اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

نقش مشارکت اجتماعی در مدیریت بحران

نقش مشارکت اجتماعی در مدیریت بحران

به گزارش پایگاه خبری گلونی انوشه میرمجلسی در نخستین نشست از سلسله نشست‌های پساسیل با موضوع مشارکت اجتماعی و تاب‌آوری سخنرانی کرد.

تاب‌آوری و آنچه که باید درباره تاب‌آوری بدانیم

نقش مشارکت اجتماعی در مدیریت بحران

مشارکت، به معنای شرکت داوطلبانه ارادی و آگاهانه افراد، گروه‌ها و سازمان‌های تشکیل دهنده یک جامعه در فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آن برای رسیدن به توسعه پایدار و متوازن و همه جانبه زندگی است.

فرصت‌های تازه‌ای شکل می‌گیرد تا مردم برای تغییر و رفع موانع و مشکلات همت کنند.

به آن دسته از فعالیت های ارادی دلالت دارد که از طریق آنها اعضای یک جامعه در امور محله، شهر و روستا شرکت کرده و به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در شکل دادن به حیات اجتماعی مشارکت دارند و انجمن‌های داوطلبی مهم‌ترین عرصه شکل گیری و ساماندهی فعالیت های مشارکتی در جامعه محسوب می‌گردند.

دارام گای نویسنده کتاب «توسعه مشارکتی، چشم‌اندازهایی از تجربه‌های توده‌های روستایی» سه تفسیر از دارد:

به معنای بسیج اجتماعی: این تفسیر به برعهده گرفتن پروژه‌های توسعه اجتماعی و اقتصادی توسط مردم اشاره دارد. معمولاً این پروژه‌ها از بالا اندیشه و طراحی شده و مردم برای اجرای آن بسیج می‌شوند.

به معنای تمرکز‌زدایی: این تفسیر، مشارکت، را با تمرکز‌زدایی در ایستگاه‌های دولت و سازمان‌های مربوط به آن برابر می‌گیرد.

به عنوان فرآیند تفویض اختیار: فرآیند اختیاردادن به مطرودین و محروم‌ماندگان. این نظر مبتنی بر شناخت طبقات و گروه‌های اجتماعی مختلف از لحاظ قدرت سیاسی و اقتصادی است.

سه عنصر اصلی در این تعریف عبارت است از تقسیم قدرت و منابع کمیاب، کوشش‌های آگاهانه و عمدی گروه‌های اجتماعی برای کنترل سرنوشت و بهبود شرایط زندگی خویش و ایجاد فرصت در سطوح پایین.

مشارکت در این مفهوم مستلزم ایجاد سازمان‌های دموکراتیک و مستقل و خوداتکایی فقیران است.

تصاویری از این نشست

پایان پیام

کد خبر : 124975

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=124975

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.