آبشار رود معجن از دیدنی‌های شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان

آبشار رود معجن از دیدنی‌های شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان

گویا در ذهنمان همان جاده ابریشم قدیم نقش می‌بندد که این «تربت‌حیدریه» را با شرق دور و اروپا ارتباط می‌داد، گویی این سرزمین محل اتصال تمدن‌های قدیم هم‌چون چین، رم، یونان و اندلس بوده است چون نیک نظر کنیم این سرزمین را مهد پارسی دری به لحاظ فرهنگی، قطب زعفران جهان به لحاظ اقتصادی، نگین سبز خراسان مرکزی به لحاظ طبیعی و مرکز مبادله افکار و اندیشه‌های سیاسی به ویژه در عصر مشروطیت می‌توان نام برد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی یکی از شهرهای بزرگ و با سابقه خراسان رضوی که روزگاری جزو سرزمین اشکانیان به شمار می‌آمد، شهرستان تربت‌حیدریه است.

این شهرستان مکان‌های دیدنی فراوانی دارد که «آبشار رود معجن» یکی از این دیدنی‌ها است.

روستای «رود معجن» به واسطه قرار داشتن در ناحیه کوهستانی، زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنکی دارد که در میان دره‌ای عمیق واقع شده و از میان آن یک رودخانه دائمی عبور می‌کند که بخش بزرگی از روستا در سمت غربی رودخانه واقع شده است.

«آبشار رود ‌معجن» در روستای رودمعجن در شمال غربی تربت حیدریه واقع شده که به واسطه جاده کوهستانی پرپیچ ‌وخم، رودخانه پرآب و آبشاری بلند از روستاهای محبوب طبیعت‌گردها در خراسان است.

این آبشار در چهار کیلومتری روستا رودمعجن با ارتفاع ۲۸ متری، پدید آمده از سلسله کوه‌های چهل‌تن در ۵۴ کیلومتری غرب شهرستان سرچشمه گرفته که پس از ایجاد آبشار وارد رودخانه حصارچه می‌شود.

مسیر آبشار در مسیر رودخانه و از میان باغات اهالی روستا عبور می‌کند؛ از روستا تا آبشار «رود معجن» حدود ۵۰ دقیقه باید پیاده رفت.

آبشار در میان یک تنگه بلند و عظیم قرار دارد و خود آبشار از دیواره پشتی فاصله دارد به طوری که می‌توان به راحتی پشت آن ایستاد.

این طور که از اسناد برمی‌آید نام قدیمی این روستا «رود مهجن» بوده است و حتی در برخی سنگ قبرهای قدیمی اهالی روستا، «رود مهجن» به عنوان دنباله فامیل آن‌ها قید شده است.

گفته می‌شود از زمان قاجار نام این روستا به «رود معجن» تغییر یافته است.

هر کجا که نام «رود معجن» شنیده می‌شود، آب‌وهوای خوش، کوچه باغ‌ها، رودخانه‌های پرآب و مزارع سرسبز در ذهن تداعی می‌شود.

پایان پیام

کد خبر : 118174 ساعت خبر : 5:40 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=118174
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات