گلونی

خراسانیات پس از ۲۳ سال؛ دانلود آلبوم خراسانیات با بهترین کیفیت در گلونی

خراسانیات پس از ۲۳ سال؛ دانلود آلبوم خراسانیات با بهترین کیفیت در گلونی

خراسانیات پس از ۲۳ سال؛ دانلود آلبوم خراسانیات با بهترین کیفیت در گلونی

خراسانیات پس از ۲۳ سال؛ دانلود آلبوم خراسانیات با بهترین کیفیت در گلونی

به گزارش پایگاه خبری گلونی خوابگرد نوشت: این اثر از مجموعه آثار مشترکِ محمدرضا شجریان و زنده‌یاد پرویز مشکاتیان که در سال ۱۳۶۵ ضبط شده بود، سه‌شنبه بیستم اسفند، به‌طور رسمی منتشر شد.

این اثر شامل هفت قطعه است که برخی از آن‌ها حال و هوایی خراسانی دارند.

ضبط استودیی این آلبوم مربوط است به سال ۱۳۶۵؛ زمانی که همکاری شجریان و مشکاتیان در اوج بود و، به‌زعم برخی صاحب‌نظران، برجسته‌ترین دوران فعالیت هر دو.

خراسانیات پس از ۲۳ سال؛

برای دانلود کلیک کنید

با این حال، آن‌چنان‌که همایون شجریان گفته، ساز و آواز موجود در آلبوم ضبط نشده بود، به همین دلیل، یک ساز و آواز از کنسرت آلمان شجریان و مشکاتیان در سال ۱۹۸۹ میلادی به آن اضافه شده است.

عنوان این قطعه در این اثر «ساز و آواز دشستانی» است با شعرهای باباطاهر و با زمان نزدیک به ده دقیقه، که متأسفانه، با همه‌ی زیبایی مستقلش، چندان هم خوش ننشسته در ترکیب قطعاتِ این آلبوم.

دیگر شعرهایی که محمدرضا شجریان در این اثر می‌خواند، از میان اشعار خراسانی ملک‌الشعرا بهار انتخاب شده است.

اجرای موسیقی این اثر که ۳۳ سال پیش در استودیو بل انجام گرفته، بر عهده گروه عارف بوده، با نوازندگانی چون پرویز مشکاتیان، منصور سینکی، جمشید عندلیبی، محمد فیروزی، اردشیر کامکار، بیژن کامکار و ارژنگ کامکار.

عناوین قطعات این آلبوم به‌ترتیب عبارت است از «مقدمه‌ی کاروانیان»، «گفتی که ممیر و چهارمضراب»، «زلفای قِجِری»، «قطعه‌ی خزان»، «تک‌نوازی سنتور»، «ساز و آواز دشتستانی»، و «یقین دِرُم».

این نخستین بار نیست که آلبومی از فعالیت مشترک محمدرضا شجریان و پرویز مشکاتیان با تأخیری تا این حد طولانی منتشر می‌شود.

در سال ۱۳۹۵ آلبوم «طریق عشق» با خوانندگی شجریان و آهنگسازی مشکاتیان و اجرای گروه عارف منتشر شد که در سال ۱۳۶۷ در پاریس اجرا شده بود.

از دیگر آثارِ این‌چنینی می‌توان به آلبوم «قاصدک» اشاره کرد که آخرین کار مشترک محمدرضا شجریان و پرویز مشکاتیان بود و در سال ۱۳۷۴ در چند کشور اجرا کردند. آلبوم «قاصدک»، بدون آن‌که دلیلش به‌طور رسمی اعلام شود، هیچ‌گاه در داخل ایران اجازه‌ی انتشار پیدا نکرد، تا در سال ۱۳۹۴ که به‌صورت رسمی در خارج از ایران منتشر شد.

همه‌ی قطعاتِ این اثر ناشنیده نیستند و چیدمانِ آلبوم هم تعریف چندانی ندارد.

اما همین مقدار هم برای دوستارانِ شجریان، بی‌تردید، غنیمت است و دل‌انگیز؛ خاصه وقتی با صدای جادویی و توان درخشان ۳۳ سال پیش خود می‌خواند:

دیشو به خیالِ صدف سینه‌ی صافت
تا وقت سحر مُروِرِیِ اشک مُسُفتُم

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل