مار لوس لوس است و با شما کاری ندارد

مار لوس لوس است و با شما کاری ندارد

پایگاه خبری گلونی رضا ساکی: بسیار دیده‌ام که در روستاها و حتی شهرها اشخاص پس از دیدن این مارمولک واکنش پرتاب سنگ و کلوخ و چوب رانشان می‌دهند. 

این خزنده در واقع نوعی مارمولک کاملا بی‌آزار است که طی هزاران سال دست و پای خود را از دست داده است.

در فارسی به آن «مار لوس» و در زبان مازندرانی «پتی لوس»، در گیلان «کرلوف» یا «کرلوس»، در تنکابن «کندفیل»، در گویش رامسری «لو» و در زبان انگلیسی Sheltopulsik اطلاق می‌گردد. نام علمی آن Pseudopus است.

مار لوس لوس است و با شما کاری ندارد

مار لوس
مار لوس

مشخصات: ناحیه سر و گردن کوتاه، گردن کمی مشخص و پوزه کلفت،‌ سوراخ بینی بین دو پولک، پولک رسترال بزرگ و ارتفاع آن بیش از پهنای آن، مردمک چشم گرد یا مدور، دارای دو پولک جلو چشمی و دو پولک عقب چشمی، لب بالا دارای ۵ تا ۶ پولک لب پائین ۶ تا ۷ پولک، سومین و چهارمین پولک لب بالا متصل به چشم، پولک‌های گیجگاهی ۳+۱ عدد، پولک‌های چین قدامی بلندتر از پولک‌های چین خلفی ، پولکهای ناحیه پشتی ۱۵ عدد و صاف، پولک‌های سطح شکمی ۱۸۹ تا ۲۰۱ عدد و سطح زیرین دم ۲۵ تا ۵۲ عدد ، پولک‌های مخرجی منقسم.

رنگ بدن خاکی متمایل به برنزی با خال‌های خاکستری تیره و حاشیه باریک عرضی سفید، خال‌های تیره یک در میان همراه با خال‌های روشن و باریک در سطح پشتی و جانبی ممتد، ناحیه گردن تیره و به شکل،‌ قاعده این شکل متصل به پولک آهیانه، دارای خطی تیره در امتداد پولک پیشانی و بین دو گوشه دهان و همچنین خطی تیره بین دو چشم، سطح شکمی روشن و فاقد خال.

حداکثر طول ۴۸ سانتیمتر ، دم ۷ سانتیمتر.

تغذیه از حشرات مختلف ،آفت‌ها و تخم دو زیستان.

عکس مار لوس مُرده را من در توتکابُن گیلان گرفته‌ام. عکس زنده‌اش را حُر در غرب میانکاله گرفته است.

پایان پیام

کد خبر : 125022 ساعت خبر : ۹:۳۸ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=125022

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.