شبی از شب‌های بخارا به بررسی آثار دکتر فرهاد دفتری اختصاص یافته است

شبی از شب‌های بخارا به بررسی آثار دکتر فرهاد دفتری اختصاص یافته است

به گزارش پایگاه خبری گلونی به مناسبت انتشار ترجمه فارسی کتاب «تاریخ تشیع» توسط رحیم غلامی که نشر فرزان روز منتشر شده است، شبی از شب‌های بخارا به بررسی آثار دکتر فرهاد دفتری و کتاب تازه انتشار یافته اختصاص یافته است.

این مراسم در ساعت پنج بعداز ظهر چهارشنبه پنجم تیر ۱۳۹۸ در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی (نیاوران. کاشانک) با حضور و سخنرانی: سید کاظم موسوی بجنوردی، دکتر محمد علی موحد، بها الدین خرمشاهی، رضا رضازاده لنگرودی و تورج اتحادیه برگزار می‌شود.

فرهاد دفتری تحصیلات اولیه‌اش را در ایران، ایتالیا و انگلستان انجام داد و سپس طی سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۵۰ مطالعات دانشگاهی‌اش را در آمریکا به انجام رسانید.

شبی از شب‌های بخارا
شبی از شب‌های بخارا

او درجه دکترای خود از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی اخذ کرد.

پس از اخذ درجه دکترا، او مناصب دانشگاه مختلفی در ایران داشت و سپس در سال ۱۳۶۷ به مؤسسه مطالعات اسماعیلی در لندن پیوست و اکنون رییس مؤسسه و همچنین مدیر بخش پژوهش‌های علمی و انتشارات آن مؤسسه است.

دکتر دفتری ویراستار مشاور دایره المعارف ایرانیکا و دایره المعارف اسلامیکا (به همراه و مادلونگ) است و همچمین ویراستار عمومی سلسله میراث اسماعیلی و سلسله متون و ترجمه‌های اسماعیلی و سلسله میراث تشیع است.

او همچنین عضو شورای مشاوران دایره المعارف اسلام (ویراست سوم ) است.

دکتر دفتری در زمینه مطالعات اسلامی و تشیع بیش از چهارده کتاب و ۲۰۰ مقاله تالیف کرده است و کتاب‌های او به زبان های فارسی، عربی، ترکی، اردو، گجراتی و اکثر زبان‌های اروپائی ترجمه شده‌اند.

فرهاد دفتری سرپرست مشترک موسسۀ مطالعات اسماعیلی در لندن، و رئیس بخش مطالعات دانشگاهی و انتشارات موسسۀ مزبور است.

وی از سال‌های میانی دهۀ ۱۹۶۰ در زمانی که دورۀ دکترای اقتصاد در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی را طی می‌کرد، مجذوب مطالعات شیعی، به ویژه تاریخ اسماعیلیه شد.

وی امروزه از مرجعیت علمی در آن رشته برخوردار است.

دکتر دفتری مدخل‌های متعددی از دانشنامۀ ایرانیکا را نوشته و عضو تیم مشورتی دانشنامۀ اسلامی، و سردبیر «مجموعۀ میراث اسماعیلی»، و نیز «مجموعۀ متون و ترجمه‌های اسماعیلی» است.

وی مولف و مدون و سردبیر کتابها و مقالات پرشماری است که از جملۀ آن‌ها می‌توان به عنوان‌های: تاریخ و سنت‌های اسماعیلیه،تاریخ و اندیشه‌های اسماعیلی در سده‌های میانه، اسماعیلیه و ایران ،مختصری در تاریخ اسماعیلیه و سنت‌های عقلانی در اسلام و افسانه‌های حشاشین اشاره کرد.

کتاب‌های دکتر دفتری تاکنون به زبان‌های عربی، فارسی، ترکی، اردو، گجراتی، چینی، و چندین زبان اروپایی ترجمه شده است.

مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی. نیاوران.‌ کاشانک. نرسیده به اجودانیه. شماره ۲۱۰

پایان پیام

کد خبر : 123744 ساعت خبر : 3:36 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=123744
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات