هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

فرهاد حسن‌زاده و فرشید شفیعی نامزد جایزه اندرسن شدند

فرهاد حسن‌زاده و فرشید شفیعی از سوی شورای کتاب کودک به عنوان نامزدهای ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن (نوبل کوچک) ۲۰۲۰ معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری گلونی، پس از ماه‌ها بررسی و مشورت، در نهایت شورای کتاب کودک فرشید شفیعی را در بخش تصویرگری و فرهاد حسن‌زاده را در بخش نویسندگی (برای بار دوم) به‌عنوان نامزدهای ایرانی جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۰ به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY معرفی کرد.

جایزه هانس کریستین اندرسن (نوبل ادبیات کودکان) هر دو سال یک‌بار به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر، برای یک‌عمر فعالیت حرفه‌ای در حوزه ادبیات کودک، از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY اهدا می‌شود.

از معیارهای برجسته انتخاب؛ تداوم در تولید ادبیات کودک، خلق آثار بدیع، اصیل و هنرمندانه و داشتن سهمی پایدار در پیشبرد ادبیات کودک جهان است.

فرهاد حسن زاده، جزء پنج نامزد نهایی جایزه هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۸ و از اعضای هیئت مؤسس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، متولد فروردین ماه ۱۳۴۱ در آبادان است.

او فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده  و در کنار همکاری با مطبوعات کودک و نوجوان (سروش نوجوان، سروش کودک، آفتابگردان، کیهان بچه‌ها و…) به شکلی جدی وارد عرصه ادبیات کودک و نوجوان شده است.

وی تا کنون آثار زیادی در زمینه‌های گوناگونی چون رمان، افسانه، داستان کوتاه، داستان بلند، فانتزی، طنز و زندگینامه به بازار نشر ارائه داده که بیشتر این آثار در حوزه کودک و نوجوان بوده است.

فرشید شفیعی، نقاش، تصویرگر و انیماتور ایرانی در سال ۱۳۴۷ در تهران زاده شد. او کارشناس ارشد رشته گرافیک از دانشکده ی هنر و معماری و رشته انیمیشن از دانشگاه هنر است.

تصویرگری «سه متل، یک افسانه» نوشته داود غفارزادگان، «اسیران کوچک» و «جنگجوی کوچک» نوشته طاهر ایبد، «مرغ قشنگ تپلی» سروده مصطفی رحماندوست، «کلاغ ها و مزرعه پنبه»، «کلاغ ها و شکوفه ها» و «کلاغ ها و فرار» نوشته افسانه شعبان‌نژاد، «حرکت»، «هزارپا»، «دیشب مهتاب عروسی کرد» (مجموعه داستان)، «مرا یک دایناسور درسته قورت داده!» سروده ناصر کشاورز، «نردبانی از ستاره» سروده بابک نیک طلب را فرشید شفیعی انجام داده است.
او تا کنون در چندین نمایشگاه ایرانی و بین‌المللی نیز به شکل انفرادی و گروهی حضور داشته است.
فرشید شفیعی با تصویرگری کتاب «پیرچنگی» نوشته فریده خلعتبری از انتشارات شباویز (۱۳۸۳) به عنوان برگزیده سال ۲۰۰۵ نمایشگاه تصویرگری «براتیسلاوا»، نمایشگاه تصویرگری «سارمده» و نمایشگاه تصویرگری «باری یرو» انتخاب شد.
همین کتاب در سال ۱۳۸۴ از سوی شورای کتاب کودک برگزیده شناخته شد. جایزه سیب طلایی نمایشگاه بین المللی تصویرگری براتیسلاو BIB در سال ۲۰۰۷ نیز به فرشید شفیعی تصویرگر ایرانی تعلق گرفت.
پایان پیام

کد خبر : 105076 ساعت خبر : ۳:۱۶ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=105076

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات