گلونی

نامه هنرمندان ایرانی؛ ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید

نامه هنرمندان ایرانی؛ ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید

نامه هنرمندان ایرانی؛ ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید

نامه هنرمندان ایرانی؛ ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید

به گزارش پایگاه خبری گلونی جمعی از نویسندگان، هنرمندان و سینماگران ایرانی نامه‌ای را خطاب به هنرمندان ترکیه‌ای نوشتند و درخواست کردند که “ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید.”

به گزارش ایسنا، جمع ۱۰۶ نفری از نویسندگان، اهل سینما در نامه‌ای خطاب به نویسندگان،سینماگران و هنرمندان “سرزمین دوست و همسایه ترکیه” نوشته‌اند:

نامه هنرمندان ایرانی

«سلام ،
چند روز از آغاز جنگی ویرانگر می‌گذرد. جنگی که مجامع بین المللی از وقوع آن آگاه بوده و منابع رسمی فاش کرده‌اند که اردوغان آنان را از جزییات حمله مطلع کرده است. به‌نظر می‌رسد که هدف سهم خواهی بد هنگام، از سرزمینی جنگ دیده و نیمه ویران است.

دوستان تُرک

این بدان معناست که شرارت زشتی و سیاهی با ساز و کاری بظاهر قانونی در پی کسب مشروعیت است. این چهره دیپلماسی زشت کردار عصر ما است:

هجوم بی امان و سازمان یافته به مردمی بی پناه و فاقد امکانات. یک نابرابری آشکار و بی عدالتی محض. این یک نسل کشی به بهانه صلح است؛آغاز هیچ جنگی عادلانه نیست؛ فقط صلح عادلانه است. این چیزی جز هجوم وحشیانه به زندگی نیست. یک تجاوز آشکار به کودکی ،به عاشقی، به صلح و آرامش است.
صدهزار آواره، دهها کشته و صدها مجروح آمار اولیه این فاجعه است.

دوستان ما

دولت اردوغان فرصت این را یافت تا نظر مساعد و همراهی و سکوت همدستان را برای اغاز جنگی اشغالگرانه و خونین جلب کند، آیا ملت و نخبگان ترکیه نیز این مجال را می یابند تا از مردمان سراسر جهان، آغاز صلح و پایان جنگ را پرسش کنند؟ آیا ملت و نخبگان ترکیه موافق این نسل کشی و کوچ اجباری ملتی بی پناه هستند؟
آیا مردم اروپا و آسیا در برابر این تهاجم خاموش خواهند ماند؟
آنچه که امروز در خیابان‌های اکثر کشورها شاهد بودیم مخالفت جدی با اشغالگری و توسعه طلبی افراطی است.
دوستان ترک
هم اکنون که در حال نگارش این پیام هستیم صدها تن غیرنظامی، کودک و زن و مردان سالخورده در حال جان دادن هستند و یا آواره دشت و بیابان شده‌اند…این آن چیزی است که ملت ترکیه می خواهد؟!

شما به نمایندگی از تاریخ فرهنگ دین و تمدن ترکیه، وظیفه مهار ماشین جنگی و توسعه طلبی جنون آمیز و مرگبار را دارید.

این رسالت واقعی ما و شماست.بگذارید ترکیه نو را با اثار درخشان ادبیاتش، با موسیقی‌های دل انگیز هنرمندانش، با صدای دلنشین خوانندگانش، با استانبول و شب‌های جادویی‌اش،با معماری سحرانگیز و مهربانی و میزبانی گرم مردمانش و با شور و زندگی که در خیابان‌هایش جاریست بیاد بیاوریم. جنگ این یادآوریهای زیبای فرهنگ و تمدن شما را به کناری می‌راند و جز کشتار و خونریزی و آوارگی میراثی بر جای نخواهد گذاشت.

دوستان

ماشین جنگی اردوغان را متوقف کنید. فاجعه‌ای رخ داده است. جنایتی هولناک و تاریخی در حال شکل گیری است.

قدرت واقعی شما هستید. صلح و آرامش و زندگی در پناه زیبایی‌ها را به منطقه برگردانید. این کار شماست. ما همراه شما هستیم….»

این نامه را بیش از ۱۰۶ هنرمند نویسنده و سینماگر امضاء کرده‌اند که نام‌شان محفوظ است.

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل