اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

کتاب گنجینه آب لرستان به قلم عطا حسن‌پور و رضا میرزایی منتشر شد

کتاب گنجینه آب لرستان به قلم عطا حسن‌پور و رضا میرزایی منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری گلونی و به نقل از انجمن باستان شناسی ایران: کتاب گنجینه آب لرستان به قلم عطا حسن‌پور و رضا میرزایی در ۲۷۶ صفحه و در قطع رحلی بزرگ به صورت نفیس در تیراژ ۵۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

از جمله شاخص‌های منحصر به فرد کتاب گنجینه آب لرستان باید گفت: نخستین کتاب در باره آب لرستان یا تاریخ آب لرستان و کتابی تخصصی با موضوع  (آب – باستانشناسی) یا (باستان شناسی آب) به شمار می‌رود.

این کتاب ۲۵ فصل دارد که ۲۲ مدل از آب-بناهای کهن یا سازه‌های آبی – تاریخی را مورد معرفی قرار داده است.

آثاری از قبیل آبدان‌های صخره‌ای، آب انبارها، آبدالان، کانال‌های آب بر، نهرهای تاریخی، پل‌های باستانی، قنات، پایاب، چاه، آسیاب، گرمابه، سیستم‌های آبرسانی، گرداب، چالاب، حوض، سنگابه، مهرابه، یخچال، سقاخانه، سد یا بند قدیمی و…

بسیاری از آنان برای نخستین بار مورد معرفی و شناسایی قرار گرفته و برای خوانندگان تازگی و جذابیت خاصی دارد.

در بخش‌های دیگر کتاب با اسناد و نسخ خطی و کتیبه‌های مربوط به آب و آبیاری، آیین‌های کهن مرتبط با آب، غارهای آبی، تالاب‌ها، سراب‌ها، چشمه‌های مقدس و نیز واژه نامه آب در لرستان آشنا می‌شویم.

بیش از ۶۰ مورد از آثار معرفی شده در این کتاب هنوز در فهرست میراث ملی کشور به ثبت نرسیده‌اند، به ویژه آبدان‌های صخره‌ای که در نقاط صعب العبور استان لرستان قرار دارند و دسترسی به آن‌ها مستلزم استفاده از ابزار فنی و حمایت صخره نوردان حرفه‌ای است.

از دیگر ویژگی‌های کتاب می‌توان به جنبه‌های مختلف باستان شناسی، معماری، زمین شناسی، گردشگری، هیدرولوژی، جغرافیا و مردم شناسی که در  ارتباط با آب، مورد مطالعه قرار گرفته، اشاره کرد.

چاپ و نشر این کتاب توسط انتشارات هم پا و لیتوگرافی فرایندگویا در تهران انجام گرفته است.

این کتاب دارای ۵۱۷ تصویر رنگی، ۱۱۱ نقشه معماری شامل پلان، مقطع، نما، اسکیس و ۳D است.

پایان پیام

کد خبر : 141423

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=141423

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.