هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

کشف سنگ نوشته جدید در شرق لرستان

کشف سنگ نوشته جدید در شرق لرستان

به گزارش گلونی سید امین قاسمی از کشف یک مجموعه معماری و باستانی مهم و ارزشمند در شهرستان الیگودرز خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اعلام این خبر گفت: این مجموعه طی آخرین بررسی‌های باستان‌شناختی شناسایی شده و شامل پل، جاده سنگفرش، آسیاب، قلعه و یک سنگ نوشته از عصر صفوی است.

سید امین قاسمی با اشاره به کسب اخبار مردمی در خصوص این مجموعه و پیگیری‌های به عمل آمده افزود: متعاقب گزارش‌های مردمی کارشناسان این اداره کل به محل اعزام شده و ضمن تایید اخبار دریافتی به بررسی و مطالعه این مجموعه‌ ارزشمند تاریخی پرداختند.

کشف سنگ نوشته جدید در شرق لرستان

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در ادامه تصریح کرد: بررسی‌های باستان‌شناختی نشان می‌دهد این مجموعه در طول یک محور عشایری قرار دارد و شامل ۴ پل باستانی، یک جاده سنگفرش، یک آسیاب، بقایای قلعه‌ای تاریخی و مهم‌تر از همه سنگ‌نوشته‌ای از دوره صفویه است.

عطا حسن پور کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در ادامه بیان داشت: طی پژوهش‌های قوم باستان‌شناسی صورت گرفته در سنوات گذشته اطلاعات اندکی از این آثار به دست آمده اما هیچگاه به صورت عمیق و سیستماتیک مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفتند.

حسن پور افزود: جاده سنگفرش مکشوفه به طول ده‌ها کیلومتر بخشی از یک ایل‌راه باستانی است که در دوره صفویه به صورت یک پروژه‌ی عمرانی با احداث ۴ پل نسبتاً بزرگ بر روی چند رودخانه‌ در طول مسیر کوچ ساخته شده است.

این پژوهشگر باستان‌شناس ضمن تاکید بر اهمیت و ارزش این مجموعه‌ی معماری در تکمیل مطالعات باستان‌شناختی و لرستان‌پژوهی گفت: همچنین سنگ‌نوشته­‌ای در انتهایِ جاده‌ی سنگفرش مذکور، بر روی دیواره کوه به خط و زبان فارسی نقر شده است که علاوه بر اشاره به اتمام این کار بزرگ، تاریخ ۱۰۹۱ هجری قمری را بر خود دارد.

پایان پیام

کد خبر : 168205 ساعت خبر : ۵:۲۱ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=168205

اشتراک در نظرات
اطلاع از
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات