتر قرار دارد که میتوانند شهروندان را تحت تأثیر قرار داده و روح مسئولیت‌پذیری و مشارکت پذیری را در شهر بدمند.

او ضمن ابراز خرسندی از ارتباط بسیار خوب و مثبت هنرمندان با شهرداری در سال‌های گذشته، ابراز امیدواری کرد که از این به بعد نیز این ارتباط دوطرفه، مستقیم‌تر، عمیق‌تر و دقیق‌تر بوده و در راستای هدف ایجاد آرامش و آسایش برای شهروندان باشد.

شهردار تهران یادآور شد: مسئولیت‌پذیری و مشارکت‌جویی جزئی از این هدف است که باید به‌عنوان توصیه به شهروندان مدنظر قرار دهیم، در این میان قطعاً هنر نمایش می‌تواند به ما کمک شایانی داشته باشد.

او نفوذ غیرمستقیم به عمق روح و ناخودآگاه مردم را یکی از مزیت‌های هنر تئاتر دانست و گفت: این نفوذ هنر تئاتر قطعاً بسیار معنوی و تأثیرگذار خواهد بود؛ همان‌طور که  امروز حتی در مباحث اخلاقی و توصیه به پایبندی به ارزش‌ها نیز موردقبول است که اصولاً اخلاق یک موضوع و مقوله غیرزبانی است و نمی‌شود از طریق زبان و بیان، افراد را متخلف به اخلاق خوب کرد و یا آن‌ها را به انجام کارهای خوب اخلاقی وا‌داشت.

نجفی تأکید کرد: آنچه می‌تواند اخلاق جامعه را تغییر دهد، ابزارهایی است که به‌صورت ناخودآگاه به ذهن و روح مردم نفوذ کرده و تعالیم خود را منتقل کند. ازاین‌رو هنرمندان در عرصه تئاتر باید با توجه به مسئولیت مهم اجتماعی که بر دوش دارند از این هنر استفاده کرده و ما را برای رسیدن به اهداف مدنظر در اداره شهر کمک کنند.

شهردار تهران در ادامه از برگزاری شش دوره جشنواره تئاتر شهر به‌عنوان یک اقدام بسیار شایسته یادکرد و گفت: این جشنواره در حوزه مسئولیت‌های مستقیم مدیریت شهری برای دستیابی به شهری برای زندگی قابل‌تعریف است که امیدوارم در سال‌های آینده با ابعاد بزرگ‌تر، نتایج عمیق‌تر و تأثیرات بیشتری برگزار شود.

او ادامه داد: بدون شک این جشنواره نکات قوت زیادی داشته و نقاط ضعفی هم در جشنواره وجود دارد که امیدوارم با راهنمایی، بیان نظر و انتقادات بتوانیم برای سال‌های بعد آن نقاط ضعف را برطرف کنیم. البته نمی‌گویم یک جشنواره تئاتری در حد جشنواره‌های فرانسه و اسکاتلند داشته باشیم اما وقتی این جشنواره در یک بازه زمانی معین برگزار می‌شود، باید به‌نوعی همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری تحت تأثیر آن جشنواره و متأثر از نتایج جشنواره باشند که در حال حاضر این‌گونه نیست.

نجفی ضمن تقدیر از کلیه زحمت کشان در برگزاری جشنواره تئاتر شهر و گروه‌های نمایشی حاضر در این جشنواره یادآور شد: همان‌طور که جشنواره‌های فجر فضای عمومی هنری کشور را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد، امیدوارم جشنواره تئاتر شهر نیز در سال‌های آینده همین تأثیر را داشته باشد.

پایان پیام

کد خبر : 65989 ساعت خبر : ۱۰:۵۹ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=65989

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات