لباس زنانه لری در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج

لباس زنانه لری در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج

به گزارش پایگاه خبری گلونی لباس سنتی نشانه هویت و فرهنگ مردمان هر منطقه است‌.

زنان کهگیلویه و بویراحمد کمابیش لباس محلی خود را حفظ کرده‌اند.

پوشش و تنوع رنگ‌ها و پارچه‌ها، جلوه خاصی به لباس محلی زنان در این استان بخشیده است و رنگ‌های آن بر طبیعت زیبا و دامنه زاگرس، شمیم نشاط و شادی پخش می‌کند.

لباس زنانه لری در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهر یاسوج

از جمله نکات قابل توجه این است که پایبندی به استفاده از لباس محلی حتی در میان زنان شهرنشین این استان علاوه بر زنان روستایی و عشایری دیده می‌شود و با قدم زدن در خیابان‌های شهرهای این استان مانند یاسوج، سی‌سخت، گچساران این موضوع به خوبی مشاهده می‌شود.

لباس محلی و سنتی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد از سه بخش اصلی سرپوش، بالاتنه و پایین‌تنه تشکیل شده است که مجموع این سه بخش، پوشش کاملی را برای زنان به همراه دارد.

سرپوش لباس محلی زنان کهگیلویه و بویراحمد، شامل یک پارچه روپوش یا همان روسری به نام ˈ مینا ˈ ‎ Meyna است که به طور معمول دارای بیش از یک متر طول و بین ‎ ۶۰تا ‎ ۷۰سانتیمتر عرض است.

بر روی این روپوش مینا نیز پارچه‌ای به نام چارقد یا لچکی قرار می‌گیرد که در زبان فارسی همان سربند است.

همچنین یک کلاه کوچک زیر مینا قرار می‌گیرد تا پوشش‌دهنده موهای جلو سر زنان باشد و معمولا زیورآلات و وسایل تزیین سنتی و ظریف به آن متصل می‌شود.

بخش بالاتنه لباس محلی زنان استان کهگیلویه و بویراحمد، همان پیراهن یا جامه است که شامل یک پارچه دو متری است و از زیر گردن تا کف پای زنان را می‌پوشاند.

این پیراهن ردا مانند، دارای آستین و سرآستین است و نوع مدل آن مخصوص زنان استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس، خوزستان و چهارمحال و بختیاری است.

بخش پایین لباس زنانه لری که به عبارتی زیباترین بخش آن نیز به‌شمار می‌آید همان دامن یا تنبان است که بیشترین حجم پارچه را در این لباس سنتی در برمی‌گیرد.

معمولا برای دامن این لباس‌های محلی بین پنج تا ‎ ۱۲متر پارچه مصرف می‌شود طوری که این دامن از بالا کشدار و کاملا چین خورده است و در پایین آن تزیین‌هایی مانند نوار‌دوزی یا پارچه‌های پلیسه‌دار به کار می‌رود.

رنگ و جنس پارچه این لباس‌ها معمولا بنا به طبیعت این استان در مناطق گرمسیری و سردسیری، نوع بافت عشایری و روستایی، نوع باورها و گرایش قومی و قبیله‌ای و سن زنان انتخاب می‌شود.

طوری که برای دختران نوجوان و کودک بیشتر از رنگ‌های شاد و حجم کمتر پارچه و برای دختران جوان رنگ‌های روشن‌تر با پارچه بیشتر استفاده می‌شود.

با افزایش سن زنان نیز رنگ این لباس‌‌ها بیشتر به سمت تیره و خاکستری مانند سبز یشمی یا سورمه‌ای سوق پیدا می‌کند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در کتاب نگارگری مکتب شیراز، قدمت این نوع لباس‌ها بیشتر از دوران تیموریان در قرن هشتم هجری قمری است.

این نوع لباس سنتی در چهار استان کهگیلویه و بویراحمد و فارس، چهار محال و بختیاری و خوزستان مشاهده شده است و هم اینک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه استفاده از لباس محلی و سنتی بیشتر در زنان بالای ‎ ۳۰سال استان کهگیلویه و بویراحمد دیده می‌شود اما در جشن‌ها و مجالس عروسی تمام زنان و دختران به عنوان یک سنت از لباس‌های محلی شاد و متنوع استفاده می‌کنند.

پایان پیام

کد خبر : 117602 ساعت خبر : ۱:۱۶ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=117602

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.