غار کرفتو معبدی در دل غار سنگی + اطلاعات کامل در مورد غار آهکی کرفتو

غار کرفتو در ۷۰ کیلومتری شهرستان دیواندره غاری با شگفتی های فراوان در دل کوهی سنگی جا خوش کرده است.

این غار، یک غار آهکی است که در دوران سوم زمین‌شناسی شکل گرفته‌ و در کتیبه ای یونانی از آن به عنوان معبد هراکلس نام برده شده است.

به گزارش پایگاه خبری گلونی بخش‌هایی از غار کرفتو دست‌کَند است و کتیبه‌ها و آثاری از سده ۳ در این غار وجود دارد.

کرفتو، در بخش کرفتو از توابع دیواندره واقع شده و در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ با شماره ثبت ۳۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است .

کتیبه‌ای یونانی بر سردر یکی از اتاق‌های طبقه سوم این غار وجود دارد که آن را به عنوان معبد هراکلس نام برده‌است.

در معماری این غار علاوه بر ایجاد اتاق‌ها و راهروهای عبوری، سعی شده تا اتاق‌ها با هم مرتبط باشند و نورگیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده‌اند و بر دیوارهای غار در بعضی از اتاق‌ها نقوشی به صورت تجریدی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده‌است .

با توجه به پژوهش‌های به عمل آمده، در دوران میان‌زیستی، کرفتو در زیر آب بوده‌ و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده‌است.

غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که در ادوار مختلف تغییرات و دگرگونی‌های عمده و دخل و تصرفات بسیار در آن به وجود آمده‌است.

در حال حاضر طول غار حدود ۷۵۰ متر است و راه‌های فرعی متعددی از آن منشعب می‌شود. غار چهار طبقه دارد و حجاران هنرمند، به زیبایی فضاهایی را در مدخلهای غار تراشیده و اتاقها، راهرو و دالانهای متعددی را به وجود آورده‌اند.

کشف تراشه‌های سنگی در طبقه چهارم و محوطه بیرون غار می‌تواند نشانه‌ای از استفاده انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار باشد.

همچنین نمونه سفال‌ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و دوران اسلامی یعنی سده‌های ششم تا هشتم هجری را نشان می دهد.

اگر کردستان را برای سفرهای نوروزی خود انتخاب کرده اید می توانید با عبور از شهر دیواندره و بازدید از اماکن طبیعی این شهرستان به غار کرفتو نیز بروید و در فاصله نه چندان دوری از آن از تپه باستانی زیویه دیدن کنید.

پایان پیام

کد خبر : 118181 ساعت خبر : ۱۱:۲۷ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=118181
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات