اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

پره صیادی قاتل باکلان‌های دریای خزر

پره صیادی قاتل باکلان‌های دریای خزر

به گزارش پایگاه خبری گلونی تورهای ماهیگیران دریا، گاهی قربانیانی دارد که با بی‌توجهی صیادان زندگی‌شان نابود می‌شود و برای خیلی از ماهیگیران کوچکترین اهمیتی ندارد.

پره صیادی گاهی بی‌رحمانه قاتل باکلان‌ها می‌شود، گونه‌ای از مرغان ماهی‌خوار که گاهی در این پره‌ها گیر می‌افتند و خفه می‌شوند. صیادان هم بدون توجه لاشه آنها را در ساحل رها می‌کنند ومی‌روند.

قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در گفتگو با ایسنا درباره این مشکل  گفت: «تجمع مرغ های ماهی خوار معمولاً در جاهایی است که پره به سمت ساحل کشیده می شود و مرغ های ماهی خوار یا باکلان ها در هنگام کشیده شدن در این تورها گرفتار و خفه می شوند.

محمدپور با بیان اینکه صیادان نیز با رهاکردن لاشه این پرندگان در سواحل منظره زشتی را بوجود می آورند، خاطرنشان کرد: این مساله با حساسیت بیشتری در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: گروهی از معاونت فنی اداره کل را به منطقه اعزام کرده ایم تا عوامل به طور دقیق بررسی و متخلفین شناسایی شوند.

پره صیادی قاتل باکلان‌های دریای خزر

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه وقوع این اتفاقات هر ساله مشاهده می شود، خاطرنشان کرد: همواره علت اصلی این منظره ناخوشایند، خفگی باکلان ها به دلیل گیرافتادن در پره های صیادی است.

وی اظهار کرد: در همه خطوط ساحلی که پره صیادی وجود داشته باشد شاهد این اتفاق هستیم و باید صیادان مواظب باشند که مرغ های ماهی خوار در این تورها نیفتند.

محمدپور گفت: علاوه بر این پرندگان، فک های خزری نیز همواره قربانی این پره‌های صیادی می شوند و همانطور که می بینیم حیات تنها پستاندار دریای خزر در حال خطر است.»

 چاره کار سخت نیست. فقط کمی توجه و مراقبت می‌خواهد.

صیادانی که تورهای خود را پهن می‌کنند و از دریا روزی می‌گیرند اگر کمی مراقب موجودات دیگر دریایی و پرندگانی مثل مرغ ماهیخوار باشند شاهد چنین  صحنه‌های دلخراشی نخواهیم بود.

 پایان پیام

کد خبر : 144406

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=144406

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.