سازمان مدیریت بحران چگونه آب و هوا را پیش‌بینی می‌کند که همیشه غافلگیر می‌شود؟

سازمان مدیریت بحران چگونه آب و هوا را پیش‌بینی می‌کند که همیشه غافلگیر می‌شود؟

عکس: سیل زهکلوت کرمان.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور: «آمادگی لازم برای مقابله با سیل را در بیشتر استان‌ها داشتیم، اما در برخی از مناطق بارندگی‌ها فراتر از پیش‌بینی‌های ما بود.»

پایگاه خبری گلونی راضیه حسینی: این جمله زمانی قابل قبول است که به دوران پیشگویی عوض پیش‌بینی برگردیم و با اسطرلاب مشغول رصد آسمان باشیم. در این شرایط امکان بروز خطا وجود دارد.

مثلاً ممکن است پیشگوهای بزرگ اعلام کنند بارانی مختصر باریدن می‌گیرد و فقط در حد یک سوم پایه‌های معبد بزرگ زیر آب می‌رود، ولی یک‌هو باران‌های سیل‌آسا طوری شروع می‌شود که مردم تا گردن زیر آب فرو می‌روند.

البته احتمالاً در آن شرایط پیشگوها به دردسری بزرگ دچار می‌شدند.

اما در حال حاضر و با این پیشرفت در پیش‌بینی هواشناسی که از یک هفته قبل هشدار وقوع سیل و آبگرفتگی شدید را اعلام کرده بود، چطور می‌توانیم بگوییم بارش فراتر از پیش‌بینی ما بوده است؟

سازمان مدیریت بحران چگونه آب و هوا را پیش‌بینی می‌کند؟

یا ما به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کاری نداریم و با رصد ماه و ستاره وقوع سیل را حدس می‌زنیم، یا پیش‌بینی‌های هواشناسی را می‌خوانیم اما خیلی جدی نمی‌گیریم؛ ولی وقتی می‌بینیم قضیه جدی شد اعلام می‌کنیم «ما آماده بودیم ولی فکرش را نمی‌کردیم جدی جدی این‌قدر باران ببارد.»

مسئولین محترم سازمان مدیریت بحران، بیایید برای یک بار هم که شده به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی توجه کنید و غافلگیر نشوید.

اینقدر که شما از وقوع حوادث طبیعی غافلگیر می‌شوید منجمین سرزمین بابل از رخدادهای سماوی غافلگیر نشده بودند.

فقط کافی است این بار با دقت به هشدارهای سازمان هواشناسی توجه کنید تا ببینید همه چیز پیش‌بینی شده بود و می‌شد جلوی خرابی‌های ناشی از وقوع سیل را گرفت.

حوادث طبیعی مانند سیل در طول سال شهرهای زیادی را درگیر می‌کند و خرابی‌های بسیاری به وجود می‌آورد پیش‌بینی وقوع این حادثه طبیعی اصلاً سخت نیست.

پایان پیام

کد خبر : 152280 ساعت خبر : ۹:۵۶ ق٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=152280

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.