هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

پرونده رزیدنسی‌های جشنواره تئاتر فجر بسته شد

پرونده رزیدنسی‌های جشنواره تئاتر فجر بسته شد

روز دوم از سی‌وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، شاهد برگزاری ۳ رزیدنسی بخش بین‌الملل بود که با استقبال نسبی مخاطبان همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، جمعه بیست‌ونهم دی‌ماه سه رزیدنسی بخش بین‌الملل که هر کدام از آنها با طی فراخوانی در بین اهالی تئاتر اعضای خود را انتخاب کرده بودند؛ سرانجام نتیجه تمرین های چند روزه خود را طی گزارش اجرا یی برای تئاتر دوستان در سالن آفتاب به اجرا گذاشتند.
ساعت ۱۱ صبح «رزیدنسی بینارشته‌ای» با موضوع بحران آب، ساعت ۱۵ «رزیدنسی طراحی حرکت معاصر» با موضوع مرزهای نامرئی بین فضاهای عمومی و خصوصی و ساعت ۱۷ «رزیدنسی کار روی متن» با موضوع استراتژی انتخاب تمرین برای متن های مختلف برای تئاتردوستان در سالن آفتاب به صحنه رفتند.

شرکت کنندگان در این رزیدنسی ها از ۵ تا ۷ روز با یکدیگر به تمرین پرداخته بودند و در این اجرا ما شاهد گزارش از آن چیزی بودیم که در این مدت به وقوع پیوسته بود.

«رزیدنسی بینارشته‌ای» یکی از گزارش-اجراهایی بود که با همکاری هنرمندانی از فرانسه، سوئیس، مکزیک، انگلیس و ایران به صورت پرفورمنسی کوتاه به مخاطبان نشان داده شد.

پرونده رزیدنسی‌های جشنواره تئاتر فجر بسته شد

ادوارد سورس معمار و کارشناس آب فرانسوی، الیور کلر کارگردان سوییسی، استوارت دنیسون دراماتورژ و کارشناس بینافرهنگی انگلیسی، دیمین سروانتس کارگردان مکزیکی، لیدا بنکدار نمایشنامه نویس ایرانی و بردیا دهقانی طراح صحنه ایرانی عوامل اجرایی بودند که در این اثر ۳۰ دقیقه ای حضور داشتند.

«رزیدنسی طراحی حرکت معاصر» دیگر اثری بود که در دو نوبت و توسط دو گروه برای مخاطبان به صورت پرفورمنسی کوتاه به اجرا درآمد. این گزارش- اجرا با تعامل و همکاری هنرمندانی از نروژ، سوئد و ایران ایجاد شده بود.

گروه اول این اجرا شامل اعضایی همچون ساغر حسین پور، یلدا پاکزاد، سحر مکتبی اجراگران ایرانی، ماری اورسین اجراگر نروژی، امید سعیدی نوازنده ایرانی نیانبان بود و گلنوش قهرمانی، نگین تبرا و مهان راد اجراگران ایرانی و می‌جوهانسن طراح حرکت سوئدی عوامل اجرایی گروه دوم را شکل می دادند.

«رزیدنسی کار روی متن» گزارش-اجرای دیگری بود که با همکاری هنرمندانی از فرانسه، هلند و ایران برای مخاطبان به نمایش درآمد.

گتان واسارات کارگردان فرانسوی، رابین استیگمان بازیگر هلندی، محمد منعم نمایشنامه نویس ایرانی، احمد سلگی کارگردان ایرانی، دیبا خاتمی و ملودی آرام نیا بازیگران ایرانی، عوامل اجرایی این اثر را تشکیل می دهند.

سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تاترفجر از بیست و هشتم تا نهم بهمن ماه به دبیری فرهاد مهندس پور برگزار می شود. امسال مدیر بخش رزیدنسی آروند دشت آرای است.

عضو اینستاگرام گلونی شوید و اخبار روز ایران و جهان را دنبال کنید.

پایان پیام

کد خبر : 73557 ساعت خبر : ۵:۴۱ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=73557

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات