گلونی

مهدی یراحی گفت شیطنت کردم و تصمیم ارشاد را می‌پذیرم

مهدی یراحی: شیطنت کردم و تصمیم ارشاد را می‌پذیرم

مهدی یراحی: شیطنت کردم و تصمیم ارشاد را می‌پذیرم

مهدی یراحی گفت شیطنت کردم و تصمیم ارشاد را می‌پذیرم

به گزارش پایگاه گلونی؛ مهدی یراحی با حضور در برنامه رادیویی «تهران من»، در پاسخ به این پرسش که خبر ممنوع‌الفعالیتی خود را چه زمانی شنیده است، گفت: عصر روز چهارشنبه (۱۲ دی) از طریق ناشر اثر مطلع شدم و آن‌ها هم از طریق تماس تلفنی دفتر موسیقی از موضوع آگاه شده بودند.

سخنان مهدی یراحی در رادیو تهران

گفت‌وگوکننده: غزل نهانی

https://dl.golvani.ir/radio/%D9%85%D8%AC%D8%AA%D8%A8%DB%8C%20%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C%20%D9%88%20%D9%85%D9%87%D8%AF%DB%8C%20%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C.mp3?_=1

وی درباره تفاوت کلیپ مجوز گرفته با آنچه پخش شده است، ضمن صحه گذاشتن بر این موضوع گفت: یکی از رسالت‌های بزرگ هنر ـ. در صورت حسن نیت مسئولان و هنرمندان ـ. ایجاد تعامل و تقارب میان خواسته‌های جامعه و سیاستمداران است.

اما برخی جریان‌های صاحب قدرت مقابل هنرمندان جبهه دارند و با هر ابراز نظر غیرموافقشان، مخالف هستند. حتی دروغ‌هایی به ما نسبت دادند مانند ـ. خدای ناکرده ـ. توهین به شهدا که اصلا چنین چیزی نبوده است.

مهدی یراحی گفت: تا امروز قانونمند کار کرده‌ام و همیشه هم سرم مقابل قانون پایین است، اما یک جا‌هایی نداشتن جسارت در برخی مدیران باعث خودسانسوری می‌شود که در عرصه‌های مختلف از جمله موسیقی، مردم را به سطح برده است.

من تمام مسأله‌ام این است! هنرمند کارش پرسش‌گری و رساندن حرف مردم به مسئولان و تلطیف فضای بین این دو است. اگر هنرمند صدای مردمش نباشد، عاشقانه بخواند تا راحت مجوز بگیرد و فقط بخواهد پول چاپ کند، این که دیگر نامش هنر متعهد نیست!

این خواننده پاپ افزود: بیش از یک سال برای گرفتن مجوز «پاره سنگ» رفتیم و آمدیم. می‌گفتند مجوز نمی‌دهیم. چند کلمه بود که دوستان تأکید داشتند عوض شود. حس آن رزمنده به من دست داد که مجبور است شناسنامه‌اش را دستکاری کند.

نگاه مستقل خودم را به جنگ دارم

مهدی یراحی افزود: گفتند بازوبند حزب نازی را بسته‌اید و به شهدا توهین کرده‌اید! من یک کار ننگ بر جنگ و ضد جنگ درست کرده‌ام. چه کسی هست که بگوید من با جنگ موافقم؟

من اصلا با او بحثی ندارم و خودم، خودم را ممنوع‌الفعالیت می‌کنم. من ادوار جنگ را می‌گویم، نه فقط جنگ هشت ساله خودمان را.

من از نگاه مستقل خودم برای شهدا کار خوانده‌ام. من بچه اهوازم، من با صدای آژیر بزرگ شده‌ام. من حق دارم بپرسم. اما بدون جنجال، بدون شوآف.

وی اظهار داشت: فکر می‌کنم وزارت ارشاد حکم پدر معنوی همه هنرمندان را دارد، بنابراین باید با آن تعامل بیشتر داشته باشیم.

حسینی ضمن تأیید این موضوع گفت: همان‌طور که یک پدر تصمیم می‌گیرد، فرزندان خود را راهنمایی کند، بر این اساس یک قاعده و چارچوبی تنظیم شده است تا بتوانیم کنار هم به شایستگی زندگی و از حق و حقوق خواهران و برادرانمان صیانت کنیم.

معاون هنری وزیر ارشاد افزود: «پاره سنگ» جزو اشعار انتقادی است، بنابراین دفتر اداره موسیقی وزارت ارشاد و شورای شعر به حذف بند‌هایی رأی داد که ممکن بود خواهران و برادران ما را آشفته کند.

چون دفاع مقدس چیزی نبود که فقط در زندگی عده‌ای محسوس باشد؛ بنابراین انتظار می‌رود فرزندان خانواده به رأی این پدر معنوی پایبند باشند، نه اینکه به تشخیص خود عمل کنند.

مهدی یراحی گفت شیطنت کردم و تصمیم ارشاد را می‌پذیرم

مهدی یراحی گفت: همه ما درگیر جنگ بودیم، اما حال همه ما بعد از جنگ یکسان نبود. همه ما صدایمان به یک اندازه قدرت ندارد. چندی پیش یک هنرمند کاری نژادپرستانه و ضدعرب را بدون مجوز بیرون داد، اما چون مستقل نبود، وزارت ارشاد به سادگی از کنارش گذشت!

خواننده کلیپ «پاره سنگ» گفت: کنار بازوبند حزب نازی، کلاه روسی، پوتین انگلیسی، اورکت آمریکایی و یک پلاک وجود دارد و این نماد جنگ‌های معاصر است. وقتی این‌ها را کنار هم می‌گذاریم، کسی نمی‌تواند شما را به محکوم به یک تعبیر خاص کند.

مهدی یراحی در پایان اذعان کرد: من در این مورد شیطنت کردم و هر تصمیمی که ارشاد بگیرد، کاملاً می‌پذیرم.

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل