شب آیین های زمستان در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد

شب آیین های زمستان در خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار فردوسی

به گزارش پایگاه خبری گلونی بخش گسترده‌ای از آیین‌های ایرانی از گردش فصول تاثیر می‌پذیرند و نگاه انسان ایرانی را نسبت به گذر زمان آشکار می‌سازند.

انقلاب زمستانی در فرهنگ اقوام ایرانی با برگزاری آیین یلدا در سراسر ایران همراه می‌شود و زمستان را از معنایی بارور می‌سازد که یادآور رویش و هستی دوباره است.

تنوع فرهنگی و اقلیمی موجود در ایران در جلوه‌های آیینی آن تبلور می‌یابد و درکی فلسفی و هستی شناختی از زمان به انسان می‌بخشد.

شب آیین های زمستان در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد

از یلدا تا اعتدال بهاری که به برپایی آیین نوروز می‌انجامد آیین‌های گوناگونی بر پا می‌شوند که در ایام زمستان مردم را به پیشواز بهار می‌برند.

اندیشه به بهاری سبز، شاد و جاودان در زمستانی سرد و سپید یک لحظه از ذهن انسان ایرانی بیرون نمی‌رود و او با آیین، اندیشه به بهار شاد و حاصلخیز را در شب‌های سرد و بلند زمستانی در قلب و جان خود زنده نگاه می‌دارد.

شب آیین‌های زمستان از سوی نشریه بخارا، پژوهشکده مردم شناسی، ایکوم، مرکز میراث ناملموس تهران،  مدیریت کل دفتر ثبت آثار حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی وزارتخانه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی  در هفتم دی ماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی تالار فردوسی از ساعت هفده تا نوزده با سخنرانی احمد محیط طباطبایی، اردشیر صالح پور، رضا سجودی، مهرداد ملک زاده، مریم نعمت طاوسی، علیرضا حسن زاده و علی دهباشی (دبیر علمی) برگزار می‌شود.

این نشست با برپایی نمایشگاه عکس و نمایش فیلم همراه خواهد بود.

پایان پیام

کد خبر : 145682 ساعت خبر : 9:05 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=145682
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات