هشتگ های روز: وبینارهای گلونی

طرح استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک بررسی شد

طرح استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک در شورای تخصصی امور پایگاه‌ها به‌صورت ویدئوکنفرانس با استان لرستان و حضوری در دفتر معاونت میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بررسی شد.

به‌گزارش گلونی در این نشست گزارش اولیه از وضعیت مطالعات پیشین و مطالعات انجام شده در خصوص مقاوم‌سازی بستر و سازه قلعه و روش‌های بهسازی و مقاوم‌سازی از سوی مشاور طرح ارائه شد.

طرح استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک

جلسه بررسی طرح استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک
جلسه بررسی طرح استحکام بخشی قلعه فلک الافلاک

تحلیل و ابعاد مدل‌های ارایه شده، نتایج آزمایش‌ها بر روی نمونه‌های نقشه‌های سه‌بعدی منجر به ساخت مدل سازه، معرفی و پیشنهاد روش‌های بهسازی و روش‌های مقاوم‌سازی با نتایج تحلیل‌ها و مشاهده‌های میدانی از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست از سوی مشاور طرح بود.

بهسازی خاک با استفاده از شمع، استفاده از میکروپایل، سبک سازه بام قلعه، تقویت دیوار به دو روش، شانکریت دیواره‌ها و ایجاد هسته مرکزی و پس‌کشیده از جمله روش‌های پیشنهادی بود که به گفته مشاور طرح با تحلیل تحقق‌پذیری طرح  پیشنهاد شده است».

موضوعات و پیشنهادهای ارایه شده از سوی حاضران در این نشست که با حضور محمد حسن طالبیان معاون میراث‎فرهنگی کشور، فرهاد عزیزی مدیر‌کل امور پایگاه‌ها، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران، محمد‌حسن محبعلی، مهرداد حجازی، بهرام رضایی و… (از اعضای شورای پایگاه‌ها در تهران) و امین قاسمی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد مورد بحث بررسی قرار گرفت.

معاون میراث‌فرهنگی کشور با اشاره به تجربیات استفاده از یکی از روش‌های معرفی شده در مجموعه‌های تاریخی تخت سلیمان و ارگ بم، پرهیز از استفاده از روش‌هایی که باعث دخالت گسترده در اثر شود و بهره‌برداری از تجربیات مشابه در دیگر کشورها تاکید کرد.

حفظ اصالت و هویت فرهنگی اثر، توجه به مبانی نظری بناهای تاریخی، لزوم حضور متخصص مرمت بناهای تاریخی در گروه مشاور طرح و بهره‌برداری از نظرات متخصصان خارجی و اقدامات میان‌رشته‌ای از دیگر موضوعاتی بود که از سوی محمد‌حسن طالبیان در خصوص مقاوم‌سازی بنای قلعه فلک‌افلاک و جلوگیری از رانش خاک مطرح شد.

اقدامات مقاوم‌سازی در آثاری همچون تخت سلیمان و ارگ بم، دروازه ارگ سمنان، سبک‌سازی، شناخت خاک، بررسی نقاط آسیب‌دیده، استفاده از تجربیات مشابه در کشور‌های خارجی، بررسی بستر و سازه به صورت مستقل، پرهیز از مداخله بیش از حد و… از موضوعات بحث و بررسی اعضای حاضر در این نشست بود.

پایان پیام

کد خبر : 170105 ساعت خبر : ۳:۴۶ ب٫ظ

لینک کوتاه مطلب : https://golvani.ir/?p=170105

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.