گلونی

مسابقه ایرانیش میانبری برای شناخت هویت ایرانی است

مسابقه ایرانیش میانبری برای شناخت هویت ایرانی است

مسابقه ایرانیش میانبری برای شناخت هویت ایرانی است

مسابقه ایرانیش میانبری برای شناخت هویت ایرانی است

بازدید مدیران شبکه دو سیما از‌ لوکیشن‌ «ایرانیش» این مسابقه تلویزیونی وارد فاز تولید شد تا ثابت کند «ایرانیش بهتر از خارجیشه»؛ مسابقه‌ای که با اجرای پوریا پورسرخ می‌کوشد از طریق بازی‌های قدیمی هویت ایرانی را زنده کند.

به گزارش گلونی مدیر شبکه دو در حاشیه بازدید از لوکیشن «ایرانیش» تاکید کرد: ان شاءالله این مسابقه بتواند ذائقه مخاطب ایرانی را برای چشیدن طعم ایرانی در وجوه مختلف زندگی شیرین و شیرین‌تر کند. حالا که در آستانه برداشتن گام نهایی برنامه هستیم آرزو می‌کنم این برنامه بتواند گام موثری بردارد.

وی افزود: اگر بخواهیم از سرزمین ایران سخن بگوییم با یکی از کهن‌سال‌ترین زیست بوم‌های بشر در کره زمین مواجهیم که به لحاظ تمدن ۱۰، ۱۲ هزار ساله‌اش شناخته می‌شود. امروز تنها روی بخشی از دیرینگی، عمق و عظمت فرهنگی و تمدنی سرزمینمان کار کرده‌ایم و هرچقدر بیشتر درباره ایران بدانیم بیشتر به خود کمک کرده‌ایم تا دیرپا، سربلند و با عزم راسخ ایرانی بمانیم.

مسابقه ایرانیش میانبری برای شناخت هویت ایرانی است

جعفری جلوه تصریح کرد: باید به کوچه پس کوچه‌های فرهنگ این سرزمین سر بزنیم و بازی های ایرانی یکی از این کوچه ها است؛ بازی ها مثل دیگر عرصه ها برای پرورش اخلاق، شخصیت، تعمیق هویت و فرهنگ آفرینی بوده و اگر سراغ آنها برویم راه میانبری را برای بهتر شناختن خودمان طی کرده ایم.

مدیر شبکه دو با آرزوی توفیق برای دست اندرکاران «ایرانیش» یادآور شد: سرگرمی‌های ایرانی حکیمانه است و هر کدام حکمتی را بیان میکرده اند و ولنگاری و سرگرمی محض نبوده اند. در «ایرانیش» هم بن‌مایه علمی به قدر و قیمت این کار می‌افزاید.

فصل اول «ایرانیش» را همزمان با تحویل سال آینده به پایان می بریم

در بخش دیگری از این مراسم حبیب میدانچی مدیر طرح و برنامه و گروه اجتماعی شبکه دو سیما اعلام کرد: به زودی ضبط مجموعه را آغاز می‌کنیم و همه با انرژی خوب به کار ادامه می‌دهند. البته که کلیه نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت می‌شود و با توجه به مصوبه‌های وزارت بهداشت جلو می‌رویم و امیدواریم به مرور همراهی تعداد بیشتری از تماشاگران را داشته باشیم اما در هفته‌های اول حجم حضور مردم در استودیو بالا نخواهد بود.

وی افزود: «ایرانیش» در 65 قسمت که به صورت هفته‌ای دو بار روی آنتن می‌رود، تا پایان سال با ما خواهد بود. تابستان، پاییز و زمستان را در پیش رو داریم و در 39 هفته پیش رو پخش برنامه ادامه دارد و فصل اول آن را مقارن با برنامه‌های تحویل سال آینده به پایان خواهیم برد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه دو ادامه داد: مراحل مسابقه و افرادی که در این 65 قسمت با هم رقابت می‌کنند دقیقا شبیه یک لیگ جام حذفی فوتبال است. بیش از 30 تیم با یکدیگر رقابت می‌کنند که در نهایت به 15 تیم تبدیل می‌شوند. در هر مرحله بازی‌ها متناسب با گروه‌هایی که شرکت می‌کنند و با اعضای خانواده تغییر می‌کند و مناسب‌سازی خواهد شد. در نهایت یک فینال فینالیست‌ها در 64 امین قسمت پخش خواهد شد.

میدانچی یادآور شد: اینکه می‌گوییم 65 قسمت به این دلیل است که قسمت اول ایرانیش یک معارفه است. یعنی عملا در قسمت اول خانواده‌ها با هم رقابت نمی‌کنند. یک سری از هنرمندان و افراد صاحب فکر و اندیشه که هم می‌توانند مسابقه را بهتر برای مردم معرفی کنند و هم می‌توانند جذابیت‌های آن را بازگو کنند با ما همراهی می کنند. 64 قسمت دیگر لیگ حذفی مسابقه است.

مسابقه ایرانیش با بزرگترین دکور که صفر تا صد آن ایرانی است

سپس احسان ارغوانی تهیه کننده «ایرانیش» نیز در سخنانی گفت: به اذعان پیمان قانع ما بزرگترین دکور را در میان برنامه ها با 2 هزارو 800 متر داریم است و تنها برنامه ای هستیم که صفر تا صد تولید آن با خودمان بوده؛ به این معنا که از هیچ برنامه خارجی الگو نگرفته‌ایم و «ایرانیش» تقلید برنامه دیگری نیست بلکه کاملا ایرانی است.

وی درباره انگیزه هایش از ساخت این برنامه افزود: بعد از برنامه «امروز هنوز تمام نشده» دریافتم قشر زیادی از مخاطبان برنامه کسانی هستند که هویت ملی شان را گم کرده‌اند و در بسیاری از زمینه‌ها از جمله لباس، موسیقی و… دنبال هویت خود می‌گردند. از آنجا این ایده شکل گرفت که سراغ ساخت یک برنامه با ماهیت ایرانی برویم و به مرور پس از مشورت‌ها در اتاق فکر به این نتیجه رسیدیم که به سراغ یک مسابقه برویم.

نبود منابع و طولانی شدن مرحله تحقیقات

این تهیه کننده یادآور شد: درباره بسیاری از بازی‌های ایرانی، قومیت‌ها، گویش‌ها، جغرافیا، لباس‌ها و غذاهای ایرانی صحبت کردیم. کانون پرورش فکری و بچه‌های اتاق فکر و مدیران ارشد سازمان به کمک آمدند. مشکل عمده این بود که منبعی برای مراجعه نداشتیم و تحقیقات برنامه نزدیک به یک سال طول کشید. همین حالا اگر به میراث فرهنگی مراجعه کنید و بخواهید یک کتاب به شما معرفی کند که گویش‌های مختلف ایران و انواع پوشش‌ها در آن باشد. چنین چیزی ندارند که به تفکیک گفته شده باشد و ما تک تک این‌ها را به کمک اتاق فکر درآوردیم.

مسابقه ایرانیش میانبری برای شناخت هویت ایرانی است

ارغوانی با اشاره به بچه‌های دهه 50 و 60 که در زمان جنگ و بمباران به بازی‌های محلی و بومی روی آورده بودند، گفت: نسل ما خاطره عجیب و غریبی از این نوع بازی‌ها دارد. بازی‌های متنوعی که انجام می دهند از هفت سنگ تا سنگ، کاغذ، قیچی. من زمانی که در حوزه برنامه ترکیبی شروع به کار کردم دغدغه فرهنگ ایرانی را با خودم آوردم. دغدغه‌ام این بود که ما فرهنگ و پیشینه قدیمی داریم که در حال فراموشی است و هر چه می‌گذرد بدتر می‌شود. سلیقه دیدن کارتون‌های بچه‌ها هم تغییر کرده است. بچه‌ها الان به سمت اتفاقات ماورایی رفته‌اند که وجود خارجی ندارد.

پوریا پورسرخ همه ملاک‌های ما را داشت

او همچنین درباره انتخاب مجری توضیح داد: با خیلی از دوستان مذاکره کردم. چند چیز برایم خیلی مهم بود. یکی از ملاک‌ها چهره بودن هم بود اما صرفا به دنبال چهره نبودیم. این برایمان مهم بود که چهره‌ای باشد که مقبول خانواده‌ها باشد. از کسانی باشد که خانواده‌ها بتوانند با او ارتباط برقرار کنند. دنبال چهره‌ای بودیم که تحصیلات عالیه داشته باشد تا بتوانیم بگوییم که بچه‌ها در هر صنفی که می‌روند باید تحصیلاتشان را ادامه بدهند.  پوریا این فاکتور را داشت. یکی دیگر از فاکتورها متاهل بودن بود. پوریا هم تازه متاهل شده بود. بازی‌ها را بارها با حضور پوریا با هم بررسی کردیم. مجری یک طورهایی حاکم و داور بازی می‌شود و گاهی پوریا می‌گفت من در سفر با خانواده‌ام این بازی را بازی می کنم. در نتیجه دیدیم او بهترین گزینه اجرا است.

ارغوانی در پایان اعلام کرد: امیدوارم از 20 تیرماه پخش برنامه به صورت دو روز هفته آغاز بشود و احتمالا دوشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها ساعت 23 به مدت 75 تا 90 دقیقه پخش خواهیم داشت.

پوریا پورسرخ بازیگر محبوبی که حالا با «ایرانیش» مجری‌گری را هم تجربه می‌‌کند، درباره حضور خود در این مسابقه بیان کرد: این مسابقه کاملا ایرانی است و خانواده‌ها در آن شرکت می‌کنند، من هم در اجرایم از فضای رسمی دور می‌شوم و دلم می‌خواهد خانواده‌ها مرا جزو خودشان بدانند.

اگر بازی های قدیمی را به روز کنیم بچه‌ها حتما سراغشان می روند

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر تکنولوژی سوار زندگی شده، یادآور شد: البته دوران کرونا نشان داد تکنولوژی بد نیست اما نباید از فضای کودکی‌مان دور شدیم. ما بازی های جالبی را در کودکی و ایام جنگ و خاموشی‌ها داشتیم و نمی‌گویم با پخش ایرانیش بچه‌ها گوشی‌هایشان را زمین می‌گذارند اما اگر موفق شویم بازی‌ها را به روز و جذاب ارائه دهیم، حتما آنها را امتحان خواهند کرد.

نیش‌ها را به عشق ایران تحمل می‌کنم

این بازیگر درباره ورود بازیگران به عرصه اجرا گفت: بازیگر می تواند صرفا کارت دعوتی برای تماشای این برنامه باشد. شاید برخی بخواهند به این خاطر “نیش” بزنند ولی به عشق “ایران” تحمل می‌کنیم. می‌خواهم در این برنامه یه قل دو قل ایرانی را اجرا کنم تا در ذهن بچه‌ها بماند.

پورسرخ یادآور شد: بچه‌های طراح ما سعی کرده‌اند بازی‌های قدیمی را به گونه‌ای طراحی کنند که خیلی دور از تکنولوژی و دنیای بازی‌های امروزی نباشد و همان بازی‌های قدیمی را به روز کرده‌اند.

وی تیم سازنده برنامه را انگیزه بعدی‌اش برای حضور در این پروژه معرفی کرد و گفت: فکر می‌کردم اینجا کار با وسواس دنبال می‌شود نه با بدو بدو. من هم هیچوقت بدون تحقیق با کسی کار نمی‌کنم. از سوی دیگر یکی از ویژگی‌هایی این برنامه این است که شاید به اجرا در مدلی که به طور مرسوم در ذهنمان است نیاز نداشته باشد.

اولویتم در اجرا ایجاد محیط دوستانه است

مجری «ایرانیش» تاکید کرد: شیوه‌ای که در اجرا برای خودم در نظر دارم همان شیوه‌ای است که در زندگی شخصی‌ام دارم. بنابراین بیشتر حواسم به این است که محیط دوستانه‌ای در این برنامه فراهم کنم تا اینکه فن بیان اولویتم باشد. چون اگر این برنامه به فن بیان یا مسائلی که جزو ویژگی‌های مجریان برتر است، نیاز داشت قطعا آنقدر مجری خوب در کشور داریم که اصلا به من به عنوان گزینه اجرا فکر نمی‌شد.

پورسرخ اذعان کرد: به واسطه تجربه و شناختی که مردم از من دارند تلاش می‌کنم این برنامه و بازی‌هایش دیده شود. این مسابقه خانوادگی است و مرا باید به عنوان یک عضو خودشان قبول کنند. من آدم اصولا اهل تحقیقی هستم و برای اجرا هم با فرزاد حسنی، هیراد حاتمی و نیما کرمی در این مورد مشورت کرده‌ام.

نه از تعریف ها شاد می‌شوم و نه از انتقادها دلخور

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره واکنش‌ها نسبت به ورود بازیگران به عرصه اجرا تاکید کرد: اگر این برنامه مجری محور بود شاید ریسک حضور در آن را نمی‌پذیرفتم. چون شاید من تجربه این را نداشته باشم که یک برنامه را بچرخانم. اما مگر وقتی مجری‌ها وارد بازیگری شدند و حتی بهتر هم بودند کسی از بازیگران واکنشی داشت؟ دوره این خط کشی‌ها گذشته است. من از همین الان می‌گویم نه از تشویق ها هیجانی می شوم و نه از انتقادها. 15 – 20 سال است وسط این قصه هستم.

مسابقه ایرانیش میانبری برای شناخت هویت ایرانی است

او در پایان گفت: من فرمت زورخانه را اجرا می‌کنم. سرم را پایین می‌اندازم و تعظیم می‌کنم. اول گوشه می‌ایستم و بعد وسط می‌روم. سعی می‌کنم آداب را رعایت کنم. سعی می‌کنم با احترام به دوستان به ویژه کسانی که بزرگ‌تر هستند بگویم که بدانند من آمده‌ام تا از آنها یاد بگیرم.

در این بازدید همچنین بازی‌هایی چون یه قل دو قل، گردو شکستن، خروس‌جنگی (تن به تن) و ادا بازی که جزو بخش‌های برنامه هستند برای مهمانان توضیح داده شدند.

سیدمحمود اسلامی مدیرکل مالی و اداری معاونت سیما، حمیدرضا دیبایی قائم مقام شبکه دو و محسن آزادی سردبیر و نویسنده برنامه از جمله حاضران در این مراسم بودند.

پایان پیام

خروج از نسخه موبایل