اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

آبروریزی قرن را متوقف کنید! بیایید جلوی رالی در جنگل هیرکانی بگیریم

آبروریزی قرن را متوقف کنید! بیایید جلوی رالی در جنگل هیرکانی بگیریم

به گزارش پایگاه خبری گلونی احسان میرزائی در مجله گیچ نوشت: در حالی که اروپا هر روز رکورد گرم‌ترین روز به نسبت صد‌ها سال گذشته را می‌‌شکند، شهروندان اروپا هر لحظه درک عمیق‌ و متفاوتی نسبت به گرمایش جهانی و تغییرات اقلمی پیدا می‌کنند.

اما در ایران معادلات شکل دیگری دارد، گویا برخی ناهنجاری‌‌های آب و هوایی و ارزش‌های غیر قابل بازگشت طبیعت را به سخره گرفته‌اند و در کسب سود بیشتر از هر خبری و دامن زدن به معضلات کوتاهی نمی‌کنند!

تصویر زیر را با دقت نگاه کنید، قرار است به مناسبت ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو، رالی دو دیفرانسیل هیرکانی برگزار کنند!

آبروریزی قرن
آبروریزی قرن

بیایید جلوی آبروریزی قرن را بگیریم!

برخی افراد که با خودروهای دو دیفرانسیل یا به اصطلاح آفرود به طبیعت می‌روند مدعی هستند که زباله‌های آن‌جا را جمع کرده و بیرون می‌آورند، البته کلی هم منت سر منتقدان می‌گذارند!

اما اصلاً و ابداً مهم نیست که این عزیزان جنگل را از زباله پاک‌سازی کنند، بگذارند زباله‌ها هزاران سال در دل جنگل باقی بماند! اما خاک جنگل، ریشه‌ی درختان، گیاهان کوچک، حیوانات، حشرات و میکرو ارگانیسم‌ها از گزند چرخ خودرو‌ و آتش‌افروزی، صدای ناهنجار موتور و سیستم پخش شما در امان بمانند!

یا این افراد مدعی هستند که ما رعایت می‌کنیم و از مسیرهای آفرودی و و راه چوب‌برها که از قبل در جنگل ایجاد شده تردد می‌کنیم!

اما اصلاً و ابداً درست نیست که به قول خودتان از مسیر چوب‌برها یا مسیر‌های آفرودی تردد می‌کنید، این‌ها مسیر نیستند، این‌ها زخم هستند؛ زخم‌هایی که شما نه تنها با تردد مداوم از بهبود آن جلوگیری کرده‌اید، بلکه بر تعداد آن افزوده‌اید!

آیا این رالی با حمایت و تایید سازمان گردشگری و… برگزار می‌شود؟

پیگیری مجوز‌های برگزاری چنین برنامه‌هایی کار آسانی نیست، یعنی شما نمی‌دانید دراین دستگاه‌های عریض و طویل با کجا تماس بگیرید و به عنوان یک شهروند حتا اگر ادعای مطرح شده‌ی مجری (با ذکر نام دستگاه‌ها و درج لوگو) درست باشد، بتوانید مخالفت مدنی خود را به چه کسی اعلام کنید.

به لوگوهای داخل اطلاعیه توجه کنید، با دفتر نماینده یونسکو در تهران تماس گرفتیم که پاسخ ندادند، نمی‌دانیم آیا واقعا فدراسیون جهانی اتوموبیل‌‌رانی در ایران نمایندگی رسمی دارد یا نه، اما هرچه در سایت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که خودش بانی ثبت جنگل هیرکانی و حفاظت از این عرصه است و در سایت کانون جهانگردی جست و جو کردیم نه اطلاعیه بالا را دیدم و نه شماره تماسی که بتوانیم یک استعلام ساده در خصوص این رالی کذایی بگیریم!

همایش ملی شهداد در میراث جهانی بیابان لوت!

پاییز سال ۱۳۹۷ پیرو انتشار فراخوانی مبنی بر برگزاری همایش ملی در بیابان شهداد (۲ آذر ۱۳۹۷) به دلیل عوارض غیر قابل کتمان و جبران آن، دست به کار شدیم (نشست گیچ) تا با صبوری، همفکری، مدارا، مروت و گفت‌وگو (درک متقابل) مسئله بغرنج «همایش ملی شهداد» را مدیریت کنیم.‌

مسئله‌ای که میرفت تا آبروریزی قرن توسط ایرانیان را رقم بزند!

آبروریزی قرن
آبروریزی قرن

میراث جهانی یعنی چه؟

ویکی‌ پدیا: میراث جهانی یونسکو (به انگلیسی: World Heritage Sites) به مجموعه مکان‌های فرهنگی یا طبیعی ثبت‌ شده در سازمان جهانی یونسکو مانند بیابان، جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه یا شهر گفته می‌شود که به صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه ساله انتخابا شده باشند.

سایت‌هایی که در این فهرست قرار می‌گیرند بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از ملیت، رنگ پوست، زبان، نژاد و مذهب محسوب شده و دولت‌‌ها موظف به حفظ و نگهداری این آثار هستند.

بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو، می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت به‌عنوان میراث جهانی کنند.

آبروریزی قرن

حفاظت از این آثار پس از ثبت در عین باقی‌ماندن در حیطه حاکمیت کشور مربوطه، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود.

ایتالیا مقام نخست را در تعداد میراث جهانی یونسکو در جهان دارد. تا نوامبر ۲۰۱۴ ایتالیا ۵۰ اثر، چین ۴۷ اثر و اسپانیا ۴۴ اثر ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو داشته‌اند.

مسئولیت و وظایف همگان در قبال میراث جهانی

وقتی پهنه‌ای طبیعی به عنوان میراث جهانی ثبت و مطرح می‌شود، یعنی نگرانی جهانی برای حفظ پایداری، سلامت، تعادل، توازن و امنیت زیست‌بوم‌ها و زیست‌مندان آن وجود دارد.

بنابراین ملاحظاتی (کدهای اخلاقی و رفتاری) از پیش تعیین و تعریف شده‌ای برای ورود همگان به آن پهنه وجود دارد که حتما باید رعایت شود. این الزامی است.

خوشحالی از ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی یا فرصتی برای…!

اما این‌بار سایه‌ی سیاه بی‌خردی، سود جویی، منفعت‌ طلبی یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت سایه‌ی نا آگاهی بر دامن سبز و البته رنجور جنگل‌های هیرکانی افتاده است!

‌البته پیش‌تر هم ورود غیر مسئولانه و نا آگاهانه به جنگل (چه با خودرو دو دیفرانسیل و چه با پراید) بوده، ما هم طی سال‌های گذشته در مورد آن نوشتیم، نشست برگزار کردیم،سخنرانی کردیم، در رادیو حرف زدیم و در رسانه‌ها فعال بودیم؛

اما این بار داستان به قول یکی از کاربران اینستاگرام بیشتر شبیه به شوخی است، چون قرار است به «مناسبت ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست یونسکو» خودروهای دو دیفرانسیل در پی‌ هم ریسه شوند تا زخم‌های هیرکانی را تازه کنند!

آبروریزی قرن

آبروریزی قرن
آبروریزی قرن

میراث جهانی جنگل‌های هیرکانی با قدمت ۴۰ میلیون سال
هنوز یک ماه از ثبت جهانی (۱۴تیر۱۳۹۸) جنگل‌های هیرکانی (قدمتی بالغ بر ۴۰میلیون سال) در چهل و سومین نشست یونسکو نگذشته که با چنین برنامه‌ای که مانند یک شوخی است مواجه می‌شویم.

میراث جهانی جنگل‌‌های هیرکانی دومین اثر طبیعی ایران پس از میراث جهانی بیابان لوت (۲۰۱۶ نشست چهلم) است که یونسکو ثبت شده و بدون شک برگزاری رالی با خودروهای دو دیفرانسیل به مقصد جنگل‌های هیرکانی و حتا مجاورت آن پاس‌داشتی شایسته به مناسبت ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی نیست.

شاید بهتر بود این عزیزان و دستگاه‌های متولی چنین اعلام می‌کردند: از این پس متعهد می‌شویم با هیچ نوع وسیله نقلیه‌ای وارد جنگل نشویم و به طور کل تردد خودرو به جنگل ممنوع است.

پایان پیام

کد خبر : 129627

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=129627

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.