ورزش ایران دوباره تعطیل می‌شود؟ شیوع بیماری کووید ۱۹ در روزهای اخیر

ورزش ایران دوباره تعطیل می‌شود؟

افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور موجب شد تا متولیان ورزش با زبانی تهدیدآمیز، نسبت به تعطیلی مجدد رویدادها و اماکن ورزشی در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی سخن بگویند.

به گزارش گلونی و به نقل از ایسنا، با توجه به روند نگران کننده شیوع بیماری کووید ۱۹ در روزهای اخیر و افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از آن، ورزش کشور نیز شرایط حساسی را تجربه خواهد کرد.

در حالی که با تصمیم ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش، بازگشایی‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و آموزشی به صورت پلکانی در دستور کار رشته‌های ورزشی مختلف قرار گرفته بود، اما با افزایش آمار ابتلا به کرونا در کشور، ستاد مقابله با کرونا در ورزش در اطلاعیه شماره ۱۸ خود هشدار داد که در رعایت پروتکل های بهداشتی حداکثر تلاش را داشته باشند تا بار دیگر ورزش کشور دچار تعطیلی نشود.

ورزش ایران دوباره تعطیل می‌شود؟

۱۰ اسفندماه سال گذشته بود که تعطیلی‌ها در ورزش ایران کلید خورد و ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش اعلام کرد برای حفظ سلامت جامعه ورزش، تمامی باشگاه‌های ورزشی (غیر از فوتبال) و سالن‌های ورزشی و استخرها اعم از خصوصی و دولتی به مدت صرفا یک هفته (از روز شنبه ۱۰ اسفندماه) تعطیل خواهند بود.

اتفاقی که آغاز تعطیلی در رشته‌های مختلف ورزشی در کشور بود و در نهایت ۱۵ اسفندماه سال ۹۸ به تصمیمی مبتنی بر تعطیلی تمام اماکن و باشگاه‌های ورزشی و مسابقات و لیگ‌های مختلف و تمرینات ورزشی باشگاه‌ها در سراسر کشور ختم شد.

شروع به کار ورزش ایران در سال ۹۹

۱۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری که با تعطیلی دوماهه ورزش ایران مصادف شده بود، ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش اعلام کرد که حسب گزارش‌های ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال حاضر وضعیت ۱۳۲ شهر کشورمان از نقطه نظر شیوع کرونا سفید است.

بر این اساس باشگاه‌های ورزشی رشته‌های انفرادی و غیر گروهی در این شهرها که ارتباط فردی زیادی در آن ورزش‌ها وجود ندارد با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مجاز هستند فعالیت خود را از روز ۱۶ اردیبهشت ماه آغاز کنند.

پس از آن نیز به مرور رشته‌های ورزشی مختلف با اعلام این ستاد کار خود را آغاز کردند و به جز فعالیت باشگاه‌های ورزشی در تمامی رشته‌ها غیر از بوکس، تکواندو(کیوروگی یا بخش مبارزه)، کاراته (بخش کومیته یا مبارزه)، جودو، کبدی، کشتی، ووشو (بخش ساندا یا مبارزه) و سبک‌های برخوردی تحت پوشش فدراسیون انجمن‌های  ورزش‌های رزمی، کونگ‌فو و هنرهای رزمی و انجمن‌های رزمی در فدراسیون انجمن‌های ورزشی در مناطق زرد و قرمز، مجوز فعالیت سایر رشته‌های ورزشی صادر شد.

اظهارات ضد و نقیض

حتی در آخرین مذاکرات صورت گرفته در جلسه ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش با مذاکرات صورت گرفته ما بین معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار بود رشته کشتی در بین رشته‌های برخوردی کار خود را آغاز کند.

ایرج حریرچی در آن جلسه اعلام کرد که ما فوتبال را سبک آغاز کردیم و در ابتدای امر لیگ برتر را مورد توجه قرار دادیم، بنابراین فدراسیون کشتی نیز پروتکل‌های بین‌المللی و داخلی خود را با همکاری وزارت بهداشت مورد بررسی قرار دهد و کار سبک آغاز شود.

به طور مثال لیگ برتر کشتی را همانند فوتبال مدنظر قرار دهد و با تست‌گیری فعالیت‌ها پیش برود.

این اظهارات معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حالی مطرح شد که وی در جلسه مذکور اذعان کرد طی دو هفته اخیر آمار مبتلایان افزایش یافته است، در حالی که پیش از این برای فوتبال که پیگیری‌های زیادی در مورد آن انجام شد از نظر آمار روزانه مبتلایان شرایط بهتری داشتیم و دستمان بازتر بود.

بنابراین در مقطع زمانی کنونی دستمان بسته است و در مسیری گام بر می‌داریم که یا بازگشایی‌ها را کمتر کنیم یا در بعضی از استان‌ها مانند آذربایجان غربی تمام اماکن ورزشی بسته شود.

تهدید سربسته برای تعطیلی مجدد ورزش ایران

اکنون اما افزایش آمار نگران کننده مبتلایان و مرگ و میر ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹، ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش را بر آن داشته تا خطر را احساس کرده و به جامعه ورزش اینگونه هشدار دهد که از دست‌اندرکاران لیگ‌های فوتبال، باشگاه‌های بدنسازی و استخر داران، انتظار دارد به منظور حفظ سلامت ورزشکاران و جلوگیری از تعطیلی مجدد رویدادها و اماکن ورزشی، با دقت حداکثری نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اهتمام ورزند و بدیهی است تا رفع این همه‌گیری، نظارت ستاد با همکاری ادارات کل ورزش و جوانان و دانشگاه های علوم پزشکی استان ها بر حسن اجرای دستورالعمل های مذکور به طور مستمر و موکد ادامه خواهد داشت.

در نهایت باید منتظر ماند و دید که افزایش آمار نگران کننده‌ ناشی از شیوع ویروس کرونا مجددا عامل اصلی تعطیلی ورزش ایران خواهد بود و بازهم شاهد تعطیلی رویدادها و اماکن ورزشی خواهیم بود؟

پایان پیام

کد خبر : 167783 ساعت خبر : 12:55 ب.ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=167783
اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات