بزرگ‌ترین قطعه یخی جهان برای همیشه از جنوبگان جدا شد

بزرگ‌ترین قطعه یخی جهان برای همیشه از جنوبگان جدا شد

به گزارش پایگاه خبری گلونی کوه یخ موسوم به «آ ۶۸» که بزرگ‌ترین قطعه یخی جهان است، برای همیشه از قاره جنوبگان جدا و وارد آب‌های اقیانوس شد.

این قطعه عظیم یخ که در ژوئیه سال ۲۰۱۷ به دلیل گرمایش زمین ذوب و از قاره جنوبگان کنده شده بود، در روزهای آغازین ماه جاری میلادی به طور کامل از یخ‌های چند میلیون‌ساله قطب جنوب جدا گردید.

بزرگ‌ترین قطعه یخی جهان برای همیشه از جنوبگان جدا شد

این قطعه در زمان جدا شدن از بخش سرزمینی جنوبگان ۳۵۰ متر ارتفاع و ۲۰۰ کیلومتر درازا داشت. مساحت قسمت بیرونی این قطعه یخ حدود ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع، یعنی بیش از ۵۰ برابر شهر پاریس است. مساحت این قطعه یخ در مقیاسی دیگر بیش از دو برابر سطح کشور لوکزامبورگ و هم‌مساحت با استان البرز در ایران است.

به گفته پژوهشگران از آنجا که این قطعه یخ پیش از این از قاره جدا شده و به اقیانوس افتاده بود، در روزهای آینده سبب بالا آمدن آب‌های آزاد جهان نخواهد شد.

اثرات جداشدن این قطعه

با این حال آژانس فضانوردی اروپا می‌گوید این رویداد طبیعی ممکن است برای ترافیک دریایی خطرناک باشد زیرا ممکن است بر اثر ذوب شدن به قطعات کوچک‌تری تقسیم شده و این قطعات به سوی آب‌های گرم راهی شوند.

در حال حاضر فرضیه بیشتر دانشمندان آن است که کوه یخ آ ۶۸ به این زودی و به این آسانی خرد نخواهد شد.

این توده عظیم یخی جدا شده که نقشه جنوبگان برای همیشه تغییر داده، در حال حاضر روی عرض جغرافیایی ۶۳ درجه زمین در حال حرکت است.

به گفته دانشمندان دو قطعه یخ بسیار بزرگ‌تر از ای ۶۸، یکی به طول ۳۰۰ و دیگری هزار و ۵۰۰ کیلومتر در حال جدا شدن از جنوبگان هستند.

پایان پیام

کد خبر : 148680 ساعت خبر : 11:42 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=148680
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات