گرتا تونبرگ در اجلاس اقلیمی نیویورک طوفان به پا کرد

گرتا تونبرگ در در اجلاس اقلیمی نیویورک طوفان به پا کرد.

به گزارش پایگاه خبری گلونی گرتا تونبرگ فعال محیط زیست ۱۶ ساله سوئدی و بنیانگذار جنبش «جمعه‌ها برای آینده» در سخنانی بسیار عاطفی رهبران کشورهای جهان را خطاب قرار داد:

«چگونه جرأت می‌کنی؟ این کار غلط است. من نباید اینجا باشم. من در این لحظه می‌بایست در آن سوی اقیانوس به مدرسه بروم. با این‌همه این شما بودید که به سوی ما نوجوانان آمدید که امید خود را بازیابید. چگونه جرأت می‌کنی؟ تو امیدهای من و کودکی مرا با کلمات بی‌معنا به باد دادی.»

گرتا تونبرگ در در اجلاس اقلیمی نیویورک طوفان به پا کرد

تونبرگ در ادامه سخنانش گفت حتی اگر اهداف اقلیمی سازمان ملل نیز تحقق یابد، فقط ۵۰ درصد احتمال دارد که گرمایش زمین به میزان چهار دهم درجه سانتی‌گراد متوقف شود.

اجلاس «اقدام برای حفاظت از محیط زیست» سازمان ملل متحد در نیویورک دوشنبه یکم مهر/۲۳ سپتامبر با حضور سران و رهبران ۷۰ کشور جهان آغاز شد. این اجلاس بعد از اجلاس اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ مهم‌ترین اجلاس اقلیمی جهان در چهار سال گذشته به شمار می‌آید.

گرتا تونبرگ (سوئدی: Greta Thunberg؛ زادهٔ ۳ ژانویهٔ ۲۰۰۳) دانش‌آموز مدرسه و فعال محیط‌زیست اهل سوئد است.

گرتا آغاز کننده جنبش جهانی دانش‌آموزی برای آگاه‌سازی از تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین به نام جمعه‌ ها برای آینده است.

او هم‌اکنون با ترک مدرسه با سفر در شهرهای مختلف دنیا اعتصابات و اعتراضات محیط زیستی را دنبال می‌کند.

در ماه اوت سال ۲۰۱۸، در پانزده سالگی، تونبرگ از مدرسه مرخصی گرفت تا بیرون پارلمان سوئد تظاهرات کند، با پلاکاردی در دست که خواستار اقدامات برجسته علیه تغییرات اقلیمی بود.

جنبش «اعتصاب مدارس برای آب و هوا» او توجه رسانه‌ها را جلب کرد و سایر دانش‌آموزان هم به او پیوستند و در جوامع خودشان اعتصابات مشابهی شروع کردند.

پایان پیام

کد خبر : 137719 ساعت خبر : 9:56 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=137719
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات