جشنواره جهانی فیلم فجر بخشی از زنجیره صنعت سینما است؛ سکویی برای ورود نسل جدید

جشنواره جهانی فیلم فجر بخشی از زنجیره صنعت سینما است؛ سکویی برای ورود نسل جدید

به گزارش پایگاه خبری گلونی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی معتقد است جشنواره جهانی فیلم فجر بخشی از زنجیره صنعت سینما است و گام های خوبی برای گسترش بازار سینما در این رویداد اتفاق می افتد.

به گزارش ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با حضور در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در سخنانی گفت:

به عنوان یک مدیر سینمایی معتقدم که توجه به زنجیره ارزش در صنعت سینما بسیار مهم است.

نمی‌توان جشنواره موفقی داشت اما در پیش تولید، تولید، فیلمنامه، بازاریابی و حضور در بازارهای جهانی دچار ضعف بود.

سینما یک زنجیره متصل به هم است که حلقه‌های مختلف از این زنجیره بر حلقه‌های دیگر تاثیر می‌گذارند.

وی یک جشنواره موفق را محصول حرکت کلی سینمای ایران در زنجیره ارزش صنعت سینما دانست و بیان کرد:

نمی‌شود نهادهای سینمایی جزیره‌های مختلفی در سینما باشند و بدون همگرایی و بی‌خبر از یکدیگر به ارتقای سینما در تولید، اکران و جشنواره‌ها بیندیشند.

جشنواره‌ها در ایران نیازمند بازاندیشی هستند چراکه در دوره بلوغ خود به سر می‌برند و این بازاندیشی و روزآمدسازی یک ضرورت است.

تابش ادامه داد: «بازیگران اصلی» جشنواره‌ها در کشور ما بخش خصوصی سینما، رسانه‌ها و بخش فرهنگی حاکمیت و سینما، فعالان فضای بین الملل، جامعه هنری، گروه‌های خلاق، فیلمنامه‌نویسان، کارگردانان و جامعه مدنی هستند که نهاد برگزارکننده فیلم فجر باید با این اضلاع در ارتباط باشد.

به گفته مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، جشنواره فیلم فجر زمانی به موفقیت کامل می‌رسد که غیر از جنبه‌های هنری و فرهنگی، فرصت‌های بیشتری را برای جذب و حضور سرمایه‌های پاک و شفاف در راستای ارتقای سینمای کشور ایجاد کند.

به این معنی که جشنواره جهانی فیلم فجر محلی باشد که صرفا در آن شاهد بازار فیلم و نمایش آثار نباشیم و مولفه‌های موثرتری از توسعه بازار و صنعت سینما در این رویداد جمع شوند.

وی با تاکید بر این که جشنواره فرصتی برای بازنمایی جامعه ایرانی در منظر هنرمندان و مردم است، بیان کرد:

به دلیل این بازنمایی است که دقت نظر در انتخاب‌ها و چیدمان فیلم‌ها با اهمیت است.

ترویج اولویت‌های فرهنگی یکی از اهداف جشنواره فیلم فجر است، همان‌طور که طی این سال‌ها پس از جداسازی جشنواره ملی و جشنواره جهانی، فرصت بیشتری برای ترویج این اولویت‌ها فراهم شده است.

تابش افزود: سینمای کشورهای همسو با ایران می‌توانند به خوبی در این جشنواره معرفی شوند و این جشنواره می‌تواند سکویی برای معرفی آثار فیلمسازان همسو با اولویت‌های فرهنگی ایران باشد.

وی جشنواره جهانی فیلم فجر را رویدادی دانست که بر افکار عمومی تاثیر می‌گذارد و توجه مردم را به موجودیت خود در سپهر فرهنگی ایران جلب می‌کند و گفت:

جشنواره جهانی فیلم فجر بخشی از زنجیره صنعت سینما است؛ سکویی برای ورود نسل جدید

این جشنواره می‌تواند دیدگاه‌های حاکمیت را در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی سنجیده و محلی برای تلاقی گفتگوی دست اندرکاران امور فرهنگی، هنرمندان و سیاستمدارانی که به دنبال امور فرهنگی هستند، باشد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ادامه داد: این جشنواره بخشی از زنجیره صنعت سینما است و گام های خوبی برای گسترش بازار سینما در این رویداد اتفاق می‌افتد.

اما تنها همین چند روز برگزاری جشنواره مطرح نیست و باید در درازمدت از گفتگوهای خوب میان هنرمندان و پخش کنندگان بین المللی استفاده ببریم و سهم سینمای ایران را از بازار داخلی و جهانی گسترش دهیم.

وی با بیان این که در حوزه بازارسنجی باید نقش بخش خصوصی جدی‌تر شود، تصریح کرد:

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر هم همین رویکرد را داشت و همکارانش را از بدنه سینمای ایران انتخاب کرد.

این جشنواره توسط اهالی سینما اداره می‌شود اما جا دارد امکان تعامل و همکاری بخش خصوصی با جشنواره بیش از این فراهم شود.

تابش با تاکید بر این که جشنواره جهانی فیلم فجر محلی برای بروز فناوری‌های نوین و نوآوری‌های هنری است، گفت:

اگر بخواهیم صنعت خلاقانه‌ای در سینما داشته باشیم یکی از فضاهایی که می‌تواند به این عرصه کمک کند جشنواره جهانی فیلم فجر است.

بسیار خرسندم که امسال نمایشگاه تجهیزات و فناوری‌های سینمایی همزمان با جشنواره جهانی فجر برپا شد و در این نمایشگاه هنرمندان با دست اندرکاران فنی سینما تعامل و رایزنی می‌کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید در جشنواره فضای خوبی برای ارائه تجربه‌های نو در اختیار هنرمندان قرار گیرد و جشنواره محلی برای عرضه آثار این افراد خلاق باشد.

جشنواره فیلم فجر مهمترین سکوی ورود نسل جدید سینما به صنعت سینما است.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است.

سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.

پایان پیام

کد خبر : 119833 ساعت خبر : 4:34 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=119833
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات