قیمت گوجه فرنگی و تأثیرش به عنوان کالای استراتژیک روی افزایش قیمت ها در بازار

قیمت گوجه فرنگی و تأثیرش به عنوان کالای استراتژیک روی افزایش قیمت ها در بازار

پایگاه خبری گلونی بهاره حاصلیان: به گزارش ایسنا رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار قیمت گوجه‌فرنگی بوته‌ای و گلخانه‌ای درجه یک را به ترتیب ۱۳ هزار و ۵۰۰ و ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در سطح خرده فروشی اعلام و بیان کرد که دلیل اخیر گرانی این محصول تغییر فصل و کاهش عرضه است و وعده داد که در ۱۰ تا ۱۵ روز آینده با رسیدن محصول جنوب، قیمت این محصول کاهش می‌یابد.

اگر شما از جمله افرادی هستید که با خواندن این خبر نگران هستید، حق را به شما می‌دهیم.

زیرا شما از جمله افرادی هستید که روال گران شدن سایر اقلام، در سال‌های گذشته را به خوبی به یاد دارید!

به نظر می‌رسد در میان اقلام استراتژیک و حساس که نقش مهمی در بازار و قیمت سایر کالاها دارند، نام «گوجه‌فرنگی» در صدر جدول باید بدرخشد که نیست و نمی‌درخشد!

قیمت گوجه فرنگی به عنوان کالای استراتژیک

زیرا همیشه گوجه‌فرنگی جز اولین کالاهایی است که گران می‌شود و سپس تأثیرش را روی بازار افزایش قیمت سایر اقلام خودبه‌خود اعمال می‌کند.

این حساسیت گوجه‌فرنگی نیز به هیچ وجه به خوشمزگی و خوش رنگ و لعابی و یا فرنگی بودن آن ندارد. بلکه با ارزشی آن مربوط می‌شود به ویژگی‌های شخصیتی ایرانی‌ها!

هر ایرانی سال‌های سال با خودش فکر می‌کند که آیا ربع گوجه‌فرنگی صحیح است یا رب گوجه‌فرنگی. و آیا این رب با آن ربع سکه رابطه‌ای دارد؟

و اگر رابطه‌ای ندارد پس چرا قیمت ۱۰۰ قوطی رب همان ربع سکه می‌شود؟ و همین قیاس گوجه‌فرنگی را هم ردیف سکه و طلا قرار داده است.

همچنین هر ایرانی به هیچ نحوی از انحا نمی‌تواند غذایش را بدون گوجه‌فرنگی تصور کند.

در سطوح بالای جامعه و کباب‌خورها که جوجه کباب با گوجه‌ کبابی و در سطوح پایین‌تر هم نان و پنیر و تخم‌مرغ و املت با گوجه‌فرنگی تعریف می‌شود.

نگرانی بی‌فایده درباره افزایش قیمت ها در بازار

از این جهت همیشه اول گوجه‌فرنگی گران می‌شود. بعد مردم نگران می‌شوند.

سپس یک مقام مسول اعلام می‌دارد که نگرانی بی‌فایده است بروید از سر کوچه خانه ما خرید کنید که قیمت گوجه‌اش مناسب است.

بعد که مردم نگران نبودند و انرژی منفی ساطع نکردند، سایر اقلام آرام آرام و بدون هیچ نگرانی گران می‌شوند.

این بار نیز که نگرانی‌ها به دلیل سهمیه‌بندی شدن بنزین زیاد شده بود، خیلی سریع رئیس اتحادیه واکنش نشان دادند که گرانی گوجه به خاطر «تغییر فصل» است و اینقدر تقصیرها را گردن بنزین نیاندازید.

همچنین مطمئن باشید که تا ۱۰ روز آینده قیمتش کاهش می‌یابد. و حتماً روی قیمت تخم‌مرغ و پوشک و ذغال و کله پاچه تأثیر نخواهد گذاشت!

پایان پیام

کد خبر : 143462 ساعت خبر : ۳:۲۴ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=143462

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.