اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

معرفی برخی طوایف بزرگ لاهیجان

طوایف بزرگ لاهیجان

به گزارش پایگاه خبری گُلوَنی:طوایف بزرگ لاهیجان را خاندان‌­های مشهوری مانند صفاری، مهدوی، دیهیم و…تشکیل می‌­دادند. در این ­جا به معرفی آن­ها می‌­پردازیم:

 معرفی طوایف بزرگ لاهیجان

خاندان صفاری

اعضای این خاندان از افراد تأثیرگذار در جامعه‌ی گیلان بودند.

اعضای این خانواده نسب خود را به یعقوب لیث صفاری می‌رسانند. سردودمان صفاری‌های لاهیجان حاج مهدی فرزند حاج میرزا پسر حاج حسن است، حاج مهدی دارای دختر و پسرانی بود دخترش زن امیر هدایت‌خان فومنی بود و پسرانش با حاج صادق و آقا معصوم از بزرگان شرق گیلان بودند.

آقا معصوم در دوره‌ی کریم خان زند عنوان حاکم لاهیجان را داشت.

وی در راه سفر رشت دچار سوء قصد شد و به قتل رسید و پس از او پسرش به حکومت لاهیجان منصوب شد.

پس از وفات او رتق و فتق امور برعهده‌ی میرزاکاظم خان از شاخه‌ی خانواده‌ی حاج صادق قرار گرفت.

این خاندان تا طلوع مشروطیت به صورت توارثی بر لاهیجان حکومت کردند از آثاری که به نام این خاندان باقی مانده است، مسجد «اکبریه» لاهیجان که با سرمایه‌ی حاج علی اکبر فرزند حاجی صادق که بعد از پدر به حکومت لاهیجان رسید، ساخته شد. (نک: سرتیپ‌پور، ۱۳۷۰: ۱۷۹)

خاندان مهدوی

 از چهره‌های علمی و فرهنگی لاهیجان بودند، حاج شیخ محمد بن حسین بن مهدی بن زین‌العابدین لاهیجانی از چهره‌های علمی و پژوهشی است که بیش از ۸۰ رساله و کتاب تالیف نموده است.

وی در نجف اشرف تحصیل مذهبی نمود و به درجه‌ی اجتهاد نایل شد و به زادگاه خود برگشت.

محمدحسین مهدوی لاهیجانی معروف به م. مؤید نیز از این خاندان پرآوازه است، هم‌چنین دکتر سید حجّت مهدوی سعیدی از این خاندان است.

خاندان دیهیم

خاندان دیهیم از اساتید شعر و هنر در لاهیجان بودند.

علی اکبر دیهیم تحصیل کرده‌ی هنرستان کمال الملک و خوش نویس بود و شعر نیز می‌سرود، دیگر افراد این خاندان در زمینه‌های مختلف شعر و خوش‌نویسی و نقاشی صاحب نام هستند.

خاندان محصص

خانواده‌ی محصص از خاندان‌های هنرپرور لاهیجان بودند، از خانواده‌ی محصص می‌توان به سرور محصص متخلص به مهکامه اشاره نمود که مادر اردشیر محصص نقاش معاصر است، وی شاعر بود و خط خوش می‌نوشت.

خاندان غبرایی لاهیجان

طایفه‌ی غبرایی‌های لاهیجان از طوایف خوش‌نام لاهیجان بوده‌اند، این خاندان در عرصه‌ی تجارت فعالیت داشته و از فامیل‌های روشن فکر لاهیجان هستند.

از خاندان معروف لاهیجان می‌توان از میرمجلسی‌ها، منتصری‌ها، قربانی‌ها و… نام برد.

پایان پیام

کد خبر : 102449

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=102449

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.