هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

کشف ریسمان ۵۰ هزار ساله در محوطه نئاندرتال‌ها

کشف ریسمان ۵۰ هزار ساله در محوطه نئاندرتال‌ها

به گزارش پایگاه خبری گلونی بی‌بی‌سی نوشت: کشف یک قطعه ریسمان ۵۰ هزار ساله در غاری در فرانسه بار دیگر این تصور که نئاندرتال در مقایسه با انسان مدرن موجودی از نظر ذهنی ضعیف بوده است را زیر سوال می‌برد.

مطالعه‌ای که در نشریه «گزارش‌های علمی» چاپ شده می‌گوید که این ریسمان کوچک متشکل از سه رشته که با پوست درختان بافته شده روی یک ابزار سنگی استخراج شده از غار «آبری دو ماراس» پیدا شد.

این کشف می‌تواند نشان دهد که نئاندرتال‌ها مفاهیمی مثل جفت، مجموعه و اعداد را درک می‌کردند.

الیاف دور هم پیچیده شده مواد اولیه تولید جامه، زنبیل، تور و حتی قایق را فراهم می‌کند.

از قبل معلوم شده بود نئاندرتال، که حدود ۴۰ هزار سال پیش منقرض شد، از جمله با پوسته صدف سوراخ شده کارهای دستی درست می‌کردند.

آنها همچنین قادر به کنترل آتش، ساخت سرپناه، و شکار ماهرانه حیوانات بزرگ بودند و مردگان خود را در قبر می‌گذاشتند.

کشف ریسمان ۵۰ هزار ساله در محوطه نئاندرتال‌ها

انسان چگونه از ایران و غار کلدر لرستان به اروپا مهاجرت کرد؟

آپارات گلونی را دنبال کنید

باستان شناسان و دیرین‌مردم‌شناسان معمولاً فقط بقایای مردگان یا ابزارهای سنگی را در محوطه‌ای مثل «ابری دو ماراس» کشف می‌کنند و اغلب اثری از مواد قابل تجزیه در این سایت‌ها نیست.

اما این بار تیمی از محققان از فرانسه، آمریکا و اسپانیا قطعه‌ای از یک ریسمان که زیر یک ابزار سنگی ۶۰ میلیمتری چسبیده بود را کشف کرد.

این قطعه از سه رشته الیاف جداگانه از جنس پوسته درونی یک درخت سوزنی بافته شده است. طول این ریسمان حدودا ۶.۲ میلیمتر و قطر آن ۰.۵ میلیمتر است.

بروس هاردی از کالج کنیون در اوهایو که نویسنده اصلی این مقاله است نتیجه‌گیری کرد که تولید ریسمان نشان می‌دهد نئاندرتال‌ها درکی دقیق از درختان و چگونگی استفاده از آنها برای تولید مواد کاربردی داشتند.

براساس این مطالعه تولید ریسمان همچنین نشان دهنده درکی ذهنی از شمارش است.

در این مطالعه آمده است: با توجه به اکتشافات جاری از هنر و فناوری نئاندرتال‌ها، به راحتی نمی‌توان باور کرد که توانایی ذهنی آنها چیزی غیر از توانایی انسان مدرن بوده است.

پایان پیام

کد خبر : 159849 ساعت خبر : ۳:۲۳ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=159849

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.