در جنوبگان دمای بیشتر از ۲۰ درجه ثبت شد؛ باورنکردنی و غیرطبیعی

در جنوبگان دمای بیشتر از ۲۰ درجه ثبت شد؛ باورنکردنی و غیرطبیعی

به گزارش پایگاه خبری گلونی دانشمندان برای اولین بار در قاره جنوبگان دمای بیشتر از ۲۰ درجه سانتیگراد ثبت کردند، ثبت دمایی که به نگرانی‌ها از تغییرات آب و هوایی دامن می زند.

در جنوبگان دمای بیشتر از ۲۰ درجه ثبت شد؛ باورنکردنی و غیرطبیعی

گروهی از دانشمندان برزیلی روز ۹ فوریه (۲۰ بهمن) در جزیره سیمور در قاره جنوبگان موفق به ثبت دمای ۲۰.۷۵ درجه سانتیگراد شدند.

رکورد قبلی دمای هوای این قاره در ماه ژانویه سال ۱۹۸۲ میلادی به ثبت رسیده بود. دمایی که در آن زمان به ثبت رسیده بود ۱۹.۸ درجه سانتیگراد بود.

هرچند رکورد جدید باید به تائید سازمان جهانی هواشناسی برسد اما ثبت دمای جدید در جنوبگان با روند کلی افزایش دما در این قاره همخوانی دارد. میانگین دمای قاره جنوبگان نسبت به دوران پیش از انقلاب صنعتی تقریبا سه درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

دانشمندانی که موفق به ثبت دمای بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد در جنوبگان شده اند رکورد جدید را «باورنکردنی و غیرطبیعی» توصیف کرده‌اند.

جزیره سیمور که یک پایگاه علمی آرژانتین در آن واقع شده یکی از جزایر قاره جنوبگان است.

ثبت دمای بالای ۲۰ درجه سانتیگراد در این قاره یعنی قاره جنوبگان در حالی صورت می گیرد که دهه ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ در فهرست گرمترین دهه ها در جایگاه دوم قرار دارد. این روند در سال ۲۰۲۰ نیز به نظر می رسد که ادامه یافته است زیرا ماه گذشته گرمترین ماه ژانویه به ثبت رسیده بود.

پایان پیام

کد خبر : 148683 ساعت خبر : 10:44 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=148683
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات