لرستان با پتانسیل‌ و ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند پیشرفت کند

لرستان با پتانسیل‌ و ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند پیشرفت کند

به گزارش پایگاه خبری گلونی، همایش رهیافتی نو برای توسعه استان لرستان، زیرمجموعه سلسله همایش‌های گفتگو و توسعه در تاریخ دوشنبه ۱۹ آذر ماه ۹۷ واقع در اتاق بازرگانی کشور برگزار شد.

در این جلسه که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید، مدیران استانی و فعالان اقتصادی و کشاورزی هنرمندان ورزشکاران و نخبگان استان حضور داشتند.

مجتبی ترکارانی گفت: هر جامعه‌ای بنا به قانون طبیعت وقتی که افرادش به یک سطحی می‌رسند و در آن سطح در جامعه خودشان دیگر جواب نمی‌دهند، مجبور به مهاجرت می‌شوند تا بتوانند رشد و تکامل طبیعی خودشان را طی کنند.

بسیاری از بزرگان به‌عنوان نخبگان جامعه ما در آن جامعه‌ای که بودند، برحسب ضرورت مهاجرت کردند و آمده‌اند لرستان و از این جهت قابل تقدیر است و همه آرزوی موفقیت برایشان داریم.

لرستان با پتانسیل‌ و ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند پیشرفت کند

سخنرانی دکتر ترکارانی

دانلود کنید

ولی از یک جهت نگران‌کننده است وقتی می‌بینیم جمع زیادی از ما آمده این‌جا و وقتی که صحبت می‌کند با دوستانشان در استان لرستان، تشویق می‌کند و می‌گوید برای چی مانده‌ای، شما هم بلند شوید و بیایید و این فضایی را که ترسیم می‌کنیم و به جای این‌که این مهاجران و کسانی که در پایتخت هستند، بتوانند ارتباط سازنده و ارگانیکی را با جامعه میزبان داشته باشند، یک جوری دلگرمی می‌دهند به بقیه که بلند شوید شما هم بیایید، برای چی مانده‌اید، این‌جا جای ماندن نیست، این‌جا جای کار نیست، این‌جا جای سرمایه‌گذار نیست، یک مقدار نگران‌کننده می‌شود.

لرستان با پتانسیل‌ و ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند پیشرفت کند

ترکارانی افزود: یک مقدار باید تلخی‌ها را گفت برای این‌که آگاه باشیم که چه اتفاقاتی دارد برایمان می‌افتد. در مقالاتی که من به آن پرداختم، مهاجرت دارد وجه نگران‌کننده‌ای می‌گیرد که باید به آن توجه کرد. این مهاجرت می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد.

او در پایان اظهار داشت: سوال اصلی که این‌جا پیش می‌آید، این است که آیا گفت‌وگو می‌تواند راه‌حل توسعه ما باشد، آیا گفت‌وگو می‌تواند مشکلات ما را حل کند، گفت‌وگو چه نسبتی از مشکلات ما را حل می‌کند، گفت‌وگو بین چه افرادی، آیا آن افراد اصلا مایل هستند با هم گفت‌وگو کنند؟

ما این‌جا می‌دانیم که توسعه لرستان چیزی جدا از توسعه ایران در سطح ملی نیست و در سطح ملی هم همه شما اطلاع دارید که توسعه ما با بحرا‌ن‌های ملی و جهانی مواجه شده و ما وضعیت مناسبی نداریم.

بنابراین اگر انتظار داشته باشیم لرستان هم وضعیت خوبی داشته باشد، خیلی انتظار واقع‌بینانه‌ای نیست، ولی ما معتقدیم که لرستان با پتانسیل‌ها و ظرفیت‌هایی که دارد، چه در خارج و چه در داخل استان، حقش این نیست.

رهیافتی نو برای توسعه استان لرستان
رهیافتی نو برای توسعه استان لرستان

پایان پیام

کد خبر : 109247 ساعت خبر : 1:01 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=109247
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات