هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

مهدی یراحی خواهان اجرای عدالت است

مهدی یراحی خواهان اجرای عدالت است

پخش کلیپی از مهدی یراحی این روزها برای این خواننده دردسرساز شده و حتی بحث ممنوع‌الفعالیتی وی به میان آمد که در ادامه این خبر تکذیب شد.

روز گذشته برنامه شب موسیقی با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت و این مجری در بخشی از نشست کارشناسی با موضوع موسیقی جوان ممنوع‌الفعالیتی مهدی یراحی را مثال زد و عنوان کرد:

«ایشان به دلیل برداشتی که از کلیپش شده معذرت‌خواهی کرده و گفته منظور من چیز دیگری بوده است و گفته دوست دارم عدالت برای من هم برقرار شود.»

در این برنامه همچنین مطالبی درباره اجرای پلی‌بک توسط خوانندگان در کنسرت‌ها عنوان و اینگونه بیان شد که از قدیم این اتفاق می‌افتاده است.

به گزارش پایگاه حبری گلونی، «شب موسیقی» در چهاردهمین نشست خود، شامگاه یکشنبه (۱۶ دی ماه) با موضوع «موسیقی جوان» و اجرای رضا مهدوی، میزبان بابک زرین، موسیقیدان و آهنگساز و بهروز صفاریان، آهنگساز و تنظیم‌کننده بود.

صفاریان در مقدمه‌ای از موسیقی جوان گفت: نمی‌شود به سبک خاصی گفت موسیقی جوان. جوانان هم موسیقی تجاری و هم فاخر گوش می‌دهند.

صفاریان در پاسخ به اینکه برای جوان چه موسیقی باید تولید کرد که هم امروزی باشد و هم ریشه‌دار؟

گفت: نسل جدید همیشه دوست دارد که با نسل قدیم خودش یک فاصله ای داشته باشد و به دنبال چیزی می رود که متفاوت از آن چیزی است که برای نسل قدیم است. متاسفانه در حال حاضر موسیقی ای به مردم ارائه می شود که محتوای خوبی ندارند. آدم هایی که دانش این موضوع را دارند باید این شکاف را پر کنند.

زرین افزود: نمی‌توان از این گذشت که الان در دنیا هم ریتم در موسیقی زیاد شده است.

از قدیم خواننده‌ها در کنسرت‌ها از پلی‌بک استفاده می کردند

مهدی یراحی خواهان اجرای عدالت است

زرین به عنوان یک تولیدکننده موسیقی در پاسخ به اینکه چگونه یک شبه آهنگ‌های یک جوان مطرح می‌شود؟ گفت: اینها هر کدام مراحلی دارد؛ مثلا کمپانی می‌گوید من این خواننده را می‌خواهم ۹ ماه دیگر روی استیج بیاورم و مراحلی طی می‌شود و سرمایه‌گذاری برای پخش موسیقی صورت می‌گیرد تا به این نقطه برسیم.

وی درباره پخش پلی بک در کنسرت‌ها گفت: از قدیم حتی خواننده های معروف هم این کار را می کردند که البته به دلیل داشتن یک شو و برنامه از قبل طراحی شده، روی صحنه بوده. انصاف نیست یک خواننده ای را به این دلیل گوشه رینگ بندازیم و بزنیم. بگذاریم مردم قضاوت کنند نه ما. متاسفانه کسانی که کنسرت گذار هستند به دنبال این هستند که خواننده ای را بیاورند چند سالی از او استفاده منفعتی کنند و بعد رهایش کنند.

تولیدات بر اساس بازار است نه تفکر

صفاریان افزود: البته مردم گاهی خوب قضاوت نمی کنند و وظیفه هنرمندان مؤلف است که خط بدهند. صرف صنعتی و تجاری بودن بد نیست منتها باید هنر و دانشی پشت آن باشد. در اینجا تهیه کننده ها از نظر من سرمایه‌گذارند و نه تهیه کننده، و هنرمند را تحت هر فشاری می گذارند تا از او پول دربیاورند. برای همین تولیدات بر اساس بازار است نه تفکر. در کارهای ماندگار احساس و آرت هست و تکرار نمی شوند.

قوانین خیلی مشخص نیستند و اولویت‌ها اولویت مالی است

صفاریان سپس درباره اینکه چگونه و از کجا این شرکت‌ها مجوز می‌گیرند در حالی که دفتر موسیقی به اینها مجوز نمی‌دهد و چگونه حتی در کشوری مثل کانادا کنسرت می‌گذارند؟ با اشاره به رانتی که این کمپانی ها دارند بیان کرد: کارهای غیرممکن به راحتی برای این افراد ممکن شده است.

اگر کسی با رادیو جوان کار کند از نظر قوانین اینجا عملا دیگر نباید بتواند اینجا کار کند، اما خیلی آرتیست ها با اینکه آرتیست اختصاصی رادیو جوان هستند اما چون پول سازند به راحتی اینجا کنسرت می‌دهند و کسی نمی‌داند چگونه. اما شخص دیگری خیلی بی دلیل دچار ممنوع الکاری می شود یا اصطحکاک برایش زیاد است. قوانین خیلی مشخص نیستند و اولویت ها اولویت مالی است.

خوانندگان سنتی دیده نمی‌شوند

صفاریان در ادامه در مورد بحث داغ بودن کنسرت‌های ریتمیک و شاد نسبت به سنتی پرسید: اگر فضاهایی ایجاد شود که مردم بتوانند هیجاناتشان را آنجا خالی کنند، آیا فکر می کنید مردم این استقبال را از کنسرت ها خواهند کرد؟ در مورد موسیقی پاپ به شدت ریزش خواهد کرد.

زرین ادامه داد: هزینه ای که برای پخش یک موسیقی پاپ در فضای مجازی می شود بسیار بالاتر از موسیقی سنتی است. معلوم است که این کار بیشتر دیده می شود و خواننده سنتی دیده نمی شود.

چرا همه از جمله هنرپیشه‌ها و فوتبالیست‌ها می‌خواهند خواننده شوند؟

مهدی یراحی خواهان اجرای عدالت است

صفاریان پاسخ داد: اینکه کسی از حوزه دیگر وارد شود و بخواهد خواننده شود به شرطی که کارش را درست انجام دهد اشکالی ندارد. ولی در اکثر موارد در حال استفاده از شهرت اندوخته قبلی خود هستند و با چند کار متوسط به فکر درآمد زایی اند که  این امر باعث ایجاد فساد مارکتی شده است.

خواننده شدن امروزه به سرمایه نیاز دارد

زرین در مورد دانش موسیقی گفت: دانش به معنای دانشگاه رفتن نیست. به معنای مطالعه و تجربه است. نسل جدید بیشتر با تکنولوژی کار کرده اند. به عنوان یک دوست به آنها می گویم کتاب شعر و موسیقی بخوانید.

در ادامه برنامه به مافیای موسیقی که در پخش اثر دخالت مستقیم دارند و اینکه خواننده شدن امروزه به سرمایه نیاز دارد اشاره شد.

مهدی یراحی خواهان اجرای عدالت است

صفاریان درباره ورود تکنولوژی به موسیقی گفت: تکنولوژی اگر برای تسریع کار باشد خوب است اما نه اینکه مانند چیزی که الان شاهدش هستیم منجر به این شود که همه چیز مثل سری دوزی کپی شود.

زرین در جمع بندی گفت: احترام گذاشتن به جوان و کسی که بعد از تو است، احترام گذاشتن به خود است. اول بشنویم و بعد قضاوت کنیم.

«شب موسیقی» یکی از برنامه های «شب های هنر» است که به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یک شنبه شب ها ساعت ۲۳ به طور زنده، از شبکه ۴ سیما پخش می‌شود.

مهدی یراحی خواهان اجرای عدالت است

پایان پیام

کد خبر : 110975 ساعت خبر : ۳:۴۵ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=110975

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات