هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب

تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب

مجری طرح توسعه زراعت چوب گفت: اولویت برنامه‌ریزی در توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه، به کارگیری ظرفیت‌های مالی و تخصصی بخش خصوصی به ویژه در صنایع چوب است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از  سازمان جنگلها،  طالب امین پور گفت: با توجه به برنامه استراحت جنگل و ممنوعیت بهره برداری چوب از جنگل های شمال کشور، توجه به توسعه زراعت چوب از اولویت های ویژه ای برخوردار شده و گستردگی و ابعاد تعهدآور برنامه توسعه زراعت چوب، با توجه به مبانی، تکالیف قانونی و توقعات بیرونی، لزوم تقویت ساختار و امکانات برای برنامه ریزی و پیگیری امور تا حصول نتیجه را طلب می کند.

وی آخرین آمار مصرف چوب خام در صنایع سلولزی کشور را سالانه ۶ میلیون و ۶۹۰ هزار متر مکعب اعلام و تصریح کرد: از این مقدار حدود یک  میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب سهم واردات بوده که این رقم معادل ۱۸درصد کل مصرف صنایع چوب است؛ ضمن اینکه رقمی معادل  ۴ میلیون و ۷۰۰هزار مترمکعب چوب مصرفی از محل زراعت چوب، ضایعات چوبی و باغی تامین می شود و میزان چوب های جنگلی مصرف شده معادل ۷۷۸هزار مترمکعب است.

طالب امین پور یادآور شد: با توجه به احداث واحد های جدید صنعتی و درحال احداث صنایع به تعداد ۲۶ واحد با نیاز مصرفی سالانه ۶ میلیون و پانصد هزار مترمکعب چوب، لذا تا پایان برنامه ششم توسعه نیاز مصرفی سالانه چوب صنایع سلولزی به میزان ۱۳ میلیون و یکصد و نود هزار متر مکعب خواهد رسید که بایستی برای از بین بردن خلای نیاز مصرفی چوب در کوتاه مدت، سهم واردات چوب و سهم زراعت چوب در میان مدت و بلند مدت توسعه یابد.

تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب

مجری طرح توسعه زراعت چوب سازمان جنگل ها، افزایش سطح زیر کشت و افزایش عملکرد در واحد سطح، تنظیم منطقی واردات و صادرات چوب، منطقی نمودن قیمت این محصول و افزایش پتانسیل و شرایط درآمدزایی و ارزآوری محصول را از جمله راهکارهای ارتقای ضریب موفقیت توسعه زراعت چوب برشمرد و عوامل و فرصت های تاثیرگذار در توسعه زراعت چوب را، وجود مبانی و تکالیف مندرج در قوانین و مصوبات، گسترش گروههای ذینفع در ارتباط با توسعه زراعت چوب، آمادگی صنایع برای همکاری در توسعه و تولید نهال و ارائه بسته حمایتی و وجود ظرفیت های علمی و فنی در بخش های تحقیقاتی و طرح پوشش بیمه ای زراعت چوب نام برد.  

امین پور، سطح موجود زراعت چوب در کشور را درحال حاضر ۲۲۳ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: عمده منابع تولید چوب با توجه به ظرفیت های آب و خاک مربوط به استان های شمالی کشور، منطقه زاگرس مرکزی، شمالی و ارسباران است.

وی اهداف کمی توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه را ۷۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بر اساس برآورد تخمینی نتیجه اجرایی عملیات برنامه ششم در تولید چوب تا حدود ۵ میلون متر مکعب خواهد بود.

به گفته مجری طرح زراعت چوب، با توجه به ظرفیت های اعتباری در سال ۹۶ مقرر شد حدود ۷هزار هکتار عملیات اجرایی طرح توسعه زراعت چوب انجام شود که بخشی از عملیات در قالب کمک های فنی، اعتباری و بخشی دیگر از طریق تامین نهال برای زارعان و کشتکاران و بخشی دیگر از محل منابع بودجه های عمرانی طرح های آبخوانداری و آبخیزداری با کشت گونه های صنعتی سریع الرشد محقق می گردد.

امین پور همچنین اظهار داشت: در ابعاد ظرفیت برنامه توسعه زراعت چوب اقداماتی از قبیل  برنامه ریزی برای استفاده از آب های غیر متعارف، برنامه ریزی برای ایجاد کارگاه های آموزشی و ترویجی زراعت چوب، پیگیری و تهیه بانک اطلاعات توسعه زراعت چوب، برنامه ریزی برای تولید نهال های سریع الرشد چوب‌ده، تقویت و راه اندازی تعاونی ها و تشکل های زراعت چوب، بکارگیری پتانسیل برنامه ریزی مدیریت جامع حوزه آبخیز، پرداخت حق بیمه در طرح های زراعت چوب و معرفی کلون های پرمحصول و سازگار صنوبر از جمله برنامه هایی است که  در قالب دستورالعمل اجرایی به استان ها ابلاغ شده است.

عضو اینستاگرام گلونی شوید و اخبار روز ایران و جهان را دنبال کنید.

پایان پیام

کد خبر : 72472 ساعت خبر : ۷:۵۶ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=72472

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x