اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

افزایش سطح آب دریاها به جابه‌جایی ۲۸۰ میلیون نفر می انجامد

افزایش سطح آب دریاها به جابه‌جایی ۲۸۰ میلیون نفر می انجامد

به گزارش پایگاه خبری گلونی گزارش جدید سازمان ملل متحد در سناریوی خوشبینانه پیش بینی‌ کرده است که در صورت افزایش ۲ درجه‌ای حرارت زمین که به افزایش سطح آب اقیانوس‌ها خواهد انجامید، دست کم ۲۸۰ میلیون نفر مجبور به تغییر محل زندگی‌ خود خواهند شد.

«هیئت بین دولتی ارزیابی تغییرات اقلیمی» می گوید که تا سال ۲۰۵۰، افزایش تندبادها باعث جاری شدن سالانه سیل در بسیاری از کلان‌ شهرها در سطح جهان خواهد شد.

این نهاد پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۱۰۰ میلادی، ۳۰ درصد از ۹۹ درصد مناطق یخ‌زده روی زمین ذوب خواهند شد که در نتیجه باعث آزاد شدن مقدار زیادی دی‌اکسید‌کربن و متان در هوا می شود.

سازمان ملل هشدار داده است که ذوب‌‌ شدن یخچال‌های طبیعی در دهه‌های آینده به اندازه آب شدن کلاهک‌های یخی قطبی برای بشریت نگران کننده است.

افزایش سطح آب دریاها به جابه‌جایی ۲۸۰ میلیون نفر می انجامد

این گزارش می‌افزاید که کلاهک‌های یخی گرینلند و جنوبگان بیش از ۴۰۰ میلیارد تن از حجم‌شان را در دهه پیش از سال ۲۰۱۵ از دست داده‌اند. این پدیده در اثر بالا آمدن سطح آب دریا به اندازه ۱.۲ میلیمتر رخ داده است.

از سوی دیگر یخچال‌های طبیعی کوهستان‌ها نیز در همین دوره زمانی، سالانه حدود ۲۸۰ میلیارد تن از یخ‌هایشان ذوب شده است که به‌طور سالیانه باعث افزایش ۰.۷۷ میلیمتری سطح دریاها شده است.

حدود ۲۰۰ هزار یخچال طبیعی روی زمین وجود دارد که در برابر افزایش دمای زمین آسیب پذیرند.

در این گزارش آمده است که مناطق مرکزی و غربی هیمالیا هم اکنون با افت قابل ملاحظه میزان آب برای کشاورزی روبرو هستند و مناطقی با پوشش یخ کمتر، به‌عنوان مثال در اروپای مرکزی، شمال آسیا و اسکاندیناوی، یخچال‌های طبیعی تا سال ۲۱۰۰ تا ۸۰ درصد از بین خواهند رفت.

همچنین مطالعه دانشمندان سوئیسی در سال جاری نشان می دهد که تا پایان قرن، ۹۰ درصد یخچال‌های آلپ از بین می‌روند.

هری زکولاری از دانشگاه صنعتی دلفت هلند می گوید مردم در سطح جهان از اهمیت این یخچال‌های عظیم و ذوب شدن‌شان آگاهی ندارند.

گرمایش زمین و ذوب شدن یخچال‌های طبیعی برای برخی مناطق جهان در وضعیت کنونی چیزی شبیه به کابوس است.

ساکنان لاپاز پایتخت بولیوی در ماهای خشک زمستان حداقل ۳۰ درصد از آب مورد نیازشان را از یخچالهای طبیعی تامین می کنند. اما در سال ۲۰۱۶، مانند یک فیلم ترسناک که آینده را تصویر می کند، نزدیک به ۱۰۰ محله در لاپاز بیش از یک ماه را کاملا بدون آب گذراندند و مردم برای دسترسی به آب به ضرب و شتم یکدیگر روی آورده بودند.

ذوب شدن یخ‌ها به گفته مارکوس آندراد مدیر آزمایشگاه فیزیک جوی در دانشگاه سن آندره بولیوی، منجر به رانش بیشتر زمین، ریزش بهمن و آلودگی آب می شود.

تداوم استفاده از سوخت‌های فسیلی در سطح جهان می تواند باعث ذوب شدن دو سوم یخچال‌های طبیعی جهان شود. سازمان ملل می افزاید که این روند وضعیت آب آشامیدنی، کشاورزی و زندگی میلیون‌ها نفر در سطح جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پایان پیام

کد خبر : 148690

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=148690

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.