اخبار را به سبک گلونی بخوانید ...

موزه های همدان تا پایان نوروز تعطیل شدند

موزه های همدان تا پایان نوروز تعطیل شدند

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان خبر داد: براساس دستور ستاد مبارزه با کرونا در همدان، همه‌ی موزه‌ها و بناهای تاریخی استان همدان، تعطیلات نوروز به صورت کامل تعطیل خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری گلونی علی مالمیر با اشاره به این‌که معمولا تجمع‌ها به شیوع ویروس منجر می‌شوند، بیان کرد: براساس مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در استان همدان، نسبت به تعطیلی همه‌ی موزه‌ها و بناهای تاریخی استان در تعطیلات نوروز یعنی از ۲۹ اسفند تا ۱۵ فروردین تاکید و قرار شد همه‌ی موزه‌ها و بناهای تاریخی استان در این مدت تعطیل شوند.

موزه های همدان تا پایان نوروز تعطیل شدند

او با بیان این‌که در حال حاضر موزه‌های استان همدان، به صورت پاره وقت یعنی از ساعت ۹ و نیم تا ۱۴ فعالیت می‌کنند، ادامه داد: احتمال آغاز تعطیلی موزه‌ها در این استان از آغاز هفته‌ی پایانی اسفند وجود دارد.

کروناویروس‌ها (نام علمی: Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعهٔ کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود.

کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت.

این ویروس به‌طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می‌کند، با این حال تاکنون هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌است. آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

واژه “کروناویروس” از کلمه زبان لاتین corōna یا کلمه یونانی κορώνη به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است.

این واژه به مشخصه ظاهری ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است.

از این رو کروناویروس را ویروس تاج‌دار نیز می‌نامند.

پایان پیام

کد خبر : 150334

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=150334

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.