اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌ نگاران استان تهران درباره سیاست خبری رسانه‌‌های کشور

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌ نگاران استان تهران

پایگاه خبری گلونی طیبه نهانی: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران درباره اتفاق تاسف‌بار سقوط هواپیمای مسافربری و سیاست خبری رسانه‌‌های کشور بیانیه‌ای صادر کرد.

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌ نگاران

متن بیانیه به شرح زیر است:

اتفاق تأسف‌بار روزهای اخير و سقوط هواپيمای مسافربری متعلق به اوکراین و كشته شدن تعداد زیادی از شهروندان ایرانی و غیرایرانی به‌ويژه جمعی از نخبگان كشور، موضوعی نبود كه از چشم هيچ‌كس پنهان بماند، ولی رويدادهای ۳ روز بعد از آن نشان داد كه جامعه ايران فاقد سامانه پدافندی رسانه‌ای است.

آنچه كه در شرايط كنونی می‌تواند اين جامعه را با خطر مواجه كند، فقط حملات نظامی يا موشكی نيست، بلکه بيش از هر چيز فقدان رسانه آزاد است؛ رسانه‌ای كه بتواند مطالبات مردمی را پاسخ دهد و بر حكومت و كارگزارانش نظارت مدنی و موثر داشته باشد.

پنهان‌کاری و انتشار مطالب دروغ، ضربه سنگینی به اعتماد مردم و افکار عمومی زد و جایگاه لرزان رسانه‌ها را لرزان‌تر کرد.

وضعيت اين آش آنچنان شور شده كه صدای سرآشپز هم درآمده است و دست‌اندركاران صداوسيما نيز اذعان می‌كنند كه با وضعيت كنونی اعتبار آنان زير سؤال رفته است؛ غافل از اينكه اعتبار اين رسانه و بسیاری از رسانه‌های داخلی، خيلی پيش از اين از ميان رفته بود با اين تفاوت كه ساير رسانه‌ها معترض اين وضع بودند، ولی صداوسيما مدافع آن بود.

این واقعه نشان داد که مردم نمی‌توانند به داده‌های رسمی اعتماد کنند و روزنامه‌نگاران باید با کوشش خود این خلا را تا حد ممکن پر کنند.

به باور انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، ريشه اين بحران را باید در نگاه مسئولان به کارکرد و نقش رسانه و نيز نگرش مديران رانتی رسانه‌های غيرمستقل و وابسته جست‌وجو كرد.

آنجا كه يك مقام نظامی برای پذيرش مسئوليت و رفع اتهام از رسانه‌ها اعلام می‌كند كه «رسانه‌ها هيچ تقصيری ندارند، چون آن‌ها تا ديروز براساس دانسته‌های خودشان عمل می‌كردند و از واقعيت خبر نداشتند» و در همین راستا خبرنگار صداوسيما نیز مي‌گويد كه «پنهان‌كاری مسئولان باعث شد تا اعتبار رسانه‌ای خودمان از بين برود.»

اين دو ارزيابی معرف وجود اين ديدگاه مشترک است كه رسانه يعنی بوق، رسانه يعنی روابط عمومی، رسانه يعنی آنچه كه مسئولین ابلاغ و رسانه منعكس كند درحالی‌ كه پنهان‌كاری دست‌اندركاران رفع مسئوليت از رسانه نمی‌كند، وظيفه رسانه كشف حقيقت و بيان آن است و نه انتظار برای اعلام آن از سوی مسئولان و این مستلزم تامین امنیت حرفه‌ای و شغلی روزنامه‌نگاران است.

صبح روز شنبه فاجعه رسانه‌ای ايران به‌وضوح قابل مشاهده بود؛ در‌حالی ‌كه مردم تيترهای شرم‌آور برخی از رسانه‌ها مبنی بر توطئه‌آميز بودن اتهام سقوط با موشك را روی دكه‌ها مشاهده می‌كردند، همزمان از طريق دیگر در حال خواندن اطلاعيه‌های ستاد مشترك نيروهای مسلح و نيز رياست‌جمهوری در خصوص اصابت موشک به هواپیما بودند.

اكنون كه در حال تشییع اعتماد عمومی هستيم اولين تابوت‌های آن شامل جنازه‌های رسانه‌های رسمی به‌ويژه صداوسيما و سپس مطبوعات و سايت‌هاست.

فرايند انتقال مرجعيت رسانه‌ای به فراسوی مرزها و نيز شبكه‌های غيررسمی و غيرحرفه‌ای تكميل شده است. اكنون ماييم و اين جنازه روی دست مردمی كه بايد با اتكا و اعتماد به آن در فرايندهای جامعه خود مشاركت می‌كردند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تاكنون و در چند نوبت نسبت به اين وضعيت اعلام خطر كرده است، ولی ظاهراً هيچ گوش شنوايی وجود ندارد و از اين‌رو اين‌بار خطاب سخن خود را متوجه همكاران می‌كنيم و خواهان اقدام مشترك آنان براي بهبود فضای رسانه‌ای كشور می‌شويم.

از تمامی همكاران می‌خواهيم كه از اين پس بدون ملاحظات مرسوم كه تماماً نيز غيرقانونی است در تهيه خبر، گزارش و تحليل اقدام كنند و پرسشگری را به مرکز فعالیت رسانه‌ای خود بازگردانند.

امیدواریم که مديران محترم مسئول مطبوعات و سايت‌ها و… نیز با همراهی و بدون ملاحظه‌های غیرقانونی امكان انتشار مطالب را فراهم كنند و تنها معيار آنان برای جلوگيری از انتشار مطالب چارجوب‌های قانونی و نه فشارهای این و آن باشد.

اطمینان داریم که همکاران محترم در هر صورت می‌توانند تولیدات خود را منتشر نمایند و به اطلاع مردم برسانند.

پایان پیام

کد خبر : 146598

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=146598

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.