هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

چرا نتایج انتخابات آمریکا، یک شکست فاحش برای ترامپ و هم حزبی هایش است؟

اگر واقعاً ادعاهای ترامپ و هم حزبی هایش درست بوده و دستاوردهای اقتصادی دولت وی چشمگیر بوده و او به همه وعده‌های خود عمل کرده است.
به گزارش پایگاه خبری گلونی، محمد درویش:برخی‌ می‌گویند: خیلی هم نباید به بیداری افکار عمومی در آمریکا دلخوش کرد؛ دموکرات‌ها یک مجلس را در دست گرفتند و جمهوری‌خواهان هم مجلس دیگر را.

در این تحلیل، چند نکته ساده به نظر می‌رسد که عمداً یا سهواً لحاظ نشده: نخست آنکه تا پیش از این انتخابات، هر دو مجلس قانونگذاری در اختیار جمهوری‌خواهان بود و دموکرات‌ها پس از ۸سال اینک توانسته‌اند یکی از دو مجلس را پس بگیرند.

دوم اینکه وزن این دو انتخاب یکسان نبوده؛ یعنی: درحالیکه مردم آمریکا تمامی ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان یعنی صددرصد ظرفیت را انتخاب کردند، فقط می‌توانستند ۳۵ نماینده سنا از مجموع ۱۰۰نفر را انتخاب کنند.

به عبارت ساده‌تر، جمهوری‌خواهان در انتخاباتی به پیروزی رسیدند که فقط ۳۵درصد نمایندگان را می‌شد انتخاب کرد که از این ۳۵درصد برشمار کرسی‌های ایشان، ۲کرسی اضافه شد که حقیقتاً دستاورد بسیار اندکی است؛ به‌ویژه اگر بدانیم در برخی ایالت‌ها از جمله تگزاس که بیش از یکصدسال است به صورت سنتی در اختیار جمهوری‌خواهان قرار دارد، کاندیدای پیروز از حزب جمهوری‌خواه با تفاوت کمتر از ۲درصد آرا توانست رقیب جوان خویش از حزب دموکرات را شکست دهد که چنین نتیجه‌ای به شدت از قضا جمهوری‌خواهان را نگران کرده است.

ادعای ترامپ و هم حزبی هایش

حال نکته مهم که باید به آن توجه کرد، این است که اگر واقعاً ادعاهای ترامپ و هم‌حزبی‌هایش درست بوده و دستاوردهای اقتصادی دولت وی چشمگیر بوده و او به همه وعده‌های خود عمل کرده و اینک بازار اشتغال آمریکا در بهترین شرایط است، پس چرا باید جمهوری‌خواهان در بدست‌آوردنِ دوباره بزرگ‌ترین نهاد قانونگذاری کنگره، یعنی مجلس نمایندگان شکست بخورند؟

مگر نمی‌گویند: برای مردم آمریکا آنچه که مهم است، صرفاً مسایل داخلی و رفاهی خویش است؟ پس چرا به جمهوری‌خواهان رای ندادند؟!

آیا جز این است که آنچه در طول دوسال گذشته توسط رسانه‌های هوادارشان به خورد افکار عمومی جهان و از جمله ایرانیان دادند، تماماً غلوآمیز بوده است؟

آیا آنهایی که پیوسته برگه‌ای را در همین شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخاندند که ترامپ برخلاف رهبران جمهوری اسلامی فقط به فکر منافع مردم خود است و خیلی مرده! و هرچی می‌گه، عمل می‌کنه! نباید اینک اندکی و فقط اندکی شرمنده شوند؟!

اما واقعاً چرا جمهوری‌خواهان درحالیکه به کمک دوشیدنِ عربستان و امارات و به اذعانِ خود ترامپ توانسته بودند فقط در بخش تسلیحاتی بیش از یک‌میلیون شغل جدید در کمتر از یک‌سال بیافرینند، مجلس نمایندگان را از دست دادند؟

چرا نرخ مشارکت رنگین‌پوستان، مهاجرین، زنان و فعالان محیط‌زیست در این انتخابات چنین بالا بود و اغلب رای خویش را به اردوگاه مخالفان ترامپ ریختند؟ آیا جز این است که آنها از توهین‌های مداومِ شخص دانالد ترامپ به ستوه آمده و برای آینده آمریکا به عنوان کشوری که به تنوع، آزادی و حرمت انسانیت و طبیعت احترام می‌نهد، نگران شده بودند؟

ادبیات وقیحانه

راست آن است برخلاف اظهارات خشمگینانه چندساعت پیش ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی پرجنجالش که گفته بود: ما یک پیروزی بزرگ بدست آورده و دلیل این پیروزی هم، من هستم! از قضا جمهوری‌خواهان یک سیلی سخت از مردم آمریکا خوردند و دقیقاً دلیل این سیلی سخت، شخص رییس‌جمهور و ادبیات وقیحانه وی بوده است.

اینکه بالاترین میزان مشارکت مکزیکی‌تبارها، سیاه‌پوستان و زنان در این انتخابات رقم خورد و برای نخستین بار رکورد ورود زنان به کنگره شکسته شد، دقیقاً به دلیل ادبیات زن‌ستیزانه و پیشینه زن‌باره و غیراخلاقی ترامپ بود.

همچنین توهین‌های پی در پی او به مسلمانان، مهاجرین و دیگر اقلیت‌ها سبب شده تا اغلب آنها برای نخستین‌بار بتوانند نمایندگانی را به کنگره وارد کنند.

نکته پایانی و تامل‌برانگیز این انتخابات، علاوه بر انتخاب راحت برنی‌سندرز، مهم‌ترین منتقد ترامپ از حزب دموکرات برای یک دوره ۶ساله از ایالت ورمونت به مجلس سنا؛ و شکست فاحش کریس کوباچ، نامزد مورد حمایت ترامپ در فرمانداری کانزاس؛ باید به پیروزی سناتور میت‌رامنی از ایالت یوتا اشاره کنم که هرچند ظاهراً از حزب جمهوری‌خواه است، اما نشان داده که به شدت با افکار و اندیشه‌های دانالد ترامپ زاویه جدی دارد.

خلاصه اینکه همه این رویدادها نشان می‌دهد دوران ماه‌عسلِ مردی که در طول دوسال گذشته با هر سخنرانی و توییتش روی اعصابِ بسیاری از فعالان حقوق بشر، تساوی حقوق زنان، میراث فرهنگی، محیط‌زیست و فلسطینی‌های آواره بود؛ پایان‌یافته و در این میان، نگارنده بسیار متاسف است که بخشی از حاکمیت ایران به رغم دشنام‌های عریانی که به دولت آمریکا می‌دهد، عملاً با سیاست‌های او، یعنی: تشدید فشار بر خبرنگاران، فعالان محیط‌زیست و به سخره‌گرفتنِ توافق‌نامه پاریس و خطر جهانگرمایی همراهی می‌کنند. باشد که عبرت گیرند.

پایان پیام

کد خبر : 105633 ساعت خبر : ۹:۰۴ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=105633

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات