بی بی مریم بختیاری سردار لر

بی بی مریم بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی، خواهر علیقلی خان سردار اسعد و همسر ضرغام‌ا‌لسلطنه بختیاری از زنان مبارز عصر مشروطیت است.

پایگاه خبری گلونی، سمیه باقری حسن‌کیاده:  این روزهای من پر شده است از ورق زدن تاریخ؛ تاریخ قدیم و معاصر.

من این روزها به شدت به دنبال ژن‌ خوب‌های اصیل ایران می‌گردم؛ آن‌ها که بی‌هیچ هیاهوی اضافه‌ای تاریخ ساختند و می‌‌سازند و برای خاکشان نه فقط از جان خود، که از جان عزیزترین‌هایشان هم گذشتند و می‌گذرند که مبادا ذره‌ای از آب و خاک و شرافت ایران به تاراج رود.

تاریخ بخوانید. ژن خوب‌هایی که برای ما گمنام هستند برای خط به خط این کتاب‌ها خاطره‌اند.

تاریخ بخوانید که ببینید امثال بی‌بی مریم بختیاری و ﻣﯿﺮﺯﺍ یوﺳﻒﺧﺎﻥ ﻣﺴﺘﺸﺎﺭالدوله از وکیل و وزیرهایی که استیضاح می‌شوند و می‌روند آن‌طور که نادر رفت و آب از آب اوضاع این وطن خسته تکان هم نمی‌خورد، بیشتر مفید بوده‌اند.

تاریخ می‌خواندم که رسیدم به این تصویر:

سردار بی بی مریم بختیاری

و نتوانستم از بانویی بگذرم که تنها بانوی سردار جهان است.

زندگینامه بی‌ بی مریم بختیاری

سال ۱۲۵۱ خورشیدی دختری چشم به جهان گشود که به خاطر عشق به وطن و شجاعت و قدرت مثال زدنی‌اش سردار آبروی زنان و مردان ایران شد.

 

بی بی مریم بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی، خواهر علیقلی خان سردار اسعد و همسر ضرغام‌ا‌لسلطنه بختیاری از زنان مبارز عصر مشروطیت است.

او از زنان تحصیلکرده و روشنفکر عصر بود که به طرفداری از آزادی‌خواهان برخاست و در این راه از هیچ چیز دریغ نورزید.

سردار بی بی مریم بختیاری

او به مثابه زندگی ایلیاتی در فنون تیراندازی و سوارکاری ماهر بود و چون همسر و جانشین خان بود عده ای سوار در اختیار داشت و در مواقع ضروری به یاری مشروطه‌خواهان می پرداخت.

سردار بی بی مریم بختیاری، یکی از مشوقین اصلی سردار اسعد بختیاری جهت فتح تهران محسوب می‌شد.

وی طی نامه‌ها و تلگراف‌های مختلف بین سران ایل و سخنرانی‌های مهیج و گیرا، افراد ایل را جهت مبارزه با استبداد صغیر (استبداد محمدعلی شاهی) آماده می‌کرد و به عنوان یکی از شخصیت‌های ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بوده است.

سردار لر

سردار مریم بختیاری قبل از فتح تهران مخفیانه با عده‌ای سوار وارد تهران شده و در خانه پدری حسین ثقفی منزل کرد و به مجرد حمله‌ای سردار اسعد به تهران، پشت بام خانه را که مشرف به میدان بهارستان بود سنگربندی نمود و با عده ای سوار بختیاری، از پشت سر با قزاق‌ها مشغول جنگ شد.

 سردار مریم بختیاری در هنگامه جنگ جهانی اول سلاح بر دوش به همراه بختیاری ها با انگلیسی ها نبرد می کند و در سخت ترین شرایط به آزادی خواهان مشهور ایران زمین در خانه خود در سرزمین بختیاری پناه می دهد.

قدرت سردار مریم در منطقه به حدی بود که روس‌ها به هنگام فتح اصفهان خصمانه به منزل او تاختند و اثاثیه او را به یغما بردند و کلیه اموال و املاک او را در اصفهان مصادره کردند.

سردار بی بی مریم بختیاری

رشادت و دلاوری این زن بختیاری به حدی بود که آوازه شهرت و آزادگیش در سرتاسر میهن پیچید و منزل او مأمن و پناهگاه بسیاری از آزادیخواهان عصر مشروطه شد.

به طوری که هنگام فتح اصفهان توسط روس‌ها (در جنگ جهانی اول)؛ فن کاردف، شارژ دافر سابق آلمان به خانه سردار مریم بختیاری پناه برد و مدت سه ماه و نیم در پناه او بود.

بی بی مریم بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی، خواهر علیقلی خان سردار اسعد و همسر ضرغام‌ا‌لسلطنه بختیاری از زنان مبارز عصر مشروطیت است.

تا اینکه پس از شکست بختیاری‌ها از روس‌ها و کشته شدن ۵۸ نفر راهی کرمانشاه شد و از آنجا به برلن رفت.

به پاس حمایت‌های سرسختانه بی بی مریم از فن کاردف، امپراطور آلمان، کمان تمثال میناکاری و الماس نشان و همچنین صلیب آهنین خود را که مهمترین نشان دولت آلمان بود، برای او فرستاد و او تنها زنی بود که در دنیا توانست به دریافت این نشان نائل آید.

جریان مبارزات سردار مریم بختیاری با انگلیس‌ها در طی قرارداد ۱۹۱۹ و کودتای ۱۲۹۹ همچنان ادامه یافت به طوری که دکتر محمد مصدق حاکم فارس در زمان کودتای ۱۲۹۹ پس از مخالفت و عزل از اصفهان راهی بختیاری شد و مدتها مهمان سردار مریم بود.

مزار بی بی مریم بختیاری سردار لر

سردار بی بی مریم بختیاری

سردار مریم بختیاری در سال ۱۳۱۶ خورشیدی سه سال پس از شهادت فرزندش علی‌مردان خان زندگی را بدرود گفت.

روحش شاد.

پایان پیام

کد خبر : 99799 ساعت خبر : 11:57 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=99799
اشتراک در نظرات
اطلاع از
1 دیدگاه
چیدمان
اولین نظرات آخرین نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات

روحش شاد. سردار بی مریم بختیاری و ایران به احترامت ایستاده سلام نظامی میدهد. بی مریم عاشقانه دوستت دارم و خواهیم داشت . درود و صد ها درود بر تو .