حضور سیاسیون در تئاتر و تجربه‌های اجتماعی تئاتر

حسین سینجلی: حضور کم رنگ سیاسیون در جشنواره تئاتر فجر، اسپانسر با طعم گوجه فرهنگی و نشان دیگری از توانایی‌های تئاتر، از جمله عناوین پنجمین گزارش حواشی الدوله از جشنواره تئاتر فجر است.

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی، امروز سرعت اینترنت کمی با اعصاب و روان حواشی الدوله بازی کرده بود و با اندکی تاخیر مجبور شد دستنویس‌هایش را برایم فکس کند. در واقع برای رساندن حاشیه های او از روی فکسی که برایم فرستاده بود، بعد از چند وقتی تایپ کردم. البته به همین خاطر رفیق ما هم یکی دو تا از حاشیه‌هایی که ظاهرا خیلی مهم نبود را از لیست‌اش حذف کرده است.

حضور  سیاسیون در جشنواره تئاتر فجر

 خبر دارم افراد زیادی از طرف مسولان و دست‌اندرکاران جشنواره برای دیدن آثار نمایشی دعوت شدند و  تا امروز علاوه بر وزیر ارشاد و معاون هنری که البته به نوعی خودشان برگزارکننده جشنواره محسوب میشن، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، سیدعلی حسینی مدیر امورکل امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفیر هلند، از جمله کسانی بودند که از میان افرادی غیر تئاتریِ شناخته شده به جشنواره تئاتر فجر آمده‌اند.

به نظر می‌رسد هنوز که هنوزه تئاتر از طرف اهالی سیاست، نمایندگان مجلس، اعضاء کابینه و بسیاری دیگر از چهره‌ای مطرح اجتماعی جدی گرفته نمی‌شه.  باید برای این مسئله فکری اساسی کرد.

اسپانسر با طعم گوجه فرهنگی

امسال هم مثل سال‌های گذشته جشنواره تئاتر فجر در جذب اسپانسرهای مطرح و قدرتمند آنچنان نتوانست موفق عمل کند و عملا در این جریان تئاتر قافله را به جشنواره‌های موسیقی و فیلم فجر باخته. البته نه اینکه تاکنون هیچ اسپانسری نبوده که اتفاقا امسال یکی از کارخانجات قدیمی و مشهور مواد غذایی یکی از اسپانسرهای جشنواره تئاتر فجر بود. اما نحوه حضور و حمایت این اسپانسر از همون روز اول سبب خلق لطائف و ظنزهای فراوانی میان اهالی تئاتر شده بود. عجیب اینکه این مضوع کم‌کم داشت از یادها می‌رفت که با انتشار دیرهنگام توضیح روابط عمومی جشنواره فجر  درباره روند حمایت این اسپانسر، دوباره بحث حامی جشنواره در صدر موضوعاتی که موجب نقش بستن لبخند بر لبان اهالی تئاتر می‌شود، نشست.

نشان دیگری از توانایی‌های تئاتر

دیروز نمایشی را که توسط بچه‌های کانون اصلاح و ترتبیت تولید شده بود را برای اندسته از افرادی که به توانایی تئاتر شک دارند معرفی کردم و امروز هم واجب دیدم به نمایش دیگری که نشان دهنده توانایی کم نظیر تئاتر است را معرفی بکنم. نمایش «سایبان آرامش ما، مائیم» با کارگردانی بهیاد نجفی، اثری ‌ست که با حضور کودکان کار جمعیت امام علی تهران شکل گرفته است. این اثر یک ساعته یک نمایش کاربردی است که به شیوه مجسمه تئاتر شورایی اجرا می‌شود. در این اثر با استفاده از کودکان کار افغان در نقش بازیگر سعی شده تا تصویری واقعی از شرایط موجود زندگی آنها به تصویر کشیده شود. این نمایش امروز و فردا در مکان‌های ایوان انتظار، محوطه تئاترشهر و باغ کتاب اجرا می‌شود.

پایان پیام

کد خبر : 75784 ساعت خبر : ۱۱:۰۴ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=75784

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.