هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

اولین جشنواره ایده و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه برگزار می‌شود

اولین جشنواره ایده و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه با مشارکت مردم در روزهای ۲۸ الی ۳۰ آبان ماه سال جاری در شهر ارومیه برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی و به نقل از ایسنا اولین جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه با مشارکت مردم در روزهای ۲۸ الی ۳۰ آبان ماه سال جاری در شهر ارومیه و با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه عمران ملل متحد، وزارت جهاد کشاورزی، طرح حفاظت از تالاب‌های ایران و شرکت ویرا پژوهان  پویا در دو بخش رویداد استارتاپی و دریافت ایده‌ها و محصولات نوآورانه برگزار خواهد شد.

اولین جشنواره ایده و محصولات نوآورانه

این جشنواره با هدف شناسایی و تعامل بیشتر با نوآوران و مخترعان و حمایت از آنان، شناسایی و ترویج روش‌های اصلاح الگوی مصرف آب و منابع طبیعی، شناسایی راهکارهای احیای دریاچه ارومیه و معرفی اثرات محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی خشک شدن دریاچه و کمک به راه‌اندازی و تقویت شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌های نوآورانه برگزار می‌شود.

طرح حفاظت از تالاب‌های ایران به عنوان متولی اصلی برگزاری این جشنواره از سال ۱۳۸۴ به عنوان پروژه مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد آغاز به کار کرده است. این طرح نمونه‌ای از تلاش‌های صورت گرفته در جهت ارتقای مدیریت تالاب‌ها در کشور ایران به شمار می‌رود که بر استقرار مدیریت زیست بومی در سطوح ملی و محلی، فضای مناسب برای مشارکت ذی‌نفعان و تدوین و اجرای برنامه‌های مدیریت جامع برای تالاب‌های مهم کشور تمرکز کرده است.

اجرای موفقیت آمیز طرح‌های نمونه کشاورزی پایدار توسط طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در سال‌های اخیر ، مقدمات شروع پروژه جدیدی با نام «الگوسازی مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه» را از سال ۱۳۹۳ در حوضه آبریز دریاچه ارومیه  و در روستاهای پایلوت از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی فراهم آورد. این پروژه تاکنون با تحت پوشش قراردادن اراضی کشاورزی و باغات ۱۳۰ روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه، فضای مناسبی برای مشارکت جوامع محلی، دستگاه‌های دولتی محلی و سازمان‌های مردم نهاد در فرآیند احیای دریاچه ارومیه فراهم کرده و همانند کمربند سبزی در اطراف دریاچه ارومیه در حال اجرا است.

قابل ذکر است محورهای اصلی جشنواره با در نظر گرفتن اولویت‌های اجرایی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی حوضه آبریز و ستاد احیای دریاچه ارومیه تعیین شده است که شامل توسعه طبیعت گردی و گردشگری جامعه محور، راهبردها، راهکارها و شیوه‌های نوآورانه کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب، نقش فناوری‌های مدرن ارتباطی در ارتقای مشارکت مردم در حفاظت و احیای محیط زیست و تالاب‌های کشور (ارومیه) و شناسایی و معرفی زنجیره‌های ارزش موثر بر بهبود اقتصاد خانوار روستایی و حفاظت از منابع حیاتی دریاچه ارومیه می‌شود.

به گزارش دبیرخانه جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای دریاچه ارومیه، زمان ثبت و ارسال ایده‌ها تا ۲۶ مهرماه و ثبت نام جهت شرکت در جشنواره  ۳ آبان ماه است و از ایده‌های برتر تقدیر می‌شود و حمایت لازم جهت پیاده سازی و عملیاتی شدن آنها به عمل خواهد آمد. سامانه ثبت نام در جشنواره به آدرس الکترونیکی www.Iuif.ir  قابل دسترسی برای کلیه نخبگان و علاقه مندان این حوزه است.

انتهای پیام

کد خبر : 135494 ساعت خبر : ۳:۳۵ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=135494

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات