«برق» آرامگاه کوروش را می گیرد

یک فعال گردشگری در منطقه پاسارگاد با انتقاد از سوء مدیریت در این میراث جهانی، گفت: آسفالت زیستگاه خرس‌های قهوه ای و پلنگ ایرانی و نصب تیرهای برق در حریم آرامگاه کوروش، اقدامات فله‌ایِ مخالف با خواستگاه گردشگری است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، امیر میری درباره حواشی اخیر پاسارگاد، به ایسنا گفت: چندی پیش زیستگاه خرس‌های قهوه ای و پلنگ ایرانی  در پاسارگار را آسفالت  و جاده‌ای که برای هزاران سال است و خرسی نام  داشت را به جاده سوباتان (منطقه ای که آب پس از جاری شدن فرو می رود و سپس در پایین دست دوباره جاری می‌شود) تبدیل کردند. این عمل برای کم کردن حساسیت  فعالان محیط زیستی است.

او سپس به نصب تیرهای چراغ برق  پشت آرامگاه کورش اشاره کرد و افزود: یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان پاسارگاد، «گردشگری کیهانی» و «اختر گردشگری» است که متاسفانه نصب تیر چراغ برق به فاصله  ۱۰۰ متری آرامگاه کوروش به بهانه عمران و آبادی روستای «ابوالوردی»  به جز آلودگی نوری،  منظر آرامگاه را نیز تخریب می‌کند.

این فعال بومگردی در پاسارگاد (نخستین شهر گردشگری نجومی ایران) بیان کرد:  به نظر می‌رسد مدیریت شهرستان پاسارگاد کمر همت به نابودی ظرفیت‌های گردشگری این منطقه بسته است.

میری سپس گفت: در شهرستانی که اگر قصد ساخت یک چشمه سرویس بهداشتی را داشته باشیم، باید استاندارهای جهانی را رعایت کنیم، فله ای  کارهای نادرست و مخالف با خواستگاه گردشگر انجام می شود. ای کاش مدیران یاد می گرفتند دست کم برای تکمیل رزومه خود ، کاری انجام ندهند چون این هم برای خود کاری است.

نصب تیرهای برق در “عرصه” اثر جهانی پاسارگاد بنا به اظهارات فعالان میراث فرهنگی و به استناد تصاویری که انتشار داده اند از اوایل بهمن ماه آغاز شده است، محوطه ای که آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبودجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی را در خود جای داده است.

جاده آسفالت شده در زیستگاه خرس قهوه ای

پایان پیام

کد خبر : 78944 ساعت خبر : 10:40 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=78944
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات