مهار آتش سوزی خائیز کند پیش می‌رود

مهار آتش سوزی خائیز کند پیش می‌رود

به گزارش گلونی و به نقل از ایسنا آتش سوزی از صبح امروز دوشنبه ۱۶ تیرماه در منطقه تنگ تکاب خائیز در محدوده استان خوزستان و شهرستان بهبهان شروع شده و به محض اطلاع به منظور جلوگیری از سرایت آتش به سمت محدوده استان کهگیلویه و بویراحمد در منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه، بلافاصله دستورات و پیش بینی‌های لازم برای جلوگیری از سرایت آتش به منطقه خائیز در شهرستان کهگیلویه انجام شده است.

این توضیحات را حسین کلانتری، استاندار کهگیلویه و بویراحمد داده و اضافه کرده است: با توجه به آتش سوزی در منطقه تنگ تکاب بهبهان، احتمال سرایت آتش به منطقه خائیز وجود دارد.

وی اظهارکرد: در ساعت اولیه این اتفاق دستور تشکیل نشست اضطراری ستاد بحران در فرمانداری کهگیلویه با ریاست فرماندار و سایر اعضای مدیریت بحران این شهرستان را صادر شد.

مهار آتش سوزی خائیز کند پیش می‌رود

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: نامه فوری و گزارش واقعه به آقای دکتر شریعتی استاندار خوزستان جهت دستور اقدام به موقع و اعزام امکانات، بالگرد، نیرو و تجهیزات مقابله با گسترش آتش ارسال شد.

کلانتری تصریح کرد: پیگیری و تدارک اعزام ۲ فروند بالگرد از طریق استان به منطقه خائیز برای جلوگیری از سرایت آتش به منطقه و آمادگی کامل نیروها انجام شد.

وی ادامه داد: هم اکنون فرماندار شهرستان کهگیلویه و مدیرکل محیط زیست با کلیه امکانات و افراد آموزش دیده، محلی و منابع طبیعی شهرستان و تجهیزات مقابله با آتش از جمله با ۲۰ دستگاه دمنده و آتش کوب و سایر تجهیزات انفرادی از ساعات اولیه پس از اطلاع از آتش سوزی در منطقه مستقر و در حال مهار و مقابله با سرایت آتش قبل از ورود به محدوده شهرستان کهگیلویه هستند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: دستورات لازم برای آماده باش کامل تجهیزات و امکانات لازم برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی را صادر کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، وی بیان کرد: تیمهای امدادی و ستاد مدیریت بحران استان و شهرستان در آماده باش کامل هستند و هشدارهای لازم داده شد.

صعب العبور بودن منطقه مهار آتش را کُند کرده

فرماندار شهرستان کهگیلویه گفت: نیروها و امکانات همه دستگاه‌های عضو ستاد بحران شهرستان به محل آتش سوزی جنگل‌های خائیز اعزام شده اند.

علیرضا اتابک در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: بوسیله بالگرد شرکت نفت و گاز گچساران تاکنون هشت سورتی پرواز برای اعزام نیروها به ارتفاعات انجام شده و نیروها در حال خاموش کردن آتش هستند.

وی اظهارکرد: دمای بالای هوا، صعب العبور و صخره ای بودن منطقه و واقع شدن بخشی از آتش سوزی در محدوده سد مارون که ما دسترسی به این منطقه نداریم، روند مهار آتش را کُند کرده است.

اتابک تصریح کرد: حیات وحش منطقه مشکلی ندارند و آتش به حیات وحش نزدیک نیست.

وی بیان کرد: آتش از سمت بهبهان به تنگ تکاب سرایت کرد و در حال نزدیک شدن به منطقه حفاظت شده خائیز است.

وقوع آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع خائیز

مدیرکل مدیریت بحران استان‌ کهگیلویه و بویراحمد از وقوع آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز خبر داد.

وحید محمدی تبار در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: فرماندار شهرستان کهگیلویه در گزارشی از وقوع آتش سوزی جنگل‌ها مراتع منطقه حفاظت شده خائیز خبرداد که با دستور استاندار نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست و فرمانداری کهگیلویه به محل آتش سوزی اعزام شدند.

وی اظهارکرد: با پیگیری‌های استاندار بالگرد شرکت نفت و گاز گچساران برای انتقال نیروها به ارتفاعات و محل آتش سوزی اعزام شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان‌ کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از همه ظرفیت‌های و نیروهای شهرستان استفاده کند و در صورت نیاز به کمک استانداری همکاری لازم را خواهد داشت.

محمدی تبار بیان کرد: آتش سوزی از حوزه شهرستان بهبهان استان خوزستان شروع شده است.

گفتنی است که پیش از این، یک مورد آتش سوزی در روز پنجشنبه ۸ خردادماه در منطقه حفاظت شده خائیز کهگیلویه به وقوع پیوست که به گفته مسئولان استان بیش از ۲۰۰ هکتار طعمه حریق شد و پس از تلاش‌های حدود ۵ شبانه روز مهار و خاموش شد.

لازم به ذکر است که آتش سوزی جنگل‌های منطقه حفاظت شده خائیز در محدوده منطقه‌ای تنگ تکاب در میان استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان از ساعاتی پیش آغاز شده که در این منطقه حدود ۱۶۰۰ راس کَل و بُز وجود دارد بنابراین اعزام و امدادرسانی از طریق استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد برای مهار آتش سوزی الزامی است.

پایان پیام

کد خبر : 168090 ساعت خبر : ۱۰:۱۸ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=168090
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات