هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

اجرای نمایشی در کانادا با پیام علی نصیریان

نمایش «هملتَک» نوشته «محسن ایرجی» و «افق ایرجی»، در شیوه نمایش‌های سنتی و آیینی ایرانی (تخته حوضی) به کارگردانی «ژوبین غازیانی» در شهر ونکوور کانادا به روی صحنه می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی به نقل از روابط عمومی گروه تئاتر «نور آبی»، نمایش کمدی موزیکال «هملتک» با پیامی از استاد علی نصیریان در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۸ مطابق با ۲۹ بهمن‌ماه سال جاری در سالن سنتنیال تیاتر شهر ونکوور، با حضور ۶۵۰ تماشاگر به روی صحنه می‌رود.

استاد علی نصیریان با تاکید بر اجرای نمایش توسط ایرانی‌های مقیم در کشورهای خارجی، تشکیل گروه‌های تئاتری توسط کسانی که در این زمینه تجربه دارند و آموزش کسانی که علاقه‌مند تئاتر هستند را بسیار مهم عنوان کرده و اضافه کرد: این کار باعث می‌شود تا فرهنگ ایرانی و زبان فارسی و نمایش ایرانی در جامعه ساکن کشورهای دیگر فراموش نشود، به خصوص نمایش‌هایی که ارتباط با سنت‌های نمایشی کهن ایرانی دارد.

ژوبین غازیانی،‌ در خصوص اجرای این نمایش گفت: “متن این نمایش توسط آقایان ایرجی، از هنرمندان شهرستان خمین و از نسخه «هملت از زبان مردم کوچه و بازار» نوشته «شل سیلورستاین» در سبک «شعر تهران» نوشته شده است. بازنویسی و دراماتورژی اجرای این نمایش برای اجرا، حدود بیست ماه طول کشید.

مساله اصلی برای اجرای تئاتر در خارج از کشور نبود و یا کمبود بازیگر حرفه‌ای در جامعه محلی‌ست، از این رو با تاسیس گروه تئاتر «نور آبی» تحت عنوان «آکادمی تئاتر ونکوور» کار آموزش را در مسیر اجرای این نمایش با تعدادی از علاقمندان به تئاتر شروع کردم و در این جریان دوستان دیگر که تجربه اجرای نمایش داشتند به این تیم اضافه شدند. در بازنویسی نمایشنامه سعی داشتم تا با جایگزینی ضرب‌المثل‌ها و متل‌ها و همچنین اضافه کردن صحنه سیاه بازی و در صحنه‌هایی دیگر استفاده از عروسک‌های نمایش‌های سنتی و آیینی مثل مُبارک، تَکَم و خیمه شب بازی به نوعی ادای دین کرده باشم به سنت‌ها و آیین‌های کهن و باستانی ایرانی.”

در این نمایش آرش آزاد، کسری آزاد، اسد بیگی، الناز رضایی، فردین زاهدی، سهیلا سلیمی، صنم سلیمی الیزئی، سپیده سمیعی، ژوبین غازیانی، لیا فلاح، منصور فیروز بخش، مهسا قراگزلو، ایمان کربلائیان، آتیا گاپله، عبدالحمید محمدیان، اشرف میرنظامی و محمدضیاء یزدانی ایفای نقش خواهند کرد.

موسیقی این نمایش را نوازنده چیره دست تار، «البرز رحمانی» عهده دار است و سینا اتحاد، نعیم چرخی، نوید گمینی، عاطفه جهان‌بین و سارا جباری در بخش نوازندگی و خوانندگی او را یاری می‌کنند.

در این نمایش پروین سرآبادانی: تهیه کننده، سعید وحیدی: مشاور کارگردان و نورپرداز، مریم سارویی: مسئول هماهنگی، زهره آرامیان: طراحی حرکات، مریم امیری: نقاشی پوستر و دکور، Abbey McLane: در چهره آرایی، سهیلا سلیمی: ساخت عروسک‌ها و دوخت لباس، داریوش ملکوتی در ساخت دکور، علیرضا جهادی: صدای تیزرها، ترکان واحدی، علی عالم‌زاده و فردوس وکیلیان در گروه صحنه، اشرف میرنظامی: ترجمه متون به انگلیسی و حمید زرگرزاده در تصویربرداری این نمایش ژوبین غازیانی را یاری می‌دهند.

این نمایش در ساعت شش و نیم عصر روز یکشنبه ۱۸ فوریه ۲۰۱۸ در سالن سنتنیال شهر ونکوور در کشور کانادا به روی صحنه خواهد رفت.

ژوبین غازیانی کارشناس ارشد تئاتر است و در حال حاضر پژوهشی را در خصوص تئاتر خیابانی در کشور کانادا در دست دارد و قرار است تا نتیجه این تحقیقات به صورت کتابی منتشر شود.

پایان پیام

کد خبر : 80795 ساعت خبر : ۱:۲۳ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=80795

اشتراک در نظرات
اطلاع از
1 دیدگاه
چیدمان
اولین نظرات آخرین نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات

درود بر استاد برجسته محسن ایرجی دبیرادبیات منطفه شازند که حدود۲۰سال در دبیرستان هفته تدریس داشت ودر سال های ۶۴تا۶۸افتخارشاگردی ایشان را داشتم واز سال ۷۰افتخارهمکاری با وی ودر بر کردن کسوت معلمی نصیب شد استادسالهای سال شاد بزی…