آخرین وضعیت پرونده محیطبان همدانی محکوم به اعدام

آخرین وضعیت پرونده محیطبان همدانی محکوم به اعدام

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ضمن تشریح آخرین وضعیت پرونده «سعید مومیوند» – محیط‌بان محکوم به اعدام – گفت: این پرونده در دیوان عالی کشور در حال بررسی است.

به گزارش گلونی سرهنگ جمشید محبت‌خانی در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار کرد: محیط‌بان «مومیوند» در سال ۹۷ به اعدام محکوم اما در خردادماه ۹۸ با پیگیری‌ها و اعتراض‌های انجام شده حکم او نقض شد و دیوان عالی کشور پرونده را برای تجدیدنظر به دادگاه فرستاد.

در نتیجه پرونده به دستگاه قضایی همدان بازگشت ولی مجدد در دادگاه استان، رای قصاص صادر و این محیط‌بان محکوم به اعدام شد.

آخرین وضعیت پرونده محیطبان همدانی

وی ادامه داد: با اعتراض دوم به رای دادگاه، پرونده محیط‌بان «مومیوند» برای دومین بار به دیوان عالی کشور فرستاده شد و ما اکنون منتظر تصمیم دیوان عالی در این‌باره هستیم.

به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست به‌طور قطع اصلاح قانون استفاده از سلاح توسط محیط‌بانان که در قانون حمایت از محیط‌بانان به آن اشاره شده است، در این پرونده به محیط‌بان محکوم به اعدام کمک خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، در سال ۹۵ محیط‌بانان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان در منطقه محافظت‌شده «نشر»، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه حافظت شده می‌شود. خودرو آن‌ها که پیکان بود را توقیف می‌کنند و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود.

محیط‌بان پس از اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند.

فرد مجروح متأسفانه پس از گذراندن ۱۷ روز در کما، جان خود را از دست می‌دهد و پس از دو سال رأی قصاص نفس برای محیط‌بان صادر و محیط‌بان در سال ۹۷ به اعدام محکوم می‌شود.

محیط‌بان فردی است که به حفاظت و کنترلِ عرصه‌های طبیعی و حیات‌وحش کشور می‌پردازد. محیط بانانِ سازمان حفاظت محیط زیست از نظر قوانین استخدامی، کارمند دولتی محسوب می‌شوند.

اما با توجه به شرایط کاری خویش، وضعیتی شبیه به نیروهای انتظامی یا شبه‌نظامی دارند.

تا مهرماه ۱۳۹۶ خورشیدی ۱۱۹ نفر در حین انجام مسئولیت محیط‌بانی در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

پایان پیام

کد خبر : 167910 ساعت خبر : 9:29 ق.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=167910
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات