اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

شب بندر تاریخی کنگ

شب بندر تاریخی کنگ

به گزارش پایگاه خبری گلونی به منظور آشنایی با ” بندر تاریخی کُنگ ” که یکی از مهمترین هسته‌های زیستی در حاشیه شمالی خلیج فارس است و در سال ۱۳۹۶ اقدامات مقدماتی ثبت جهانی آن آغاز شده است، مجله بخارا شبی را بدین منظور اختصاص داده است که در ساعت ۱۷ بعد از ظهر دوشنبه ، بیست و هشتم بهمن ماه ۱۳۹۸که در سالن همایش موزه ملی ایران برگزار خواهد شد.

در این مراسم سخنرانان : محمد حسن طالبیان ، شیوا آراسته (مشاور مظالعات و طرح احیای بافت تاریخی بندر کنگ ) ، ایوب زارعی (شهردار بندر کنگ ) ، ناخدا علی بحری ( مدیر موزه مردم شناسی بندر کنگ ) درباره وجوه گوناگون تاریخی ، فرهنگی ، معماری و شهرسازی و میراث ناملموس بندر کنگ سخنرانی خواهند کرد.

بندر تاریخی کنگ در حاشیه خلیج فارس یکی از ارزشمندترین هسته‌های شکل‌گیری زندگی جمعی در ایران به شمار می‌رود. قدمت این هسته تاریخی به بیش از ۱۰۰۰ سال می‌رسد و در طول تاریخ بارها دچار تخریب و احیای مجدد شده است.

آنچه امروز از این هسته تاریخی به جای مانده بندری زیبا با معماری منحصر به فرد است که با وجود تمام آسیب های وارد آمده در طول تاریخ، انسجام و هویت بافت تاریخی آن حفظ شده و مانند نگینی در حاشیه خلیج فارس خودنمایی می کند.

این بافت تاریخی منسجم و یکپارچه با عناصر شاخصی مانند بادگیرهای قدیمی و کوچه‌های باریک و سایه‌انداز، که یادآور شهرهای سنتی ایرانی است، علاوه بر ارزش‌های فرهنگی که در سیمای کلی خود دارد و نیز سرزندگی و شادابی که در آن دیده می‌شود، در برگیرنده دانه‌های معماری ارزشمندی ست که هر یک راوی داستانی از تاریخ و سرگذشت این مرز و بوم است.

شب بندر تاریخی کنگ

نتایج مطالعات میدانی در خصوص معماری این بندر تاریخی نشان می‌دهد که تعداد بیش از ۲۸۰ خانه تاریخ‌ در این بافت وجود دارد که در این میان بالغ بر ۷۰ خانه، ارزش ثبت اثر در فهرست آثار تاریخی کشور را دارند. این موضوع در نوع خود نشان از بینظیر بودن شرایط کالبدی این بافت تاریخی دارد که می‌تواند تصویری حقیقی از الگوی شهرسازی ایرانی و معماری خانه‌های نواحی جنوبی کشور ایران ارائه نماید.

بافت تاریخی- فرهنگی بندر کنگ از بافت‌های پویا و زنده کشور است که شرایط اقلیمی نقش به سزایی در نحوه شکل‌گیری این بافت داشته؛ چرا که بهترین راه حل معماری در گذشته در اقلیم گرم و مرطوب منطقه، تقویت جریان هوا در داخل و نیز پیرامون ساختمان است و وجود بادگیر که یکی از عناصر شاخص، غالب و کاربردی است و همچنین کوچه‌های باریک و شبکه بندی ارگانیک معابر در این بافت دلیلی بر این مدعاست.

بالغ بر ۳۲۰ بادگیر در این شهر تاریخی هنوز سالم و پابرجا باقی مانده است که باعث تمایز و منحصر به فرد بودن این بافت نسبت به سایر شهرهای تاریخی کوچک در حاشیه خلیج فارس شده است. به راستی پس از یزد می‌توان بندر کنگ را شهر بادگیرها دانست: بادگیرهایی که در دورنمای کلی این شهر به عنوان عنصری نمادین از معماری ایرانی در کنار مناره‌های مساجد این شهر و درختان نخل استوار آن جلوه‌ای بی‌نظیر ازشهر ایرانی را به تصویر می‌کشند.

ارزشمندی این بافت نه تنها به جهت کالبد با ارزش معماری و شهرسازی آن است، بلکه به دلیل پیوستگی جریان زندگی مردمانی است که تاکنون، میراث بانان شایسته‌ای برای پیشینیان خود بوده‌اند.

وجود آئین‌هایی مانند رزیف خوانی و مشاغل سنتی از جمله صیادی، لنج سازی و دریانوردی که تاکنون نیز به صورت فعال در این بندر در حال انجام است، بافت قدیم بندر کنگ را به یکی از ارزشمندترین بافت‌های کهن و فعال کشور تبدیل نموده است.

خیابان امام خمینی . ابتدای خیابان سی تیر . خیابان پروفسور رولن .شماره یک موزه ملی ایران سالن همایش موزه ملی ایران.

پایان پیام

کد خبر : 148539

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=148539

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.