یک شوخی بزرگ پراید ۵۰ میلیون، گوشت قرمز ۱۲۰ هزار!

یک شوخی بزرگ پراید ۵۰ میلیون، گوشت قرمز ۱۲۰ هزار!

در رابطه با قیمت پراید که این روز ها حسابی خبر ساز است واقعا نمی توانستیم تیتر مناسب تر از این کار کنیم، واقعا برای کشوری مثل ایران که سرشار از منابع و نیروی انسانی و …است تولید یک خودرو با این کیفیت و قیمت ۵۰ میلیون فقط یک شوخی بزرگ است!

پراید سابقه ای در حدود ۲۵ سال تولید در ایران دارد و در طول این سال ها هیچ پیشرفتی در سطح کیفیت این محصول ایجاد نشده است و فقط در این سال ها شاهد چند تغییر جزئی و اندک بوده ایم.

البته نباید از این مسئله چشم پوشی کرد که پراید در بدو ورود به ایران یک محصول با کیفیت و استاندارد روز دنیا بود البته همان موقع هم کاستی هایی وجود داشت اما واقعا از لحاظ ظاهر و امکانات نسبت به پیکان که خودروی ملی ایران محسوب می شد خیلی فراتر بود.

یک شوخی بزرگ پراید ۵۰ میلیون، گوشت قرمز ۱۲۰ هزار!

سایپا که در طول این سال ها با هر مشکل و کمبودی توانسته بود این خودرو را تولید کند این روزها به دلایل مختلف قیمت پراید را بالا می برد و مردم هم در کمال تعجب برای خرید پراید بیشتر از همیشه اشتیاق نشان می دهند و برای پیش خرید این خودرو هر بار رکوردی از لحاظ زمان از خود بر جای می گذارند.

در آخرین طرح پیش فروش پراید که سایپا انجام داد مردم در کمال تعجب ظرف مدت کمتر از ۴۵ دقیقه تمام محصولات را خریدند و تمام.

این ماجرا زمانی جالب تر می شود که از هرکدام از خریداران که می پرسید چرا؟! یک جواب جالب می دهد، اما اغلب جواب ها به این معنی است که اگر امروز نخریم فردا به همین قیمت هم گیرمان نمی آید!

واقعا اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم سایپا تا این اندازه حق دارد قیمت ها را افزایش بدهد؟

یک شوخی بزرگ پراید ۵۰ میلیون، گوشت قرمز ۱۲۰ هزار!

واقعا تاثیر قیمت دلار تا این اندازه می تواند در بازار خودرو تاثیر گذار باشد؟

یعنی می توانیم باور کنیم در این آشفته بازار قیمت محصولات مختلف دلالان اصلا تاثیر گذار نیستند؟

واقعا امکان ندارد که مسئولان دولتی چاره ای برای این همه گرانی خودرو پیدا کنند؟

عاقبت قیمت پراید و سایر خودرو های داخلی به کجا می رسد؟

از ابتدای امسال که نوسانات قیمت ارز سیر صعودی به خود گرفت و به تبعیت از آن قیمت خودرو و سایر کالاها و محصولات بالا رفت، نوسانات قیمت خودرو در این یکی دوماه آخر به شدت افزایش پیدا کرده است و دو غول خودرو سازی کشور به هیچ مرجع و کارشناس و مسئولی انگار پاسخو نیستند؟ البته شاید مسئولان توان مقابله با آنها را ندارند!

به هر دلیلی این دو خودرو ساز به گواه همه مسئولان شورای قیمت گذاری خودرو مرتکب تخلف شدند اما از آنجا که این خودروسازان از طریق ایجاد بازار ثانویه برای فروش خودرو امکان برخورد قانونی با تخلفات را بسته اند، این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست که این خودرو سازان یا در حال یک تخلف خیلی بزرگ هستند یا واقعیت تولید خودرو چیزی فراتر از اطلاعاتی است که مردم دارند.

اما هر چه هست این موضوع دیگر از حالت عجیب به یک بحران تبدیل شده است که باید هر چه سریعتر از جانب مسئولان پیگیری و حل و فصل شود.

قیمت خودروهای داخلی امروز هر چه به پایان سال نزدیک تر می شویم در حال صعود بیشتر است و انگار همه مسئولان در حال تماشا هستند و هیچ کس قرار نیست کاری انجام دهد.

امروز یکی از نمایندگان مجلس هم به این مسئله پرداخت و گفت: “قیمت پراید دیگر یک شوخی نیست، شرم آور است.”

آقای پارسایی نماینده محترم شیراز در مجلس طی یک توییت اعلام کرده بود که “واضح ترین نتیجه گروگانگیری مردم توسط خودروسازانی که وزارت صمت و بخش تاثیر گذاری در کمیسیون صنایع مجلس نیز از این انحصار طلبی، حامی آنها هستند و برای توجیه این ظلم پشت شعارهای زیبایی مثل حمایت از تولید داخلی و حقوق کارگران، پناه گرفتند.”

حالا با توجه به صحبت های نماینده شهر شیراز در مجلس واقعا آن شهروندی که چندین ماه از تمام هزینه های ضروری خود کاسته تا بتواند روزی برای رفاه بیشتر خود و خانواده اش یک خودروی پراید خریداری کند، امروز چیست؟

واقعا در طول یکسال قیمت پراید باید از حدود ۲۰ میلیون تومان به قیمت ۴۵ میلیون برسد؟

اگر بخواهیم راجب قیمت خودرو صحبت کنیم به جز پراید باید تمام محصولات سایپا و ایران خودرو را هم مثال بزنیم و به دنبال آن تمام خودرو هایی که در بازار داخل ایران وجود دارد نیز از این موضوع مستثنا نیستند.

اتفاقات خارج از تصور از بازار گوشت قرمز

یک شوخی بزرگ پراید ۵۰ میلیون، گوشت قرمز ۱۲۰ هزار!

 از موضوع قیمت پراید که بگذریم دومین مسئله که این روز ها هیچ نیرویی قادر به توقف قیمت آن نیست، گوشت قرمز است.

گوشت قرمز محصولی که شاید دیگر برای خیلی از خانواده های ایرانی تبدیل به یک رویا شده است، رویایی که بی دلیل و با بهانه های مختلف امروز قیمتش از حدود ۴۰ هزار تومان چندماه پیش، به رقم نجومی ۱۲۰ هزار تومان برای هر کیلو رسیده است.

اگه بخواهیم خیلی ساده موضوع قیمت گوشت را بررسی کنیم طبق گفته کارشناسان فعال در زمینه دام زنده که در یک برنامه زنده صدا و سیما اعلام کردند قیمت هر کیلو گوشت قرمز با کیفیت درجه یک در روسیه و رومانی و داغستان حدود ۲۸ هزار تومان است که با هزینه بار قیمت هر کیلو ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان تمام می شود و می بایست در شرایط کنونی با قیمت نهایتا ۴۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

اما این روز ها شاهد قیمت های نجومی در بازار هستیم و متاسفانه هیچ کدام از مسئولان تا به امروز نتوانستند دلیل موجهی برای این افزایش قیمت ارائه بدهند، و تنها موضوعی که در رسانه ها در توجیه افزایش قیمت گوشت قرمز مطرح شده است قاچاق دام زنده است که این مسئله هم خودش جای کلی بحث و بررسی دارد.

در حالی که در روزهای پایانی سال ۹۷ هستیم و قطعا در تعطیلات نوروز تقاضا برای خرید گوشت قرمز افزایش چشمگیری خواهد داشت امیدواریم که مسئولان هر چه زودتر چاره ای پیدا کنند.

یک شوخی بزرگ پراید ۵۰ میلیون، گوشت قرمز ۱۲۰ هزار!

پایان پیام

تبلیغ در گلونی

کد خبر : 115782 ساعت خبر : 10:33 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=115782
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات