هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

پیش بینی آب و هوای کشور در پاییز ۱۳۹۷

پیش بینی آب و هوای کشور در پاییز ۱۳۹۷

به گزارش پایگاه خبری گلونی، در پیش بینی فصلی کشور ویژه پائیز ۱۳۹۷ صادره از مرکز ملی اقلیم شناسی آمده است:

کاهش ۲۸ درصدی بارش نسبت به نرمال

با پایان سال زراعی در ۳۱ شهریور۱۳۹۷، داده‌های ثبت شده در شبکه ایستگاه‌های سازمان هواشناسی حاکی از کاهش حدود ۲۸ درصدی بارش نسبت به نرمال است.

در سال زراعی گذشته (۹۷-۱۳۹۶) استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب با ۷۵، ۶۷، ۶۶، ۵۶ و ۵۳ درصد، بیشترین کاهش بارش را نسبت به نرمال داشته‌اند.

در این بین تنها دو استان آذربایجان غربی و شرقی، ۲۴ و ۲۰ درصد بارش بیش از نرمال را تجربه کرده‌اند.

نقشه خشکسالی نشان از وقوع خشکسالی شدید تا بسیار شدید در غالب استان‌های کشور دارد که گویای شرایط بحرانی منابع آب است.

حقابه از هیرمند

با توجه به پیش‌بینی بارش بیش از نرمال در حوضه رشته کوه هندوکش افغانستان و بدلیل اینکه بخش قابل توجهی از منابع آب استان سیستان و بلوچستان وابسته به وضعیت بارش خارج از کشور است، بنابراین ترمیم منابع آب استان در سال‌جاری به مقدار زیاد بستگی به تلاش‌ها در دریافت حقابه از هیرمند دارد.

پاییز نرمال باران می‌بارد

با توجه به نقشه‌های پیش‌یابی و شرایط پدیده‌های دورپیوندی، در مجموع بارش کشور در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۷ در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

الگوی بارش کشور در شش ماهه دوم سال دارای بیشینه بارش در پاییز در نیمه شمالی و زاگرس است.

در فصل پاییز به دلیل استقرار پرارتفاع و ایجاد سامانه بندالی (Blocking) در جنوب اروپا و دریای سیاه، مسیر سامانه‌های بارشی به عرض‌های جنوبی منتقل شده که با انتظار بارش‌های نرمال تا بیش از آن به ویژه در شمال، غرب و شمال‌غرب کشورهماهنگ است.

بارش مهر ماه ۱۳۹۷ در اغلب مناطق کشور به ویژه غرب و شمال‌غرب- بیش از نرمال، آبان در حد نرمال (بخش‌هایی از جنوب‌غرب متمایل به کمتر از نرمال)، آذر در محدوده نرمال، در دی ماه بخش‌هایی از غرب کشور متمایل به کمتر از نرمال و در بهمن ماه با فعال‌تر شدن سامانه‌های جنوبی، بارش در محدوده نرمال خواهد بود.

در پاییز میانگین دمای مناطق شمالی و غربی در محدوده نیم تا یک درجه بیش از نرمال و در شرق کشور تا ۲ درجه بیش از نرمال خواهد بود.

خشکسالی شدید آب‌شناسی

علیرغم پیش‌بینی‌های فوق، کشور همچنان با خشکسالی شدید آب‌شناسی مواجه خواهد بود که مدیریت بهینه منابع آب و کاهش سهم استفاده از منابع آب‌های زیرزمینی برای پایداری منابع آب را ایجاب می‌کند. پیش بینی آب و هوای کشور در پاییز ۱۳۹۷ و ارتفاع بارش:

پیش بینی آب و هوای کشور در پاییز ۱۳۹۷

ارتفاع بارش سال زراعی یعنی از اول مهر ۱۳۹۶ تا پایان شهریور ۱۳۹۷ در کشور به ۱۶۵٫۸میلیمتر رسید، این در حالیست که بارش دوره بلندمدت ۲۳۲٫۴ و سال گذشته ۲۱۲٫۳ میلیمتر بوده است.

بر این اساس بارش سال زراعی ۹۷-۱۳۹۶ به ترتیب ۲۸٫۷ و ۲۱٫۹ درصد نسبت به بلندمدت و سال گذشته کاهش داشته است.

در سال زراعی گذشته، ۲۲ استان بارش کمتر از نرمال را تجربه کرده‌اند، ۷ استان دارای بارش نرمال و تنها دو استان آذربایجان غربی و شرقی بارش بیش از نرمال داشته‌اند.

بیشترین کاهش نسبی بارش به ترتیب در استان‌های سیستان‌و‌بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس و کهگیلویه‌و‌بویراحمد به ترتیب با ۷۵، ۶۷٫۳، ۶۷، ۵۶ و ۵۳ درصد نسبت به دوره مشابه بلندمدت رخ داده است.

این در حالیست که مقدار کاهش در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد ۲۹۵، چهارمحال و بختیاری ۲۶۷، گیلان ۲۵۴، فارس ۱۶۸٫۶، مازندران۱۴۶٫۴، بوشهر ۱۲۵، هرمزگان ۱۲۰ و خوزستان ۱۰۷ میلیمتراست. بیشترین کاهش بارش در حوضه‌های آبریز خلیج فارس و دریای خزر رخ داد.

پیش‌بینی بارش پاییز

میانگین بارش کشور در فصل پاییز در محدوده نرمال تا بیش از نرمال است.در استان‌های شمالی، شمال‌غرب و دامنه‌های زاگرس در غرب کشوربیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

انتظار می‌رود بیشترین افزایش بارش فصل پاییز در دو ماه مهر و آبان و در نواحی غربی و شمالی کشور رخ دهد. پیش بینی آب و هوای کشور در پاییز ۱۳۹۷ و کاهش بارش:

کاهش بارش از اواخر آذر تا دی وجود دارد اما دوباره شاهد فعالیت سامانه‌های بارشی به ویژه در عرض‌های جنوبی‌تر کشوردر ماه‌های پایانی سال خواهیم بود. در مجموع بارش کشور در شش ماهه دوم سال در حد نرمالاست اما توزیع ماهانه آن همگون نیست.

پیش‌بینی دما در پاییز ۹۷

با توجه به پیش‌بینی فعالیت سامانه‌های بارشی و افزایش ابرناکی، میانگین دمای فصل پاییز به استثنای شرق کشور از ۰٫۵ تا ۱ درجه بیش از نرمال خواهد بود، این درحالیست که افزایش دما در شرق کشور بین ۱ تا ۲ درجه پیش‌بینی می‌شود.

از دی تا بهمن، با جابجایی سامانه‌های بارشی به عرض‌های جنوبی احتمال ناهنجاری منفی دما در این مدت در بخش هایی از جنوب کشور وجود دارد.

چون تغییرات شدید دما در نقشه‌های میانگین ماهانه تعدیل می‌شود، لذا کاربران بایستی برای آگاهی از نوسان دما در مقیاس هفتگی به نقشه‌های تکمیلی در وب‌سایت، کانال پیام‌رسان و یا آدرس ftp محصولات پیش‌بینی فصلی مراجعه کنند.

الگوهای همدیدی و دور پیوندی

در اغلب مدل‌های پیش‌بینی فصلی، ناهنجاری مثبت ارتفاع در تراز ۵۰۰ هکتوپاسکال بر روی جنوب اروپا و دریای سیاه و ناهنجاری منفی ارتفاع در محدوده دریای مدیترانه تا شرق ایران در فصل پاییز ۱۳۹۷ مشاهده می‌شود.

در صورت هماهنگ بودن سایر دورپیوندها مانند NAO، MJO، AO و …، وقوع النینو می‌تواند به افزایش بارش کشور به ویژه در فصل پاییز کمک کند.

پیش‌بینی یادشده میانگین پیش‌بینی سه مدل مورد استفاده در ECMWF، Metoffice و Meteofrance است. النینوی مذکور از ابتدای زمستان به تدریج ضعیف می‌شود.

پیش بینی آب و هوای کشور در پاییز ۱۳۹۷ را به دیگران توصیه کنید.

پایان پیام

کد خبر : 102805 ساعت خبر : ۸:۱۳ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=102805

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات